Zostaliśmy poproszeni przez WirtualneMedia.pl o opinię na temat nowej beta wersji wyszukiwarki Google www2.sandbox.google.com.
Google widząc wzrastająca pozycje Binga szuka rozwiązań, które pomogą mu długofalowo utrzymać fotel lidera. Bardzo dobrze, że pojawiła się konkurencja – bo pozwoli ona na zachowanie zdrowej równowagi. Dzięki temu Google nie popadnie w samouwielbienie, jakie przytrafiło się Microsoftowi w dziedzinie systemów operacyjnych. Te dwie firmy prowadzą obecnie pasjonująca walkę na kilku polach, a wyszukiwarka domyślenie zdefiniowana w IE8 pozwoli na odebranie punktów procentowych liderującemu Google.
Na dzień dzisiejszy widać, że algorytm Googla chociaż dobry ma pewne wady. Nie jest najważniejszą z nich bardzo wysoka pozycja Wikipedii. Myślę, że dla większości użytkowników niesie ona wartościową treść. Problemem są wysokie pozycje serwisów zawłaszczających sobie treść i żerujących na niej np. porównywarki cen, które zaśmiecają wyniki wyszukiwania na każde hasło kojarzące się z jakikolwiek sprzętem do kupienia.
Jeżeli chodzi o rynek SEO nie obawiam się o niego. Po pewnym wahnięciu wyników wszystko wróci na swój tor i nadal będą potrzebne firmy pozycjonujące. Google nie może z dzień na dzień ograniczyć pozycjonowania, ponieważ również dzięki niemu zarabia! W większości wypromowanych witryn są płatne linki Google.
Ciężko jest ocenić innowacje, jakie niesie za sobą sam algorytm, bo oprócz twórców nikt nie zna jego dokładnej budowy. Na dzień dzisiejszy nową wersję traktowałbym jako udoskonalanie obecnego algorytmu, a nie rewolucyjną zmianę. Testując nowy mechanizm nie dostrzegam znaczących różnic z punktu widzenia zwykłego użytkownika na wpisywane przeze mnie hasła. Wyniki czasami są różne miedzy wersja aktualna a nową a w porównaniu z Bingiem lepsze jeżeli chodzi o język polski. Ze swojej strony mam nadzieję, że Google uwolni nas od długich linków tworzonych tylko po to, żeby lepiej pozycjonować strony.
Cały artykuł jest dostępny pod adresem: http://www.wirtualnemedia.pl/article/2781804_Google_testuje_nowy_silnik_wyszukiwarki_-_komentarz.htm