Wyobraź sobie, że pracujesz w agencji SapientNitro i obsługujesz Coca-Colę. Właśnie przygotowujesz prezentację dla „wszystkich świętych” i masz zadanie nakreślić znaczenie „Storytelling in the Digital Age”. Nagle dostajesz olśnienia i wymyślasz zupełnie nowe słowo.
Pleciesz wokół niego opowieść, a po chwili obserwujesz, jak powtarzają je ważni ludzie w całej branży. Co byś wtedy zrobił? Założę się, że to samo, co Gaston Legorburu i Darren McColl. Napisał książkę!
Czy ze stworzonej na szybko prezentacji da się wykręcić książkę?
Niestety, książka to coś zupełnie innego niż inspirująca prezentacja z pięknymi nowymi słowami. Kiedy slajdy zastąpisz papierowymi stronami, nie możesz tylko efektownie wymachiwać rękami i kopać w kostkę kolegę pod stołem, by opowiedział sytuacyjny żart. Musisz skupić się na merytoryce. Za fajnymi hasłami i piękną ideą, trzeba czytelnikowi przedstawić jeszcze coś wartościowego i zarazem praktycznego.
I to w zasadzie tyle mojej recenzji. Bo w sumie nie ma tu nic do oceny. „Storyscaping” to w zasadzie zbiór pobożnych życzeń, ogólników i idei. I to nawet niespecjalnie zarysowanych, co zobaczyć można na przykładzie „the experience space”. Jednego z dwóch (!) składników idei „storyscape”.
Nie mogłem się oprzeć i dodałem mu trochę luzu :)
A co to, zapytacie, w zasadzie jest ten storyscaping? Autorzy mają na to piękną definicję. “Storyscaping is more than philosophy; it is a methodology and approach that you can apply to your business today. We (…) define Storyscaping as a landscape of emotional and transactional experiences, where each connection inspires engagement with another, so the brand becomes part of the consumer’s story.”
Brzmi pięknie, prawda?
Storyscaping trzymaj się z daleka
„The days of disruption as a tactic are in the dust” – oznajmiają z dumą autorzy i… nie dodają nic więcej, strzegąc pilnie swojej tajemniczej wiedzy. W “Distruption” dowiedziałem się coś niecoś o metodologii. Przeczytałem Storyscaping dwukrotnie. Za pierwszym razem miałem nadzieję, że dowiem się czegoś ciekawego. Za drugim – że coś pominąłem lub czegoś nie zrozumiałem. Oba moje podejścia skończyłem z tą samą refleksją. Nic wartościowego tutaj nie ma.
- Tytuł: Storyscaping. Stop creating ads, start creating worlds.
- Autor: Gaston Legorburu, Darren McColl
- Wydawca: John Wiley & Sons, 2014
- Wiedza: 2/5
- Nowe idee: 2/5
- Biznesowa przydatność: 2/5
- Estetyka: 5/5