Żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego. Z roku na rok rośnie więc presja związana z proekologicznymi rozwiązaniami czy zachowaniami, a te jasno określają Cele Zrównoważonego Rozwoju, o których realizacji coraz szerzej dyskutuje się w świecie medialnym.
Obietnica ulepszania świata
Cele Zrównoważonego Rozwoju, powszechnie znane także jako SDGs (z angielskiego Sustainable Development Goals) to: „(…) lista zadań do wykonania na rzecz pozytywnych przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń”.
Mówiąc prościej, to obietnica ulepszania świata, którą w 2015 roku wspólnie złożyli przywódcy krajów członkowskich ONZ (w tym Polska), podpisując „Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”. Dokument zawiera 17 Celów i związanych z nimi 170 działań, za których systematyczne wdrażanie odpowiedzialni są wszyscy – od rządów państw, przez organizacje międzynarodowe, sektor nauki i biznesu, aż po obywateli.
Wyjątku nie stanowią także marki masowe, które coraz mocniej dostrzegają istotę (i opłacalność) działania na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
Perspektywa polskich marek
Można powiedzieć, że Zrównoważony Rozwój zyskał już miano nowego modelu biznesowego, który opłaca się nie tylko PR-owo, ale również biznesowo. Badania potwierdzają, że marki działające w duchu ZR rosną szybciej, a klienci – coraz bardziej otwarci na tematy społeczno-ekologiczne – gotowi są płacić więcej za produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska, godnej pracy i płacy.
Oprócz komunikowania w kampaniach, na własnych stronach www czy kanałach social media, marki często podejmują się tworzenia własnego raportu rocznego, informującego w pełnym zakresie o działaniu na korzyść Zrównoważonego Rozwoju. Pojawia się także coraz więcej inicjatyw, do których duże polskie marki – jeśli dotychczas nie tworzyły własnych raportów – z chęcią dołączają, aby dotrzeć szerzej z komunikatem o swoim biznesie rozwijanym w zgodzie z poszczególnymi Celami.
Wzmożone zainteresowanie raportami w ostatnim czasie wiąże się jednak z czymś więcej niż odpowiedzią na popularny trend czy zadbaniem o względy wizerunkowe przez marki. Już od stycznia 2024 ich wydawanie (za rok wstecz) dla dużych spółek i grup kapitałowych stanie się obowiązkowe, w obszarach wyznaczonych przez GUS, tj.: dobre zdrowie i jakość życia; dobra jakość edukacji, równość płci; wzrost gospodarczy i godna praca; innowacyjność, przemysł i infrastruktura; odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
Co więcej, oprócz samego wydawania i publikowania raportów, obowiązkowa będzie także ich weryfikacja przez niezależną stronę trzecią, w celu zminimalizowania ryzyka przedstawienia nieprawdziwych lub niepełnych danych (zjawisko greenwashing’u).
Ale, „nie taki diabeł straszny, jak go malują”! Mimo że opisana perspektywa na pierwszy rzut oka nie wygląda najlepiej, to długofalowo niesie za sobą wiele korzyści, m.in. wzmocnienie zaufania wśród konsumentów, optymalizacja kluczowych procesów, efektywniejsza realizacja strategii, redukcja kosztów czy budowanie przewagi konkurencyjnej. Należy się więc spodziewać, że marki będą coraz prężniej działać w zakresie realizacji CZR i, oczywiście, coraz głośniej o tym komunikować. I tu pojawia się przestrzeń dla nas, branży reklamowej!
Branża reklamowa a Zrównoważony Rozwój
Zrównoważony Rozwój to obszar, który zdecydowanie powinien znaleźć się w spektrum zainteresowania marketerów. Powód? Nie chodzi tylko o (tak ważne w naszej branży) bycie „na bieżąco”. Z trendami, potrzebami konsumentów. Chodzi bardziej o bycie kompetentnym partnerem biznesowym dla marek, które mocno odczuwają rosnącą presję na realizację Celów.
Marki bowiem przekładają tę presję dalej, na obsługujące je agencje reklamowe, od których coraz częściej wymagają „zrównoważonego” podejścia zarówno w kwestii planowania, produkcji kampanii, jak i funkcjonowania na co dzień.
Można pokusić się o stwierdzenie, że współcześnie w branży reklamowej nie wystarczy rozumieć czy umieć zaproponować działań w duchu Zrównoważonego Rozwoju. Marki dużo bardziej skłonne będą wchodzić we współprace z agencjami, które podzielają ich filozofię i nowy model funkcjonowania.
Wniosek? Poza markami, również agencje warto pozycjonować jako podmioty odpowiedzialne społecznie. Wprowadzenie do struktur firmy oraz jej oferty „zrównoważonych” rozwiązań ma w końcu wpływ na nas wszystkich. To coś więcej niż biznes, to wspólna misja ulepszania świata.
Agencje odpowiedzialne społecznie
W środowisku agencyjnym realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju skupia się przede wszystkim wokół rozwiązań ekologicznych (SDG 13): segregacji śmieci, ograniczeniu drukowania materiałów papierowych, oświetleniu LED czy oszczędzaniu energii poprzez gaszenie świateł i nienadużywanie klimatyzacji.
Do nieco bardziej innowacyjnych rozwiązań codziennych można zaliczyć filtry do oczyszczania powietrza, wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych czy eko paczki PR.
I to jeszcze nie wszystko! W Polsce coraz więcej agencji nawiązuje współprace z fundacjami lub współorganizuje konferencje edukujące o Zrównoważonym Rozwoju i konieczności wprowadzania eko rozwiązań do życia codziennego, czym chwalą się w kanałach social media czy artykułach do prasy. Powstają nawet dedykowane agencje reklamowe, których działania oraz oferta w pełni skupiają się wokół idei Zrównoważonego Rozwoju.
–
W czasach kryzysu klimatycznego wymagania rynku co do bycia „zrównoważonym” stale rosną, dlatego wszystkie branże, w tym branża reklamowa, powinny mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Stopniowe wdrażanie w struktury agencji poszczególnych Celów ma bowiem szansę korzystnie wpłynąć na współprace z markami i – co ważniejsze – otaczający nas świat.
–
Źródła:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc/cele-zrownowazonego-rozwoju
https://www.bureauveritas.pl/magazine/zmiany-w-raportowaniu-niefinansowym-kogo-dotycza
https://nowymarketing.pl/a/23031,branza-marketingowa-eco-friendly-cz-1
https://nowymarketing.pl/a/25256,branza-marketingowa-eco-friendly-cz-2
Jesteśmy z branży, jesteśmy odpowiedzialni społecznie!