Naturalny przekaz, szeroki zasięg i trafianie wprost do grupy docelowej. Brzmi jak marketing w idealnym świece? Influencer marketing działa, a według AdWeek* 94% marketerów współpracujących z influencerami potwierdza skuteczność tej formy. Liderzy opinii są na wyciągnięcie ręki, wystarczy odpowiednie podejście i gotowość do marketingowej współpracy z influenserami, aby osiągnąć najbardziej optymalne efekty. A jak pracować z vlogerami, blogerami i instagram personalities? Spokojnie, nie trzeba być internet freak!
Dopasuj produkt do influencera
Zacznij od podstaw. Kluczem do sukcesu w kampanii jest skierowanie twojej oferty współpracy do odpowiednich influencerów. Może zdarzyć się, że blogerka do której piszesz odpowie, że produkt nie pasuje do tematyki jej bloga i zrezygnuje ze współpracy. Nie obrażaj się, nie płacz pod biurkiem – każdy influencer odpowiada swoim wizerunkiem za to, co reklamuje i należy to w pełni uszanować. Często lepiej napisać do 3 mniej popularnych blogów specjalizujących się w danej dziedzinie niż do pierwszego z listy najpopularniejszych.
Partnership goals
Współpraca z influencerami opiera się na szerokiej relacji. Nie jest to tylko relacja pomiędzy marką a twórcą, ale także pomiędzy twórcą a jego publicznością. Miej na uwadze, że bloger/vloger z którym masz zamiar współpracować starannie gromadził wokół siebie odbiorców, dbał o zaangażowanie i dobre relacje z obserwującymi. Nie staraj się na siłę wcisnąć swojego produktu, bo chociaż czasami się to udaje, coraz więcej słyszy się o negatywnych praktykach, takich jak #darylosu. Keczup u blogerki modowej? Nie, to nie przejdzie.
Formalności, formalności
Najwięcej błędów i wpadek w komunikacji z influencerami bierze się ze źle określonych warunków współpracy. Warto przygotować krótki brief który wysyłamy do blogera po wstępnych ustaleniach. Określamy liczbę postów, kanały komunikacji (facebook, instagram, snapchat itd.) i wydźwięk. Niektórzy twórcy nie zgadzają się na pozytywne recenzję produktów – warto wszystko dokładnie przeanalizować zanim wejdziemy na wyższe poziomy współpracy. Dodatkowo w zależności od preferencji podpisujemy odpowiednią umowę o współpracy. Niby takie oczywiste, a nie zawsze praktykowane.
Forever online
W kwestii komunikacji pamiętaj o tak oczywistej rzeczy jak… odpisywanie na maile. Jedna z vlogerek z którą rozmawiałam skarżyła się, że po ustaleniu warunków i terminu publikacji klient… przestał się odzywać. Po opublikowaniu postu lub filmu może pojawić się mnóstwo pytań od zainteresowanych. Na przykład: gdzie kupić produkt, jakie ma właściwości, czy aplikacja działa na moim nowym tablecie itd. Nie zostawiaj influencera sam na sam z rzeszą Twoich (przyszłych) klientów. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości monitorować dyskusję i odpowiadać na nurtujące pytania (także te od influencera).
Współpraca
Jak to powiedział Paweł Opydo: zaproś, nie zniechęcaj**. To tyczy się obu stron współpracy. Często zdarza się, że agencje zwracające się z propozycjami do influencerów z miejsca stawiają się ponad nimi. Oczywiście, każdy ma swoje warunki które poddaje negocjacjom, ale pamiętajmy że influencer to też człowiek. Owszem, może zarabiać więcej niż my i tak, pewnie dostaje darmowe próbki, ale czas schować swoją zazdrość do kieszeni i zadbać o dobre kontakty. Influencer marketing to forma, która polega na wzajemnym zaufaniu. Dobre wrażenie i miła atmosfera mogą przyczynić się do długofalowej współpracy. A nie ma nic piękniejszego dla influencer specialist niż gruby plik arkuszy o nazwie „lista zaufanych współpracowników”.
Content na ASAP
Niektórym ciężko w to uwierzyć, ale bycie influencerem to praca. Jak pokazują badania przeprowadzone w 2017 roku przez Hashoff, aż 56% ankietowanych influencerów spędza codziennie minimum cztery godziny na swoich kanałach social media. Cztery godziny! To już pół etatu (+ weekendy!), a do tego dochodzi nagranie filmu (razem z montażem), napisanie angażującego postu, a także aranżacja odpowiedniego zdjęcia na Instagramie. Nie mówiąc już o prowadzeniu sklepu internetowego, studiowaniu, czy chociażby – w przypadku blogerek parentingowych- wychowywaniu dzieci. Warto o tym pamiętać, kiedy umawiamy się na akceptację i publikację treści. Dobry content nie powstaje na ASAPie.
Przestrzeń twórcza
Kwestia formy to bardzo istotny punkt dla każdego twórcy. W końcu każdy z nich kreuje swoją markę, buduje swój wizerunek poprzez własne (mniej lub bardziej oryginalne) pomysły. Należy mieć to na uwadze podejmując współpracę. Bloger/vloger może nie zgodzić się na opisanie produktu według twoich oczekiwań. Bądź otwarty na różne propozycje przedstawienia produktu. Pamiętajmy, że reklamy w postach na blogu czy vlogach różnią się od telewizyjnych. Najgorszym co możesz zrobić jest napisanie własnego scenariusza i szukanie influencera który przedstawi produkt dokładnie według twoich oczekiwań. Przestaw swoją propozycję i wysłuchaj opinii – druga strona powinna przedstawić swój punkt widzenia, może nawet wstępny scenariusz filmu na youtube.
Kreatywność
Nie zamykaj się na standardowe formy i pomysły, a w efekcie otrzymasz naturalną reklamę. To działa, serio – 56% marketerów odpowiedziało, że poprzez kampanię z influencerami ruch na ich stronach i zainteresowanie marką znacznie się zwiększyło*. Sztuczny viral, suche żarty i zły content to gwarantowany unfollow, a przecież nie na tym nam zależy.
Statystyki
Wisienka na torcie – zaangażowanie. Miód na serce influencera i twoje. Monitoruj współpracę na bieżąco, takie działania wymagają zaangażowania ale czego się nie robi dla wysokich słupków? Przygotuj końcową analizę (nawet jeśli ma służyć tylko tobie) tego co było dobre, a co złe. Jeśli wyszło lepiej niż się spodziewałeś – gratulacje, możesz już ustawić się w kolejce po premię. Jeśli gorzej – zastanów się nad tym, gdzie był błąd i jak go uniknąć następnym razem. Jeszcze tylko kilka maili z podziękowaniami za współpracę i już można wsiadać na statek odpływający do portu „sukces”, w lewej ręce trzymając drinka z palemką a w drugiej firmowy telefon. Wiadomo – konkurencja nie śpi.
Źródła:
*) AdWeek: http://www.adweek.com/digital/8-new-stats-about-whether-influencer-marketing-campaigns-actually-work-174868/
**) Paweł Opydo http://www.opydo.pl/2013/11/b-dy-blogera-przy-pierwszej-wsp-pracy-z-mark/