Rok 2022 zbliża się do końca. To był bardzo ciekawy i trudny rok. Po pandemii, która mocno wpłynęła na nas wszystkich – pojawił się kryzys gospodarczy, wiele branż dotknęły problemy związane z globalnym łańcuchem dostaw, zaczęła rosnąć inflacja, co przełożyło się na nastroje konsumenckie.
Jakby tego było mało, na początku roku Rosja zaatakowała Ukrainę.
W obliczu tylu przeciwności konsumenci stanęli przed pytaniem, czy poddać się czarnej wizji, czy może jednak normalnie funkcjonować – korzystać z życia, ładować baterie, myśleć pozytywnie взять займ .
I ten dysonans mocno widać w reklamach, które w tym roku mogliśmy oglądać.
Całe spektrum od zabawnych i lekkich po te wymagające refleksji i poważne.
Netflix – The Art Of Stealing
Jak zareklamować nowy sezon popularnego serialu Netflix „Lupin”? Najprościej jak się da!
Twórcy kampanii skupili się na tym, co główny bohater serialu – Assan Diop – zafascynowany postacią Arsena Lupin potrafi najlepiej, czyli na spektakularnych i niezwykłych kradzieżach.
Tyle że akcję przenieśli do polskich realiów.
A co można skraść w Polsce? Co zna każdy Polak i bez wątpliwości skojarzy z czymś niezwykle cennym? Oczywiście „Damę z łasiczką”!
Dlatego Assan Diop skrada naszyjnik damy z obrazu, a przy okazji także uwagę mediów i milionów internautów.
Pomysł prosty, egzekucja trafiona w punkt to dowód na to, że dobry pomysł to podstawa każdej udanej kampanii reklamowej.
Najmłodszy Headhunter na świecie
Wzruszająca kampania przygotowana dla Fundacji K.I.D.S. której celem jest stałe poprawianie jakości wizyt i pobytów w szpitalach dziecięcych w Polsce. W rolę tytułowych headhunterów wcieliły się dzieci z doświadczeniem szpitalnym i to one „rekrutowały” początkowo 12, a finalnie 103 topowych ekspertów od innowacji, technologii i komunikacji. Co ciekawe, rekrutowani wzięli w kampanii udział za tabliczkę czekolady albo croissanta z czekoladą.
A co mieli zrobić? Pomóc dzieciom spędzić trudny dla nich moment wizyty w szpitalu najprzyjemniej jak się da.
I znowu prosty, dysruptywny pomysł, spowodował, że mali pacjenci mogą liczyć na wsparcie dorosłych.
Podobny temat porusza kampania:
„Buy My Cancer”
To projekt artystyczny, W którym zaproszony artysta Paweł Swański stworzył dzieła bazujące na wykorzystaniu obrazów prawdziwych komórek nowotworowych. Następnie prace przekształcono w serię NFT. Środki uzyskane w ramach kampanii przeznaczone są na pokrycie kosztów nierefundowanych w Polsce metod leczenia pacjentów chorujących m.in. na zobrazowane typy nowotworów. Zdjęcia komórek pochodzą od pacjentów Instytutu Onkologii w Gliwicach i to właśnie na ich leczenie trafi darowizna. Kampania bardzo ciekawa, bo z jednej strony traktująca poważny temat
w sposób absolutnie niestandardowy, z drugiej strony korzystająca z najnowszych technologii.
Kolejny ważny społecznie temat:
Pierwsza pomoc ludzkości
To kurs pierwszej pomocy uczący udzielania pierwszej pomocy, ale to także kurs uczący tolerancji. I to jest największą siła tej kampanii – uświadomić ludziom, że pomocy może potrzebować każdy, bez względu na rasę, orientację seksualną, religię, itp. To też ciekawy eksperyment społeczny i test dla nas jak zachowamy się w obliczu naszych uprzedzeń, ograniczeń i przekonań, gdy stawką będzie ludzkie życie.
Pomysł zrealizowany prostymi środkami i pozostający, miejmy nadzieję, na zawsze w głowie kursantów i oby nas wszystkich.
Backup Ukraine
Jesteśmy świadkami wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, a wojna to cierpienie ludzi i zniszczenia jakie za sobą niesie. To zagłada obyczajów, kultury, dziedzictwa, bez którego żaden naród nie może funkcjonować. I o tym jest projekt Backup Ukraine.
To cyfrowa platforma, która umożliwia mieszkańcom Ukrainy w prosty sposób uchwycić i zachować w chmurze trójwymiarowe obrazy pomników, elementów architektury, itp., które są zagrożone zniszczeniem podczas trwającej wojny, a które będzie później można odtworzyć dzięki stworzonej dokumentacji.
