Podsumowanie branży social media w 2017 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotowała Marta Mróz – Social Media Manager w GoldenSubmarine.
Najważniejszy sukces 2017 – Instagram
Największym zwycięzcą wśród mediów społecznościowych tego roku jest Instagram, który przejął funkcjonalności Snapchata i wyprzedził oryginał. Jak wynika z niektórych statystyk z portalu korzysta już ponad 50 mln użytkowników i liczba ta stale rośnie. Ciągłe nowości w funkcjonalnościach Instagrama pokazują, że Mark Zuckerberg nie postawił jeszcze kropki nad i.
Największa porażka 2017 – Tiger
Największą porażką jest afera, która wywołała ogromną dyskusję na temat etyki w branży reklamowej. Mam na myśli sytuację kryzysową wokół marki Tiger, która przez długi czas prowadziła kontrowersyjną komunikację „robimy rozpierdlol”. Nie chcę się zastanawiać nad tym jednym konkretnym postem. Ważniejsze jest dla mnie, że sytuacja pokazała siłę rażenia mediów społecznościowych i pewną krótkowzroczność użytkowników. Na fanpage’u wielokrotnie pojawiały się wpisy seksistowskie (zresztą to całkiem popularne wśród napojów energetycznych) i nikt nie reagował. Dopiero temat pamięci narodowej wywołał taką burzę. Co z tego, że marka posypała głowę popiołem, przy okazji posypało się też kilka agencyjnych głów – niesmak pozostanie na długo.
Najciekawsze trendy w 2017
2017 rok w mediach społecznościowych był dla mnie rokiem „Girl power”. Bardzo cieszę się z tego trendu, ponieważ wiele marek podchwyciło go i stworzyło naprawdę poruszające kampanie. Pomijając aspekt feministyczny, to ciekawy zwrot w budowaniu celowości brandów.
Najtrudniejsze wyzwania w 2017 – nadążasz albo odpadasz
Nadążać za zmianami, stale poszerzać kompetencje i zmieniać się – to najtrudniejsze wyzwania przed jakimi stanęły marki. Szybki rozwój mediów społecznościowych sprawił, że wiele zatrzymało się na poziomie Facebooka sprzed kilku lat – stockowe zdjęcia, zagadki matematyczne i sztywne ramy komunikacji. Takie działanie ze względu na ilość treści i rosnące wymagania użytkowników będą przynosić coraz słabsze wyniki i wymagają zmiany.
Najciekawsza kampania/akcja 2017
Uwielbiam reklamę „Last Days” Jose Cuervos – koniec świata się zbliża, z głośników leci Presley, a my cieszmy się życiem, tańczmy i pijmy, bo jutro jest przereklamowane. W 2 minutowym spocie zamknięto ładunek jak z filmu.
Na uwagę zasługuje też oddolna akcja #metoo, w której miliony kobiet opowiedziało o swoich doświadczeniach związanych z przemocą seksualną. Tak szczerego głosu dawno nie słyszeliśmy w mediach społecznościowych.
Ocena obecnej kondycji branży
Zauważam coraz więcej ciekawych, zintegrowanych kampanii wykorzystujących media społecznościowe. Mam wrażenie, że wciąż kuleje nastawienie na efektywność i budowanie wizerunku marki, ale widać światełko w tunelu… może kiedyś znikną z naszych feedów zagadki matematyczne i głosowanie reakcjami?
Jakie zmiany czekają nas w 2018
Musimy liczyć się ze zmianami zachowań odbiorców w konsumpcji mediów społecznościowych i nauczyć się reagować na nie. Już teraz widać wśród użytkowników Facebooka odwrót w kierunku korzystania wyłącznie z Messanger’a lub grup dyskusyjnych. W wielu przypadkach każe to zrewidować sens prowadzenia Fanpage’a jako miejsca zbierania społeczności.
Jakie wyzwania czekają nas w 2018
Jak pokazują wszelkie wskaźniki, zasięgi spadają i będzie się to pogłębiać. Mamy coraz więcej narzędzi komunikacji, ale wymagają one od nas coraz większych nakładów finansowych. W tej sytuacji wiele marek powinno skupić się tylko na wybranych kanałach, które umożliwiają najlepsze efekty w kontekście celów marketingowych i grupy docelowe.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018
Z uwagi na rosnące koszty wsparcia mediowego należy zwrócić uwagę na optymalizację działań w mediach społecznościowych względem ilości publikowanego contentu, a jego jakością i wysokością budżetu. Efekty działań nie zawsze są widoczne od razu, dlatego ważne jest wyznaczanie odpowiednich wskaźników, które przekładają się na biznes. Widać trend w kierunku odchodzenia od liczenia ilości polubień na rzecz zasięgu, ale to nie rozwiązuje wielu kwestii typu, jak odbiorcy reagują na kampanie, czy jest dla nich czytelna, czy zapada w pamięci etc.