Temat przetargów rozpala branżę reklamową – szczególnie w tak niestabilnych czasach i szybko rozwijającej się technologii. Pewne jest to, że wojna, pandemia, inflacja, kryzys klimatyczny, zielona transformacja czy sztuczna inteligencja przekładają się na podejście klientów, marketerów, do przetargów. Postanowiliśmy to sprawdzić. Dlatego razem z magazynem MMP zorganizowaliśmy 2. edycję badania „Praktyki przetargowe”, w którego realizację zaangażowaliśmy Kantar.
Raport, którego pomysłodawcą jest agencja GoldenSubmarine, to aktualny obraz przetargów w branży reklamowej wdziany oczami dużych marketerów związanych z Klubem „MMP”. Pozwala on zaobserwować tendencje i preferencje topowych dyrektorów marketingu w Polsce dotyczące podejścia do przetargów.
Poniżej w telegraficznym skrócie przedstawiamy 3 kluczowe wnioski. Ale zachęcamy do lektury całego raportu, w którym na 14 stronach w czytelny i przyjazny sposób zaprezentowano podejście dużych marketerów do kwestii przeprowadzenia przetargów.
Wniosek nr 1 – stabilizacja
Pierwszy wniosek to utrzymanie pewnego status quo. Nadal do 3 kluczowych czynników wpływających na wybór agencji do przetargu są doświadczenie we wzajemnej współpracy, doświadczenie w kategorii i portfolio. Podobnie wygląda kwestia wyboru zwycięzcy. Tutaj również praktycznie bez zmian. Na pierwsze miejsce wysunęła się kreacja, na drugim miejscu znalazła się biznesowa zasadność i realność oferowanych usług a na trzecim pewność, że projekt zostanie dowieziony.
Wniosek nr 2 – przetargi rosterowe
…czyli przetargi, w których Klient decyduje się na podpisanie umów z kilkoma partnerami. Agencje po znalezieniu się na krótkiej liście rywalizują o projekty i budżety w miniprzetargach. Dla agencji to ciężki kawałek chleba wymagający sporych nakładów i niedający gwarancji żadnego zysku. Dla marketerów to sposób na otrzymanie dobrych pomysłów czy realizację wszystkich zaplanowanych działań w terminie – takie wnioski płyną z raportu „Praktyki Przetargowe”. Ale przebadani marketerzy dostrzegają również minusy stałej współpracy z grupą agencji. Dwa największe to mniejsze zaangażowanie oraz ciągłe organizowanie przetargów.
Wniosek nr 3 – spokój zarządzania
Zaskakujący, ale napawający optymizmem. Mimo trudności ekonomicznych, klimatycznych i geopolitycznych tylko 9% marketerów zadeklarowało chęć weryfikacji, obniżenia, kosztów współpracy przez rozpisanie przetargu jeszcze w tym roku.
Wniosków z badania Kantar Polska zrealizowanego z inicjatywy GoldenSubmarine jest więcej. Tutaj przedstawiliśmy tylko 3 z nich. Ale opłaca się zajrzeć do raportu „Praktyki Przetargowe”, aby poznać resztę, wypracować własną opinię i przede wszystkim zyskać szersze spojrzenie na praktyki związane z wyłanianiem agencji do stałej współpracy. Znajdziesz go tutaj.