Działania CSR (Corporate Social Responsibility) to dla wielu marek możliwość zrobienia czegoś dobrego, wyróżnienia się na tle konkurencji, a dla innych już po prostu legislacyjny czy korporacyjny obowiązek (jak chociażby konieczność raportowania ESG – Environmental, Social and Corporate Governance). Ale czy konsumenci te aktywacje rozumieją i się w nie angażują? I jeśli marki się na nie decydują to jak dobro robić dobrze? Rozmowa z Klaudyną Kamińską (Y&Lovers) i Michałem Kotem (IRCenter).
Do posłuchania na:
- YouTube: https://youtu.be/nEIp7_EnwLs
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/63g4evGAsImKkCdqb24wlv?si=938c061055b3402c
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/jak-dobrze-robi%C4%87-dobro-rozmowa-z-klaudyn%C4%85-kami%C5%84sk%C4%85/id1493538985?i=1000614306403
Z badań jednoznacznie wynika, że każdy z nas chce robić coś dobrego i zmieniać na lepsze ten świat pełen kryzysów… ale najlepiej niskim kosztem, korzystając z gotowego rozwiązania od marki. I to te oczekiwania konsumentów z jednej strony, z drugiej wymogi legislacyjne, ale też potrzeba organizacji, by robić coś dobrego sprawiają, że coraz więcej firm angażuje się w działania z zakresu CSR czy ESG. Okazuje się, że zaprojektowanie angażującej akcji społecznej, wcale nie jest takie łatwe. Jak zatem dobrze czynić dobro? To pytanie Marta Ulman i Jakub Kwaczyński zadali Klaudynie Kamińskiej – dyrektorce badań w Y&Lovers – oraz Michałowi Kotowi – partnerowi w IRCenter. Nasi goście, razem zrealizowali projekt Activation Hub (https://activationhub.pl/), który jak sami piszą powstał, by pomóc realizować aktywacje angażujące, inspirujące, przełomowe, realnie wpływające na wartość marek, dające ludziom poczucie sprawstwa, nadzieję i optymizm. A tych ostatnich wszyscy dziś bardzo potrzebujemy.
ŚWIADOMOŚĆ KONSUMENTÓW O CSR (corporate social responsibility)
Nasi goście w ramach projektu przeprowadzili rozbudowane badania, których jednym z elementów było sprawdzenie, czy konsumenci rozumieją czym i po co jest CSR czy ESG. Jak możecie się domyślać dla zdecydowanej większości są to pojęcia niezrozumiałe, a zaangażowanie społeczne Polaków najczęściej opiera się na recyclingu śmieci czy wyborze bawełnianej torby na zakupy zamiast plastikowej. Jednak coraz więcej marek wybiera tego typu działania albo nawet wpisuje je jako swój purpose – cel istnienia. Dlaczego? Bo w sytuacji, kiedy oferta marek się wypłaszcza i staje do siebie tak bardzo podobna, znalezienie swojego wyróżnika opartego właśnie o zaangażowanie społeczne wydaje się być bardzo atrakcyjne.
OBSZARY CSR
W ramach projektu Activation Hub Y&Lovers wspólnie z IRCenter przeanalizowało ponad kilkaset aktywacji CSR z całego świata i na tej podstawie określiło 5 obszarów tego zaangażowania: ekologia, różnorodność/równość, dobrostan, kryzys i lokalność. Każdy z nich, jeżeli organizacja zechce go wziąć na tapet, ma ogromny potencjał i jest wart uwagi, ale, żeby naprawdę zaangażować konsumentów trzeba podjąć temat, którzy ci już znają. Jeżeli bowiem nie usłyszeli wcześniej o zagrożonej wyginięciem w Polsce populacji żółwia błotnego w telewizji czy nie widzieli na ten temat instastories na Make Life Harder to na pewno nie będą wspierać marki, która będzie chciała gady ratować.
TO JAK DOBRZE CZYNIĆ DOBRO?
Przede wszystkim trzeba zacząć działać. Tym bardziej, że niebawem, w formie raportowania, będzie to już obowiązek dla większości organizacji. Jeżeli, jednak chcemy to robić dobrze (a dużo łatwiej jest znaleźć przykłady nieudanych niż udanych aktywacji CSR) to trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą z nich jest trzymanie się jednego tematu CSR zgodnego z DNA marki – już teraz 37% konsumentów nie widzi związku między firmą, a podejmowanymi przez nią działaniami. Co więcej, jeśli już ratujesz pszczoły, to nie oczyszczaj morza z plastiku, bo te tematy wbrew pozorom w umysłach konsumentów nie łączą się w jeden zbiór pod hasłem „EKOLOGIA”. A to dopiero początek tego, o czym trzeba wiedzieć i pamiętać projektując skuteczną aktywację CSR.
Jeśli jesteście głodni więcej wiedzy oraz inspiracji, posłuchajcie całego odcinka podcastu strategicznego „Mamy na to slajd” z udziałem gości – Klaudyny i Michała. Materiał dostępny jest na YouTube i głównych platformach streamingowych. Od teraz również w wersji wideo!