Rok 2024 upłynął pod znakiem innowacyjnych kampanii, technologicznych rewolucji i zmian w trendach reklamowych. Od emocjonalnej akcji „Saving the voice of the ghetto” Muzeum POLIN, przez ekologiczny projekt „Fishing the data”, po sukcesy wirtualnego świata „Miasto ING. Sezon 3: Akademia” – reklamodawcy pokazali, jak kreatywnie wykorzystać nowe technologie. Co przyniosły te zmiany i jakie wyzwania czekają branżę w nadchodzącym roku?
Jakie były 3 najciekawsze kampanie i działania marek i firm w reklamie internetowej w mijającym roku 2024?
W tym roku dla mnie bezkonkurencyjna, (dla członków kapituł konkursowych także!) była kampania „Saving the voice of the ghetto”. Nowatorskie wykorzystanie AI i technologii „synthetic voice” w działaniach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pokazuje, że sztuczna inteligencja rozgościła się w reklamowym świecie na dobre.
Świetne wrażenie zrobiła na mnie akcja „Fishing the data”, w której technologia została zaprzęgnięta do monitorowania stanu zasolenia polskich wód. Ale nie tylko technologia-bo w trendzie „citizen science” dane zbierali sami wędkarze, wykorzystując specjalnie zaprojektowany do tego celu spławik.
Na koniec kampania, ze szczególnie lubianego przeze mnie obszaru gamingu. „Miasto ING. Sezon 3: Akademia” w Roblox to przykład imponujących zasięgów, doskonałego dopasowania do grupy docelowej dzieci oraz skutecznego wykorzystania popularnych gamerów. Właśnie tak to się robi.
Jakie zmiany i trendy dominowały w reklamie internetowej w mijającym roku 2024?
Dość oczywistym będzie stwierdzenie, że umocnił się trend AI. Jednak już mniej oczywiste są jego wykorzystania, takie jak choćby we wspomnianej kampanii dla Muzeum POLIN. Coraz lepiej prezentuje się to też w sferze wideo. Duże wrażenie robi teledysk Quebonafide „Futurama”, który reżyser Andrzej Dragan zrealizował korzystając z takich narzędzi jak Midjourney, Runway czy Luma. To jedna z pierwszych polskich produkcji, które w tak dużym stopniu stawiają na tę technologię. Efektem jest wideo na naprawdę wysokim poziomie. Czas, w którym sztuczna inteligencja była postrzegana głównie jako źródło zabawnych glitchy, dobiega końca.
Inny trend, którego rozwój z ciekawością obserwuję to deinfluencing. Influencerzy robiący rzeczy całkowicie wbrew zasadom influencer marketingu to coś, obok czego trudno przejść obojętnie.
Jakie wyzwania i zmiany czekają reklamę internetową w Polsce w nadchodzącym roku 2025?
Szerokie wykorzystanie AI, które obserwujemy, sprawia, że coraz częściej mierzymy się wyzwaniami, jakie to ze sobą niesie. Prawo autorskie, kradzieże tożsamości czy chociażby kwestie wizerunku marek korzystających z tej technologii, to tematy wymagające dyskusji i ustalenia transparentnych zasad. Tylko to pozwoli na pełne rozwinięcie potencjału AI. Nadchodzący rok pokaże, jak będziemy sobie z tym radzić.
Jak oceniasz wpływ i wykorzystanie AI w reklamie internetowej w mijającym roku 2024 i jak może się to zmienić w nadchodzącym roku?
Dotychczasowe próby oceniam pozytywnie, choć nie brakuje też kontrowersyjnych przypadków, takich jak reakcja słynnego Davida Attenborough. Legendarny lektor BBC wyraził zaniepokojenie pojawieniem się aplikacji, które wiernie naśladują jego głos. Nietrudno w takiej sytuacji o nadużycia.
Wszystko to rodzi wiele ważnych pytań dotyczących etyki, regulacji i prawodawstwa, które próbuje nadążyć za dynamicznie rozwijającą się technologią. Liczę, że rok 2025 przyniesie kolejne próby uporządkowania przepisów pod tym kątem. To pozwoli na coraz szersze wykorzystanie AI w wielu aspektach reklamy internetowej.
Wypowiedz ukazała się w serwisie: https://aboutmarketing.pl/podsumowanie-2024-i-prognozy-na-2025-reklama-internetowa-cz-3/