Dynamiczny rozwój i wzrost popularności smartfonów doprowadziły do ogromnej zmiany zachowań konsumentów, w tym korzystania z Internetu. Zjawisko to powoduje, że oczekiwania użytkowników względem stron mobilnych nieprzerwanie rosną, a dbałość o ich użyteczność i doświadczenia mobilnego użytkownika stają się ważnym elementem internetowego wizerunku.
Strony mobilne dobre praktyki
Projektowanie stron przyjaznych dla mobilnego użytkownika zmusza do przemyślenia na nowo zasad projektowania serwisów www. Mobilność posiada wiele zalet, ale zarazem ma pewne typowe dla siebie ograniczenia: mniejszy wyświetlacz, nawigowanie za pomocą dotyku i gestów, wolniejsze połączenie, nieokreślone warunki oświetlenia.W tym artykule przedstawiono dobre praktyki projektowania stron przyjaznych użytkownikom smartfonów,uwzględniające możliwości i ograniczenia mobilności.
Projektuj z myślą o użytkowniku
Użytkownik stanowi bez wątpienia punkt wyjścia do projektowania stron internetowych tradycyjnych i mobilnych. W przypadku użytkowników serwisów mobilnych należy ustalić podstawowe fakty: kim są i gdzie się znajdują podczas korzystania z Internetu na smartfonach oraz jakie są ich motywy i sposoby korzystania ze strony mobilnej.
To ważny etap pracy projektowej,w którym może się okazać, że Twoi użytkownicy korzystają ze stron mobilnych nie tylko wtedy, gdy chcą szybko coś znaleźć, np. adres dealera czy kontakt do placówki banku. Jak wiele badań wykazuje, może to być również wielogodzinne przeglądanie treści na smartfonie lub tablecie z braku innych zajęć, przed włączonym telewizorem.
Ustalaj priorytety i ułatwiaj realizację celu
Na stronie mobilnej każdy piksel ma znaczenie. Mniejszy ekran oznacza nieco więcej wysiłku dla projektanta,jaki musi włożyć w organizowanie funkcjonalności i zawartości w serwisie, aby był on użyteczny i spełniał swoje zadanie.Funkcjonalności należy możliwie ograniczać, a ich dobór powinien być wypadkową analizy potrzeb i zachowań mobilnego użytkownika serwisu. Strona główna natomiast powinna w przejrzysty sposób przedstawiać zakres i możliwości zoptymalizowanego pod mobilne urządzenia serwisu.
Dobrze, gdy elementy w serwisie są rozmieszczone w kolejności uwzględniającej ich przydatność dla użytkowników. Nad linią zanurzenia nie może zabraknąć kluczowych funkcjonalności. Lepiej, gdy nawigacja na stronach mobilnych jest płytka i szeroka niż głęboka.