Podsumowanie tego co wydarzyło się w strategii w 2020 roku i prognozy na kolejny dla NowyMarketing.pl przygotował Michał Maliszewski – UX Designer w GoldenSubmarine.
3 kreacje/wdrożenia, które najbardziej Cię zachwyciły swoim designem/użytecznością w 2020 roku
W tym roku najbardziej zachwyciły mnie kreacje i rozwiązania, które nawet jeżeli nie byłby nowością, to najlepiej odpowiadały na nowe potrzeby życia w trakcie pandemii i lockdownu.
Po pierwsze: Citibank czy inne banki w Polsce, które wdrożyły możliwość „samodzielnego” zakładania kont przez internet i autoryzacji tożsamości za pomocą selfie i zdjęcia dowodu.
Po drugie: aplikacja Babylon, która brytyjskim użytkownikom publicznej służby zdrowia pozwala na wygodne teleporady z lekarzem w formie wideorozmowy, wraz z możliwością dodawania potrzebnych do diagnozy zdjęć, zarządzania e-receptami czy zamawianiem przepisanych leków do konkretnej apteki.
Po trzecie: aplikacja IKEA Place, która jest świetnym przykładem na (wciąż stosunkowo niedługiej) liście dobrze wdrożonych i rzeczywiście przydatnych narzędzi AR. Po zamknięciu sklepów i ludzi w domach, aplikacja zyskała jeszcze bardziej na znaczeniu. Zdecydowanie stanowi benchmark tego jak powinny w przyszłości wyglądać zakupy w tej branży.
3 wydarzenia z 2020 roku najmocniej wpływające na web i app design/UX
Rok taki jak 2020 zdarza się nieczęsto i wszyscy dobrze wiemy, jakie wydarzenie przyćmiło wszystkie inne. Pandemia mocno zmieniła bardzo wiele aspektów naszego życia, a to w konsekwencji stało się najmocniejszym katalizatorem zmian w web i app designie.
Powstawanie nowych komunikatorów i dopracowywanie tych już istniejących nabrało zupełnie nowego tempa. Nagle obudziliśmy się w rzeczywistości, w której kontakt z naszymi współpracownikami, rodziną, nauczycielami czy lekarzami stał się w wielu przypadkach ograniczony wyłącznie do komunikacji zdalnej. I jak się okazało, byliśmy na to w wielu aspektach zaskakująco słabo przygotowani. Nowe potrzeby użytkowników pokazały szybko miejsca, w których UX wymaga optymalizacji i dopracowania.
Obecna sytuacja sprawiła również, że jeszcze większa uwaga została skierowana na sprzedaż przez e-commerce. Wiele firm postawiło na szukanie nowych metod optymalizacji procesów zakupowych przez internet, a to dało duże pole do popisu dla UX designerów. Sprzedawcy, którzy wcześniej unikali tego kanału sprzedaży, musieli natomiast w tym roku szybko zweryfikować swoje założenia. Przy znacznym zwiększeniu ilości sklepów online sprzedawcy są zmuszeni, by lepiej zadbać o user experience swoich klientów, jeśli chcą się wyróżnić i być konkurencyjnym.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed web i app designem/UX w 2021 roku. Z jakimi problemami i zagadnieniami będziemy musieli się zmierzyć w 2021 roku?
Ludzkość stanęła w tym roku przed wielkim wyzwaniem reorganizacji życia codziennego, a to przyniosło bardzo ważne wyzwanie dla designerów – odpowiedzieć na nowe potrzeby użytkowników i na nowe sposoby, w jakich użytkownicy korzystają z aplikacji czy stron internetowych.
Wiele codziennych czynności przeniosła się do świata online lub została z nim ściśle powiązana. Zachęciło (lub zmusiło) to wielu ludzi do otwarcia się na nowe rozwiązania, które „w normalnych warunkach” wdrażane byłyby pewnie dopiero za parę czy paręnaście lat. Nowym wyzwaniem dla projektantów jest więc znajdowanie rozwiązań, których wcześniej zazwyczaj nie mogli nawet brać pod uwagę. Sądzę, że w najbliższym roku zobaczymy bardzo wiele nowych pomysłów na wiązanie świata online i offline w mniej lub bardziej subtelny sposób. Kelner w restauracji proszący nas o wybór dania za pomocą naszego telefonu zamiast „klasycznej” karty menu to już teraz rzeczywistość, mimo że w zeszłym roku mogłoby to jeszcze wywoływać zdziwienie lub niezrozumienie. Choć obecnie rozwiązania tego typu to zazwyczaj bezpośrednia odpowiedź na pandemię, to uważam, że trend ten już nie zwolni.
Kolejne wyzwanie dla designerów stanowi nowa grupa użytkowników ich projektów, która pojawiła się w tym roku. Do korzystania ze stron internetowych i aplikacji zostali zmuszeni ludzie, którzy wcześniej nie chcieli lub nie musieli tego robić. Załatwianie spraw urzędowych czy kontakt w z lekarzem musiały zacząć odbywać się inaczej, mimo że nie byliśmy na to odpowiednio przygotowani. Interfejsy i towarzysząca im technologia wciąż muszą zostać lepiej dostosowane do użytkowników, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie online, do osób starszych oraz osób o różnym stopniu niepełnosprawności.
Jakie nowinki technologiczne, trendy będą miały istotny wpływ na web i app design/UX w Polsce w 2021 roku?
Myślę, że widocznym trendem w Polsce będzie kontynuacja dobrze widocznej w 2020 roku mody na „dark mode” i ciemne motywy w aplikacji. Dzięki swojej estetyce, mniejszemu męczeniu oczu przez wyświetlacz w ciemnych warunkach oraz mniejszemu zużyciu baterii w przypadku ekranów OLED, rozwiązanie to zostało dość powszechnie przyjęte w świecie app designu.
W kwestiach stylu graficznego często przepowiada się powrót do skeumorfizmu w nowej odsłonie, czyli neumorfizmu. Oznaczałoby połączenie obecnego teraz na stronach i w aplikacjach „płaskiego” stylu z wykorzystaniem elementów w bardziej realistyczny sposób przypominających fizyczne przedmioty. Sądzę jednak, że jesteśmy obecnie na tyle mocno osadzeni we flat designie i material designie, że prawdopodobnie w tej kwestii nie zobaczymy jeszcze w Polsce drastycznych zmian w 2021 roku.
Dalej rozwijanymi narzędziami na stronach i w aplikacjach z pewnością będą chatboty, prawdopodobnie również w formie voicebotów opartych o interfejs głosowy. Lockdown i izolacja mogą również spowodować dalszy rozwój technologii VR i AR oraz wdrażanie ich w nowych kontekstach (np. telekonferencje czy wideorozmowy). Kolejnym skutkiem lockdownu może być też rozwój biometrii i bezpiecznych sposobów autoryzacji własnej tożsamości online – a co za tym idzie, zwiększenie zakresu spraw, jakie możemy załatwić przez internet.
W kwestiach procesu projektowego UX designerów będziemy prawdopodobnie dalej obserwowali wzrost uwagi poświęcanej UX Writingowi i większe docenianie wagi, jaką ma dla użytkownika. Rozwój takich narzędzi jak Webflow, Wix czy SquareSpace może natomiast sprawić, że będziemy spotykali coraz więcej przykładów imponujących stron powstałych z niskim budżetem, w całości przygotowanych przez jednego designera lub niewielki zespół.