To jedno z najbardziej dyskutowanych pojęć i zjawisk. Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja i jakie już teraz ma zastosowanie w marketingu?
Według szacunków Cowen and Company, obszary w pełni dziś gotowe na inwestycje w sztuczną inteligencję (AI – Artificial Intelligence), to szeroko rozumiany e-marketing i automatyzacja marketingu, jak również automatyzacja sił sprzedażowych (CRM). Kolejne, choć wymagające jeszcze prac i usprawnień, to: analityka danych (big data), obsługa klientów, ERP czy e-commerce. Oznacza to, że sztuczna inteligencja już funkcjonuje w tych obszarach, lecz w niepełnym zakresie.
Marketingowe zastosowanie AI
Mowa tu o takich rozwiązaniach, na które trafiamy wprawdzie niemal codziennie, lecz zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Według Gartnera, w 2019 roku praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji to:
- czatboty (26 proc.)
- optymalizacja procesów (26 proc.)
- analiza transakcji i wyłudzeń finansowych (21 proc.)
- segmentacja rynków i konsumentów (15 proc.)
- diagnostyka komputerowa, asystent w komputerze (14 proc.)
- wirtualne call center i asystent klienta (12 proc.)
- rozpoznawanie twarzy (11 proc.)
Jak wdrożyć sztuczną inteligencję?
W jaki sposób przebiega, czy też powinien przebiegać, proces wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji? Można opisać tę ścieżkę w trzech krokach:
- określenie celu biznesowego (w czym AI może nam pomóc, jaki efekt osiągnąć)
- zbieranie danych (zasoby, które możemy gromadzić i poddawać analityce, a które są potencjalnie użyteczne)
- użycie modelu (wybór rozwiązania AI, gotowego bądź własnego)
Szczególnie interesujący wydaje się trzeci z kroków. Okazuje się bowiem, że możemy wykorzystać gotowe modele sztucznej inteligencji, które pozwalają:
- rozpoznawać głos (mowę ludzką)
- rozpoznawać obrazy
- dokonywać translacji (tłumaczeń językowych)
- generować wypowiedzi w języku naturalnym
Z kolei trenowanie własnych modeli oznacza eksploatację jednego z otwartych środowisk AI (jak np. TensorFlow) czy też automatyczne uczenie maszynowe (np. AutoML).
Precyzyjne dotarcie do konsumenta
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kanale digitalowym pozwala dobierać przekaz do preferencji odbiorcy. W niespotykanej dotąd skali i precyzji. Obejmuje na przykład dobór ilustracji, kolorystyki i tekstu w kreacji reklamowej – w odniesieniu do konkretnych konsumentów. Innymi słowy, można w ten sposób komponować z gotowych elementów szereg wariantów kreacji reklamowej, w zależności, komu jest ona dedykowana, w jakim momencie, miejscu etc.
Proces ten można opisać w czterech krokach:
- wybór klientów (identyfikacja wartościowych odbiorców – z punktu widzenia reklamodawcy; Audience Discovery).
- optymalizacja kreacji
- optymalizacja miejsca, widowni, czasu wyświetlania reklamy
- analityka (atrybucja; sprawdzalność skuteczności tak targetowanego przekazu)
Choć o sztucznej inteligencji przestaliśmy już mówić w kontekście przyszłości, zjawisko to nadal znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Co więcej, tylko do pewnego stopnia jesteśmy w stanie przewidzieć, dokąd AI zmierza. Nie tylko w odniesieniu do biznesu i zastosowania w komunikacji marketingowej, lecz znacznie szerzej – w wielu obszarach naszego życia.
Photo by Markus Spiske temporausch.com from Pexels