Życie po RODO
Od przeszło tygodnia funkcjonujemy w nowej rzeczywistości, bo z obowiązującym w całej Unii Europejskiej RODO. Znaleźliśmy się w takiej rzeczywistości, która wymaga znacznie większej troski o dane osobowe i prywatność konsumentów, niż kiedykolwiek dotąd.
Jest dobrze…
1. Rynek reklamy w Polsce rośnie w tempie, jakiego nie notowano od dekady. Starcom ogłosił dane, z których wynika, że wydatki na reklamę w I kwartale tego roku wzrosły o 8,6 proc. i sięgnęły 2,1 mld zł. Największy progres wśród kanałów komunikacji odnotował Internet. Tu wydatki zwiększyły się o ponad 11 proc., osiągając wartość 689 mln zł.
2. Rozdano nagrody w Konkursie Twórców Reklamy – w tegorocznym KTR złotymi mieczami nagrodzono 18 kampanii. Reklamodawcą roku została Grupa Żywiec. Pierwszy raz przyznano tytuł Hall of Fame za całokształt pracy; otrzymał go duet Kot Przybora i Iwo Zaniewski, twórcy agencji PZL, a także Teresa Zielińska z Walk.
Influencerzy i e-sport są w cenie
1. Co trzeci kupowany w Polsce smartfon jest marki Huawei. Tak wynika z badania IDC, obejmującego I kwartał 2018. Chiński producent strącił z pozycji lidera Samsunga – po raz pierwszy w historii (koreańska marka zajmuje również nieco ponad 30 proc. rynku, a ponad 10 proc – Apple). Przypomnijmy, że twarzą globalnej kampanii reklamowej Huawei jest Robert Lewandowski. Chiński gigant do działań marketingowych w Polsce angażuje również youtuberów i celebrytów (m.in. Kubę Wojewódzkiego i Damiana Kordasa, zwycięzcę TV show „Master Chef”). To coraz powszechniejszy trend, a spośród ostatnich ciekawych w Polsce kampanii z youtuberami – wymieńmy działania marki Mercedes Benz. Zainteresowanym tematem influencerów w komunikacji marketingowej, polecamy tekst na naszym blogu.
2. E-sport – czyli profesjonalne rozgrywki w gry wideo, transmitowane online – stają się coraz popularniejszym źródłem rozrywki. Idzie za tym uwaga ze strony reklamodawców oraz mediów. Onet RASP uruchomił właśnie serwis dedykowany e-sportowi.
Porządek z pomiarem mediów
Czy uda się wreszcie stworzyć jeden, uniwersalny standard badania zasięgu mediów ATL-owych? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, aby tak się stało w perspektywie dwóch lat. Zadaniem miało zająć się Joint Industry Committee (JIC), czyli organizacja zarządzająca badaniami mediów i rekomendowana przez Światową Federację Reklamodawców (WFA). W inicjatywę mają być włączone domy badawcze, agencje, domy mediowe i reklamodawcy.
Sztuczna inteligencja – wyzwanie czy źródło lęku?
W tym samym mniej więcej czasie, dwa wielkie holdingi reklamowe pochwaliły się własnym rozwiązaniem opartym na sztucznej inteligencji. Publicis Groupe – w Paryżu swoim Marcelem, a Havas – podczas warszawskiej konferencji, asystentem głosowym Havas Voice.
Tymczasem już w tym tygodniu, podczas tegorocznego Forum IAB, wątek nowe technologie v. człowiek będzie jednym z najmocniej eksploatowanych.
Na koniec – polecamy wszystkim nowe wydanie mapy holdingów reklamowych, której wydawcą jest magazyn „Media & Marketing Polska”. Po raz drugi z rzędu jej sponsorem jest GoldenSubmarine. Mapa w wersji drukowanego plakatu dostępna jest z czerwcowym wydaniem czasopisma.
https://blog.goldensubmarine.com/dzieje-sie-w-reklamie/