Zmienność trendów i wymagania konsumentów sprawiają, że marketerzy muszą być bardziej elastyczni i precyzyjni niż kiedykolwiek. W 2025 roku kluczowe będą takie obszary, jak hiperpersonalizacja z wykorzystaniem AI, autentyczność w komunikacji oraz odpowiedź na rosnące znaczenie zdrowia psychicznego. Jednocześnie wyzwania, takie jak redefinicja autentyczności czy umiejętne wdrożenie sztucznej inteligencji, będą wymagały od marek nie tylko kreatywności, ale i głębokiego zrozumienia swojej grupy docelowej. Na sukces złożą się także unikanie błędów takich jak stereotypowe podejście do odbiorców oraz inwestowanie w narzędzia nowej generacji, które umożliwiają głębsze poznanie konsumentów i ich potrzeb.
Trendy i zmiany w obszarach strategii marketingowej i zachowań konsumenckich, na które warto zwrócić uwagę w 2025 r.
- Dbanie o swoje potrzeby przestaje być przejawem egoizmu. Coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowia psychicznego i tego, jak się czujemy (Self-focus). Podejście to zyskuje na znaczeniu dzięki Zetkom, które inspirują do innego spojrzenia na siebie coraz więcej osób ze starszych pokoleń.
- Widać, że rosną oczekiwania konsumentów dotyczące Personalizacji. Chcą doświadczeń, rekomendacji i treści tworzonych specjalnie pod nich. A im trafniej marki odpowiadają na te potrzeby, tym większej precyzji oczekują odbiorcy. W tej sytuacji nam, markerom, pozostaje sięgnąć po większy kaliber – hiperpersonalizację z użyciem AI i zaawansowaną analizą danych.
- Trendem, który ciągle ewoluuje, jest potrzeba Autentyczności. Konsumenci (głównie Gen Z) oczekują od marek wartości, z którymi mogą się utożsamić. Prawdziwe historie budują ich zaufanie, a surowe treści trafiają do nich bardziej niż doszlifowana komunikacja. Jestem przekonany, że dobrą odpowiedzią na ten trend jest wsparcie mikro- i nanoinfluencerów.
Jakie są największe wyzwania dla marketerów, na które warto zwrócić obecnie uwagę?
- Redefinicja autentyczności
Raporty o Zetkach dowodzą, że w ich rozumieniu autentyczność różni się od tego, co zazwyczaj ukazujemy w komunikacji pod tym szyldem. Aspiracyjne treści dla nich to sztuczność i upiększanie rzeczywistości. Chcą w komunikacji widzieć świat, który nie zawsze jest kolorowy, w którym nie każdy się uśmiecha i nie wszystkie zdjęcia są dokadrowane. Wyzwaniem wg mnie będzie zatem znalezienie złotego środka między zachowaniem estetyki i tonality marki a trafieniem do serc tej grupy.
- Właściwe wykorzystanie AI
Sztuczna inteligencja stała się marketingową codziennością. Niestety, wciąż musimy nauczyć się wykorzystywać ją we właściwy sposób. Przykład pewnego radia pokazuje, jak łatwo można w wyniku nieprzemyślanego użycia AI popsuć reputację marki. Obawy części konsumentów o bezpieczeństwo (np. utrata pracy) to jedna z głównych przyczyn ich niechęci do tej technologii. Po drugiej stronie są marki, które widzą w niej możliwość optymalizacji i oszczędności. Jak ich pogodzić?
3 najczęstsze błędy w strategii marketingowej, które najbardziej Cię irytują i wskazówki, jak je wyeliminować.
- Błędne założenia na temat TG
Mimo dostępu do ogromnej ilości danych, określanie TG wciąż często bazuje na intuicji i stereotypach. To prosta droga, by zrazić do siebie odbiorców. Dlatego zamiast zakładać, że wiemy, jacy są Gen Z, sprawdźmy bieżące raporty z trendami konsumenckimi.
- Brak jasnego celu
Trudno jest osiągnąć sukces, gdy nie wiemy, co nim jest. Myślę, że część z nas zetknęła się z briefem lub egzekucją, które rodziły pytanie: “Co marka chce tym zyskać?” Uważam, że nie da się stworzyć skutecznej strategii bez celu. A wszelkie próby prowadzą to braku spójności i konfuzji odbiorców. Dlatego tak ważne jest określenie celu i sposobu jego realizacji.
- Brak balansu
Niereagowanie marki na nowe warunki może prowadzić do porażki. Z drugiej strony zbyt częste zmiany strategii to prosta droga do utraty spójności. Błędem tutaj jest brak balansu. Przykładem marki, która wg mnie go NIE popełnia jest Żubr, którego platforma odnosi skutek od 2 dekad, bo na bieżąco jest aktualizowana.
3 ulubione działania marek widocznie osadzone w strategii z 2025 r., które zwróciły Twoją uwagę.
- Otwarcie muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel
W dobie poszukiwania autentyczności w komunikacji pokazanie historii i zaplecza marki jest dobrym posunięciem, by zwiększyć jej wiarygodność i wykonać ukłon w stronę jej wiernych miłośników. I Wedel zrobił to dobrze.
- Kubota “Wróć do strefy komfortu”
Marka wykorzystała ciekawy insight podkreślający benefity produktu i dostosowany do grupy docelowej. Jednocześnie stanęła w opozycji do presji społecznej, odwracając o 180 stopni powtarzany bez przerwy slogan mówców motywacyjnych.
- Lasy Państwowe “#zabierz5zlasu”
Kampania łączy dobrze znany trend świadomości ekologicznej z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć generatywnej AI. Nazwy grzybów zapadają w pamięć, a przykuwające uwagę wizualizacje pięknie prezentują się zarówno w formie statycznej, jak i na wideo. Sam pomysł, by przy okazji zbierania grzybów zabrać z lasu kilka śmieci, daje sprawczość odbiorcom, lecz nie nakłada na nich presji.
W jakie narzędzia i rozwiązania warto zainwestować?
Perplexity
Polecam to narzędzie każdemu, kto potrzebuje czasem znaleźć lub zweryfikować jakąkolwiek informację. Idealne do deskresearchu, szukania insightów, pogłębiania wiedzy o grupie docelowej itp. W przeciwieństwie do Google wyniki naszego zapytania to bezpośrednia odpowiedź, szczegółowa i przejrzysta, a nie pół strony reklam platform e-commerce. Ważnymi benefitami Perplexity jest to, że podaje linki do źródeł, z których czerpie informacje oraz że drąży głęboko – nawet do dokumentów z regulaminami zalinkowanymi np. na stronach promocji. W napięciu czekam na dalszy rozwój tego narzędzia.