Podsumowanie tego co wydarzyło się w branży reklamowej w 2017 roku i prognozy na kolejny dla WirtualneMedia.pl przygotował Grzegorz Krzemień – Prezes GoldenSubmarine.
Podsumowanie roku 2017
Wydarzenie roku
W Polsce:
Nad branżą reklamową jak miecz Damoklesa wiszą dwa projekty ustaw, które mają ograniczyć sposoby reklamowania suplementów diety oraz piwa.
Na świecie:
Dyskusja na temat „brand safety”. Jej podstawą jest pytanie: czy Twoja marka jest bezpieczna w miejscach, w których pojawia się z przekazem marketingowym? Plus pytanie, za co ja właściwie płace kupując media w Internecie?
Sukces roku
W Polsce:
Przede wszystkim duży i stały od lat wzrost wydatków na reklamę w internecie. Zgodnie z opublikowanym w sierpniu tego roku raportem Starcomu, marki w pierwszej połowie 2017 roku, wydały na promocję w digitalu 1,363 mld zł. To ponad 10% więcej w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Kolejnym sukcesem jest to, że już prawie 700 osób uzyskało certyfikat DIMAQ wydawany przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jest to pierwszy w Polsce program, który kompleksowo weryfikuje kompetencje digtal marketingowe.
Skoro już o IAB Polska mowa, to warto wspomnieć również o opracowaniu Standardu Viewability. Związek założył w czerwcu specjalną grupę zadaniową, która zdefiniowała pojęcie widoczności reklam oraz odpowiedziała na pytanie: jak mierzyć i rozliczać kampanie w kontekście viewablity.
Na świecie:
Nie odchodzimy jeszcze od tematu IAB, a to za sprawą kolejnego, znacznie ważniejszego przedsięwzięcia, które jest realizowane globalnie. W życie wszedł program LEAN, który ma naprawić to, co branża internetowa sama zepsuła, czyli inwazyjność reklam. L – light, E – encrypted, A – ad choice supported, N – non-invasive ads – w ten sposób należy czytać skrót, który jednocześnie określa nowe, dodatkowe standardy reklam w sieci.
Porażka / rozczarowanie roku
W Polsce:
Black Friday w polskim e-commerce. Liczba reklam wypuszczanych przez marki przed 24 listopada mogła sugerować, że będziemy mogli skorzystać z naprawdę atrakcyjnych rabatów. Tymczasem według danych Deloitte obniżki miały charakter symboliczny. Ceny aż 71% produktów nie uległy zmianie względem dni poprzedzających święto konsumpcjonizmu.
Na świecie:
Kampania reklamowa Pepsi z Kendall Jenner. Miała być wielka, międzynarodowa kampania ze znaną gwiazdą. Skończyło się na jednym spocie (szybko zdjętym z kanału YouTube marki) oraz ogniu krytyki ze strony konsumentów i światowych mediów. Na ten temat wypowiadał się już każdy, wiec nie rozwijam.
Serwis / kampania / projekt roku
W Polsce:
Samsung i kampania The Missed Spaceflight. Gratuluję kolegom z VML odkopania ciekawej historii oraz wykorzystania technologii VR do tego, aby zwykli internauci mogli przeżyć, chociaż ułamek tego, co załoga statku kosmicznego 39 lat temu.
Na świecie:
Burger King i premiera filmu „To”. Wykorzystanie filmowej adaptacji powieści Stephana Kinga do zakomunikowania, że nie warto ufać klaunowi, pokazuje, że w kontekście i pomyśle siła.
Premiera, nowość roku
W Polsce:
Premiera – Ucho Prezesa. Jeszcze nie dawno mówiło się, że kabarety odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują stand-uperzy.
Nowość – automat z kebabem od studentów Politechniki. Najsmaczniejsze osiągnięcie polskiej inwentyki.
Na świecie:
Pierwszy robot-obywatel. W październiku tego roku Arabia Saudyjska przyznała obywatelstwo robotowi o imieniu Sophia. Dla mnie to dowód na to, że technologia, która wchodzi w interakcje z życiem, jest już prawie niezauważalna.
Trend roku (w Polsce i na świecie)
W Polsce i na świecie – sztuczna inteligencja.
Prognoza na 2018 rok
Coraz częściej będziemy zadawać sobie pytanie, co możemy pokazać za pomocą transmisji na żywo. 2017 rok dał nam kolejne narzędzia, ale zarówno marki, jak i konsumenci potrzebują jeszcze czasu, aby nauczyć się nimi bawić. Wierzę też w rozwój rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Na pewno przed majem wiele zamieszania przysporzy również RODO, ponieważ każda firma będzie musiała się do niego dostosować.