Postdigital oznacza nowe podejście do technologii cyfrowych – pozbawione bezrefleksyjnej fascynacji. W odniesieniu do naszej branży, komunikacji marketingowej, to między innymi przełamanie dotychczasowych podziałów na ATL, BTL i digital oraz całkiem inne spojrzenie na konsumpcję mediów i potrzeby klienta.
Jeszcze niedawno w powszechnym użyciu było kategoryzowanie kanałów komunikacji na media stare (tradycyjne / offline’owe) oraz nowe (digital / online). W ten sposób w ostatnich dekadach dzielono te obszary, ważąc jednocześnie ich znaczenie. Kryterium oceny był oczywiście zasięg (oglądalność). Agencje jak GoldenSubmarine były przypisywane do świata digitalu, nawet jeśli ich kompetencje i działania znacznie poza e-marketing wykraczały.
W konsekwencji, od zawsze antagonizowaliśmy offline i online, stawiając je w kontrze do siebie. Mimowolnie uczestniczyliśmy w jakiejś rywalizacji. Mieliśmy – jako przedstawiciele świata online’owego – udowadniać, że nie jesteśmy gorsi od agencji od zawsze osadzonych w ATL-u, bo wyrosłych w czasach sprzed Internetu. W końcu, co miałoby w reklamie lepiej się sprawdzić niż telewizja? Dzisiaj takie stawianie sprawy uważam za co najmniej nieadekwatne do otaczającej nas rzeczywistości oraz realiów, w których funkcjonujemy jako agencja. Jesteśmy więc GoldenSubmarine – pierwszą, modelową agencją postdigitalową. Co to oznacza w praktyce?
Czym jest postdigital?
Postdigita zakłada jeden, spójny świat w którym poruszamy się wbrew pozornym już dziś barierom, pomiędzy tym co analogowe i cyfrowe, offline’owe a online’owe, osadzone w świecie fizycznym a digitalu. To termin podkreślający zmieniające się relacje człowieka z technologiami cyfrowymi. Wskazuje na postawę, która jest bardziej związana z byciem człowiekiem niż bycie „cyfrowym”. Pojęcie wyrosłe w takich obszarach jak kultura (np. literatura hipertekstowa) i sztuka (zwłaszcza wizualna, jak wideo art), znajduje dziś odzwierciedlenie w marketingu i reklamie.
Po okresie oczarowania technologiami cyfrowymi przyszedł czas na przewartościowanie i ustabilizowanie naszej relacji z technologiami, oraz sposobu, w jaki ingerują one w nasze życie prywatne i społeczne, wreszcie sposobu, w jaki kształtują procesy polityczne, ekonomiczne i środowiskowe. A zatem postdigital:
- to zmiana sposobu myślenia o świecie i otaczającej nas rzeczywistości (nie myślmy już w kategoriach poszukam w Internecie, zrobię zakupy w Internecie, sprawdzę w Internecie, a po prostu poszukam, zrobię zakupy, sprawdzę; korzystanie z Internetu stało się dla nas tak naturalne, że nie dzielimy już świata na na rzeczywisty i wirtualny;
- to odwoływanie się do rozwiązań ery sprzed digitalu, szukanie rozwiązań hybrydowych, na pograniczu innowacji cyfrowych oraz urządzeń analogowych, manualnych;
- postdigitalowy świat nie oznacza tego, że cyfryzacja się skończyła – wiąże się on raczej z potrzebą dostarczania jeszcze bardziej spersonalizowanego doświadczenia użytkownikom.
Agencja postdigitalowa
Agencja GoldenSubmarine staje się organizacją nowego typu, którą charakteryzuje krytyczne podejście do mediów cyfrowych, odwoływanie się do rozwiązań ery przed cyfrowej czy też szukanie rozwiązań hybrydowych.
Takie podejście oznacza również zmianę myślenia o komunikacji już na poziomie pracy projektem. To myślenie holistyczne, interdyscyplinarne o marce bądź produkcie / usłudze.
Stajemy się zatem czymś znacznie więcej niż podmiotem planującym i realizującym kampanię reklamową, bo partnerem klienta w szeroko rozumianym biznesie. To partnerstwo dotyczy projektowania i wdrażania innowacji oraz nowych produktów. To service design i zorientowanie stricte na użytkownika (końcowego odbiorcę) i jego korzyści.
Misja, wizja, cele agencji postdigitalowej
Żeby lepiej zrozumieć nowe realia i reguły rządzące agencją postdigitalową jako strukturą nowego typu, warto przyjrzeć się ustalonej misji, a także wizji oraz celom strategicznym GoldenSubmarine.
WIZJA
Wierzymy, że znajdujemy się w przełomowym momencie, w którym światy offline i online w płynny sposób przenikają się nawzajem, a granice między tym co realne a cyfrowe – zatarły się. Jesteśmy przekonani, że nowa rzeczywistość wymaga nowatorskiego podejścia do komunikacji marketingowej, które uwzględnia nowe warunki gry w postdigitalu.
MISJA
Wierzymy, że bazując na własnym doświadczeniu, wiedzy i kompetencjach, możemy skutecznie planować i tworzyć warunki sprzyjające dialogowi marki z konsumentem – takiemu dialogowi, który uwzględnia rzeczywistość postdigitalową oraz w szczególny sposób zmienne, konkurencyjne i złożone otoczenie biznesowe.
CELE STRATEGICZNE
Wspierać klienta w wykorzystaniu pełnego potencjału marki, uwzględniając zmiany towarzyszące czasom postdigitalowym. Budować wizerunek i wartości marki, które mocno osadzone są w rzeczywistości postdigitalowej – takiej, w której granice między online i offline uległy zatarciu. Tworzyć komunikację marki opartą na wartościach kluczowych z perspektywy klienta nowych czasów. Sięgać po innowacyjne narzędzia i rozwiązania, twórczo je rozwijać i być awangardą nowej, postdigitalowej, ery.