Tematem najnowszego odcinka jest Buka branży marketingowej, stwór czający się w tabelkach Excela z wynikami sprzedaży czy realizacji kampanii, czyli porażka. Mimo, że jest nieodłączną częścią życia zawodowego marketerów, w naszej branży niewiele się mówi o wartości, jaką niesie ze sobą pracowanie z porażką i wyciąganie z niej wniosków na przyszłość. Autorzy podcastu zmierzyli się z teorią porażki i case studies, które choć z pozoru są marketingowym failem to analizując je głębiej można wyciągnąć z nich cenne wnioski dla tworzących na co dzień przekaz marketingowy.
Do posłuchania na:
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/mamy-na-to-slajd/id1493538985?uo=4
- Spotify: https://open.spotify.com/show/6ghSR6N4C5SzUWPtTq1y5k
- Google Podcasts: https://www.google.com/podcasts?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE4OTQ0Mi9lcGlzb2Rlcy9mZWVk
- YouTube: https://youtu.be/KXUtv8niEQI
PORAŻKA NIE TAKA STRASZNA
Strach jest jedną z najbardziej podstawowych emocji, jednakże jest jest relatywnie rzadko badany, szczególnie w odniesieniu do strachu w rzeczywistości obowiązków zawodowych. Te, które upubliczniono dowodzą, że w długoterminowo żałujemy rzeczy, których nie zrobiliśmy niż tych, których dokonaliśmy, nawet jeśli okażą się niewypałem. Mimowolnie przyjmujemy wiedzę i doświadczenie, które zbieramy z nieudanych przedsięwzięć, poddając się efektowi starej prawdy, że każda porażka to cenna lekcja, które następnie dobrze wykorzystujemy w przyszłości. Dlaczego zatem tak bardzo unikamy tego schematu w pracy zawodowej, szczególnie w marketingu, którego esencją jest ciągła walka o udziały i wzrosty sprzedaży, co łączy się z perspektywą częstych porażek? Poza czynnikami psychologicznymi, warto wziąć pod uwagę fakty makroekonomiczne – spowolnienie gospodarcze staje się rzeczywistością na wielu rynkach, co sprawia, że my i nasi przełożeni stajemy się coraz mniej wyrozumiali względem potknięć i nierealizowania postawionych wcześniej celów.
GŁOŚNE PORAŻKI MARKETINGOWE I WSKAZÓWKI, CO WARTO Z NICH ZAPAMIĘTAĆ
Marta i Kuba przyjrzeli się bliżej kilku aktywnościom globalnych marek, które odbiły się globalnym koncernom czkawką, nie tylko biznesową ale i PR-ową i postarali się wyciągnąć z nich wartościowe wnioski, schodząc poziom niżej, niż krzykliwe nagłówki i komentarze w prasie branżowej. Bohaterami odcinka byli m.in.:
- Tropicana, marki soku pomarańczowego, która podjęła ryzykowną decyzję radykalnego redeisgnu opakowań
- Pepsi i współpraca marki z Kendall Jenner w 2017 roku przy okazji trwających #BlackLivesMatter. Powierzchowna i gruboskórna odpowiedź marki na napięcia społeczne odbiła się negatywnym echem na amerykańskim rynku.
- DOVE po serii ikonicznych kampanii z platformy Real Beauty zaliczyło małą zadyszkę podczas kampanii z opakowaniami, których różnorodne kształty przypominające kobiece sylwetki, miały dowodzić inkluzywności marki. I choć na poziomie strategii i konceptu pomysł wydawał się strzałem w dziesiątkę (różne, krągłe butelki miały tą samą zawartość w myśl idei – inside we are all the same 😉) to psychologiczna bariera zakupu produktu w kształcie sugerującym niedoskonałość urody nie obroniła konceptu przy półce sklepowej, dodatkowo generując negatywny buzz PR.
- Burger King z Wielkiej Brytanii na Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2021 roku chciał wesprzeć kobiety w ich rozwoju kariery, ale… brak zrozumienia touchpointów i medium odbił się dla marki hejtem. Content pod hasłem “Women belong in the kitchen” mający na celu walczyć z nierównościami płciowymi w branży gastronomicznej, wybrzmiał w social mediach na tyle niefortunnie, że krytyka formy przekazu zdominowała dyskusję, pomijając intencje marki.
TO JAK POPEŁNIAĆ PORAŻKI Z SUKCESEM?
W każdym samolocie jest czarna skrzynka, która rejestruje popełnione błędy przez pilotów. Dzięki tym zapisom możemy przeanalizować błąd i na tyle ulepszyć procesy, by ich więcej nie popełniać. Ciekawość świata jest częścią jestestwa marketera, czemu więc nie jesteśmy ciekawi DLACZEGO POPEŁNILIŚMY PORAŻKĘ? Jeśli jesteście głodni więcej wiedzy oraz inspiracji, posłuchajcie całego odcinka podcastu strategicznego „Mamy na to slajd”. Materiał dostępny jest na YouTube i głównych platformach streamingowych. Od teraz również w wersji wideo!