Każdy chce być właścicielem marki, która „angażuje” i jest „meaningful” dla konsumenta. Ale czy naprawdę chodzi tylko o serduszka, lajki i komentarze? W odcinku posłuchacie o buzzwordzie dekady i dowiecie się więcej na temat prowokowania reakcji odbiorcy i wpływu takich działań na przebieg kampanii.
Odcinek 2. Nie licz serduszek, czyli o zaangażowaniu słów kilka
Podcast dostępny jest na kilku platformach, m.in. w Spotify i Speaker.
Kwestia angażowania konsumenta wraca jak bumerang. Szczególnie przy okazji analizy efektywności kampanii, porównywania wyników, czy rocznych podsumowań. Na co zwracać uwagę? Czym tak naprawdę jest zaangażowanie i jakie powinno być oraz czy stanowi realną wartość dla marki? Jakie znaczenie ma dla samej kampanii?
Wskaźnik zaangażowania to twarda, łatwo mierzalna waluta dająca możliwości porównywania efektów w czasie. Pytanie jednak, czy reprezentuje liczby, które faktycznie pokazują nam rezultaty kampanii i czy informacje te mogą nam się przydać.
Zaangażowanie – jak to naprawdę z nim jest?
Facebook w 2012 roku przedstawił dane zgodnie, z którymi ponad 90% osób, które kupują offline, w żaden sposób nie wchodzi z marką w interakcję w sieci w trakcie trwania kampanii! Nielsen poszedł krok dalej wykazując, że kliki nie mają wpływu nie tylko na wyniki sprzedażowe, lecz nawet na brandowe!
Jakie różnice w zaangażowaniu możemy zaobserwować u naszych odbiorców? Okazuje się, że engagement rate zmienia się wraz z grupami wiekowymi – nastolatki i osoby młode osiągają niższy ER, a wskaźnik ten rośnie wraz z wiekem. Jednak co bardziej interesujące i zaskakujące – poziom zapamiętania reklamy przy obu grupach jest mniej więcej taki sam (wg badania przeprowadzonego przez BBDO).
Zaangażowanie jest oznaką zainteresowania, ale nie dowodem na to, że content jest perswazyjny. Nie świadczy o tym, jak odbierana jest marka, a jej wskaźnik nie wpływa na sprzedaż.
Czego jeszcze dowiecie się z podcastu? W jaki sposób wciągnąć konsumenta w świat marki? Dlaczego kampania Washington Post na Super Bowl tak mocno oddziaływała na odbiorców? Jakie kategorie produktów, które z pozoru nie są angażujące, w praktyce często na skutek kampanii wzbudzają silne emocje? Czym jest wskaźnik extra share of voice?
Odpowiedź na te pytania znajdziecie w najnowszym odcinku podcastu „Mamy na to slajd”.
W poprzednim odcinku strateg marketingowy – a komu to potrzebne