Użytkownicy Twitcha widzą siebie jako awangardę kultury internetu – m.in. oni jako pierwsi śmieją się z memów, które później krążą po portalach social media. O tym, czym się charakteryzują – odbiorcy, twórcy treści i sam kanał – opowie w najnowszym odcinku Szymon Kubiak z Instreamly. Przybliży też możliwości i szanse, jakie Twitch oferuje markom.
Gdzie posłuchać i zobaczyć więcej?
- Link Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/justchatting-o-streamingu/id1493538985?i=1000668585748
- Link Spotify: https://open.spotify.com/episode/14eUfOAsSce2Kyv9pXj7Zg?si=8P1IqrslQ0ihzjC19-WKsw
- Link YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=hS0hGlO5Hn8
Kim są użytkownicy Twitcha?
Jest ich w samej Polsce nawet 3 miliony. Są to w większości mężczyźni, choć reprezentacja kobiet systematycznie się powiększa. Dominują wśród nich osoby młode – już od 13 roku życia – ale można też tam spotkać 30-latków (uznawanych za “emerytów” platformy). Cenią sobie autentyczność i oczekują jej od twórców treści. I co ważne – lubią się angażować, szczególnie gdy temat dotyczy ich pasji, w tym przede wszystkim gamingu.
Kto streamuje na Twitchu?
Twitch w przeciwieństwie do YouTube kładzie większy nacisk na autentyczne, surowe transmisje na żywo. Livestreaming tutaj to w dużej mierze moment bezpośredniej interakcji między twórcą a odbiorcami. Często widzowie na czacie prowokuj, dlatego twórcy oprócz ogromnej podzielności uwagi, muszą mieć refleks i mocną psychikę. Według Szymona najważniejsza jest jednak ich ciekawa osobowość, bo to właśnie ona, a nie poruszany temat, zatrzymuje widzów na długie godziny.
Twitch jako miejsce dla marki
Tworzenie skutecznych kampanii na Twitchu to wyzwanie wymagające od marek niecodziennego podejścia, zrozumienia specyfiki odbiorców oraz wykorzystania najnowszej technologii. Akcje organizowane na tej platformie mogą przyczynić się do znacznego zwiększenia rozpoznawalności marki i budowania pozytywnych skojarzeń emocjonalnych. Mogą też stać się viralem, jak kampania Knorr, w której wykorzystano mechanizm rozpoznawania głosu – wybrane słowa wypowiadane przez twórcę wywoływały odpowiednie efekty. Widzowie na czacie sami przypominali streamerom, jakie wyrazy mają powiedzieć.
To tylko namiastka tego, czym podzielił się z nami Szymon Kubiak. Więcej informacji, ciekawostek, a przede wszystkim klimatu platformy Twitch znajdziecie w najnowszym odcinku podcastu “Mamy na to slajd”.