Ten projekt to także nadzieja dla Ukraińców, że ich tożsamość nigdy nie zostanie wymazana ze świadomości.
Z wcześniejszą reklamą kojarzy mi się jeszcze jedna, również traktująca o dziedzictwie kulturowym:
The Unfiltered History
The Unfiltered History Tour to niezwykła propozycja wycieczki po skradzionych artefaktach British Museum. Korzystając z filtrów Instagram Augmented Reality, odwiedzający mogą zeskanować sporne artefakty muzeum i poznać ich historię alternatywną, opowiadaną z punktu widzenia pierwotnych właścicieli tych dzieł. W bardzo kreatywny sposób stajemy się świadkami relatywizowania historii.
Czy jest to zdobycz, czy też bezprawna kradzież, czy należy do zdobywcy, czy podbitego kraju, z którego została wywieziona?
I jeszcze jedna „historyczna” reklama:
Declaration | ClickUp | Super Bowl Commercial 2022
Czyli historia jak z powrotu do przyszłości/przeszłości…
A gdyby tak pisząc Deklarację Niepodległości USA nie trzeba by się martwić o to, że dokument może zaginąć albo się zniszczyć i można by ją mieć przy każdej potrzebnej okazji?
Pomysłowa reklama ClickUp z dozą humoru i zgrabnymi dialogami.
Ważnym tematem poruszanym coraz częściej w reklamach jest ochrona środowiska.
Firmy czują się zobligowane do podejmowania działań chroniących naszą planetę. Mimo, że nie są to działania tak spektakularne jak np. Patagonii – cieszą, bo pokazują, że problem został zauważony i że nie da się go już po prostu „zamieść pod dywan”
W ten nurt wpisuje się prosta, i dzięki temu bardzo wymowna kampania dotycząca marnowania żywności na świecie autorstwa greckiej organizacji non-profit Boroume.
Pokazuje produkty żywnościowe – sałatę, cebulę, plaster mięsa oraz chleb, ale przeobrażone w obraz Edvarda Muncha „Krzyk”.
Ten przekaz ma przypominać, że 3,1 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do zdrowej żywności,
a marnowanie jedzenia przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.
Tak ja już wspomniałem – obok tych poważnych i refleksyjnych tematów pojawiły się też reklamy z humorem, lekkie i odnoszące się do naszych codziennych potrzeb. I to dobrze. Potrzebowaliśmy trochę optymizmu w trudnej rzeczywistości.
Żabka – Mały Wielki Sklep
I konsekwentnie budowane przez lata, a jednocześnie wciąż świeże, zabawne i przyciągające uwagę spoty.
Jeden z tych evergreenów, które można oglądać bez końca. Zgrabne żarty, świetnie zagrane i konteksty takie życiowe J. Ta kampania, mimo, że jest kontynuacją pokazuje, że mocny koncept będzie się bronił jeszcze długo. Wygląda na to, że jej autorzy mają tajemną metodę na tworzenie hitów:
https://konkursy.sar.org.pl/nominacje/ktr/zg/8694
Uber Eats – Uber Don’t Eats
Jak pokazać, że Uber Eats to także Don’t Eats? I to jeszcze tak, żeby przyciągnąć uwagę tysięcy, bo reklama na Super Bowl zobowiązuje.
Uber Eats zrobił to przewrotnie i z rozmachem. Może nawet z przesadną dosłownością, ale też na pewno z dużym dystansem i humorem. No i oczywiście z gwiazdami, które „zaskoczył” swoją nową usługą.
I świątecznie:
Listy do Mikołaja
Allegro i list do Mikołaja. Motyw ograny, dzielmy się na święta, bądźmy dla siebie dobrzy, ale finał tej krótkiej historii wywołuje wzruszenie. Mały chłopiec tworzy listę prezentów – to nic nowego, każdy dzieciak czeka z wypiekami na buzi, na to co znajdzie pod choinką – tyle, że jak się okazuje nie są one dla niego, ale dla gromadki dzieci sąsiadów (w domyśle, tych, które nie dostały w tym roku nic z powodu trudnej sytuacji ich rodziny). Można uwierzyć, że Mikołaj naprawdę istnieje :)
A na zakończenie:
Lewy czy prawy, w każdym razie dobry wybór
Dużo frajdy sprawia mi oglądanie tej reklamy.
Twix próbował już różnych podejść, skomplikowanych historii, postprodukcyjnych efektów, tworzenia absurdalnych sytuacji. Na tym tle ujmuje mnie prostota pomysłu, żart, który wywołuje uśmiech, doskonale zagrana sytuacja i ten spokój misiów, stwierdzających po prostu fakt…