W najnowszym odcinku „Mamy na to slajd”, gospodarze podcastu przy wsparciu doświadczonych ekspertów Jarosława Dejneki i Stanisława Grabowskiego, zagłębiają się w współczesne dylematy marketerów dotyczące wyboru między influencerami a tradycyjnymi celebrytami.
Gdzie posłuchać i zobaczyć więcej?
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/celebryta-czy-influencer-do-kampanii-oto-jest-pytanie/id1493538985?i=1000639449423
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/1lq097cibQbUJ7xWqDeq8E?si=4918c1892a8a4610
- Youtube: https://youtu.be/oAFMZ6JqMhA
Czy followersi = fejm?
Julia Robert czy Bella Poarch? Kot czy Rupiński? Nagrywając ten odcinek zapewne uszy piekły niejednego bohatera pudełkowych artykułów! Marta Ulman i Kuba Kwaczyński razem z Jarosławem i Stanisławem biorą pod lupę kwestię tzw. Ambasadorów marki. Analizujemy dlaczego budżety reklamowe, tradycyjnie przeznaczane na ambasadorów marek coraz częściej trafiają do influencerów. Rozwój mediów społecznościowych oraz analiza wpłynęły na ten trend. W końcu lajki, komentarze i followersi nie są kuszącymi vanity metrics w ocenie potencjału nazwiska? Zaproszeni eksperci podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat dysproporcji na temat wątpliwymi danymi a rzeczywistością w influencer marketingu.
W meandrach rankingów i wskaźników
Odcinek rozpoczyna się od „wysokiego C”, czyli od omówienia wyników rankingu najsilniejszych gwiazd 2023, którą otwiera Martyna Wojciechowska, choć szybko stało się to pretekstem do szerszego spojrzenia na szacowanie popularności nazwisk.
Rozmówcy skupiają się na efektywności wykorzystania znanych twarzy w reklamie i omawiają czynniki takie jak zaangażowanie, liczba obserwujących i dopasowanie do marki, aby zrozumieć, jak te elementy wpływają na skuteczność kampanii marketingowych. W nagraniu wymieniane są konkretne kejsy, ilustrujące różnice między efektywnością współprac z influencerami a celebrytami, a także zastanawiamy się, jak różne grupy wiekowe reagują na różne typy gwiazd.
Wsparcie badawcze
Przy ocenie potencjału nazwiska i jego dopasowania do planowanej kampanii, warto polegać na rozwiązaniach badawczych. Jedną z bardziej interesujących alternatyw jest CelebCompass od EssenceMediacom. To panel bazujący na wyniku badania reprezentatywnej grupy Polek i Polaków, którzy mieli ocenić komu z celebrytów ufają, kogo postrzegają za eksperta itp. Respondenci ocenili także influencerów i gwiazdy według kilkudziesięciu cech, które mogą być potencjalnie istotne przy łączeniu celebryty z konkretną kampanią lub celem reklamowym, tworząc w ten sposób wiarygodną giełdę nazwisk, łatwych do preceyzyjnego filtrowania według.
Głodni celebryckich plotek i inspiracji? Pełen odcinek możecie odsłuchać w głównych serwisach podcastowych.
Zapraszamy także do zapoznania się z tytułowym slajdem z najciekawszymi informacjami dzisiejszego odcinka: