Z Moniką Szymańską z Brief rozmawiam o najczęściej popełnianych błędach przy tworzeniu serwisów www, nowych trendach w tworzeniu serwisów www oraz o tym, jak będzie wyglądał internet w przyszłości.
Monika Szymańska: Internet jest coraz prężniej działającym medium. W Wielkiej Brytanii przychód reklamowy (o czym rozmawialiśmy przed chwilą) przegonił telewizję. A w jaki sposób internet może przysłużyć się strategii budowania marki? Pisze pan w swojej książce o witrynach. W jaki sposób właśnie one budują markę?
Grzegorz Krzemień: Można powiedzieć, że serwis www to taki troszeczkę dinozaur epoki webdesigner, której zadaniem była komunikacja firmy z klientem bez takiego sprzężenia zwrotnego. Warto zwrócić uwagę, że serwis www jest tak naprawdę jedynym medium, w której firma może czuć się swobodnie, może komunikować się z klientem na takich warunkach jakie ona ustala. Ma to oczywiście swoje złe strony, ale właśnie ta idea komunikacji tego co my chcemy powiedzieć, w jaki sposób chcemy powiedzieć jest dla firmy bardzo ważna. To nie jest medium, które w jakiś sposób jest zależne od innych ludzi czy od innych mediów. To jest po prostu coś co firma posiada na własność.
Sz.: A gdyby pan mógł pokusić się o udzielenie kilku rad osobom… Na pewno jest ich wielu. Mimo to, że jest takie potoczne przekonanie, że każdy ma stronę www, każdy może ją mieć i każdy może taką stronę zbudować czy właśnie budują. Na czym się skupić i jakich pomyłek i jakich pomyłek się wystrzegać ?
K.: Jeżeli można pokusić się o taką generalizację, to po pierwsze jest to nieświadomość z jak dużym projektem mamy do czynienia. Dla osoby niedoświadczonej na której barki zrzucona zostanie serwis www i realizacja tego projektu, po stronie firmy ma do czynienia z zespołem, który składa się nieraz z kilkunastu do dwudziestu, trzydziestu osób. Więc ogarnięcie całego procesu, stworzenia odpowiednich materiałów, zarządzanie czasem w takim projekcie nie jest sprawą prostą. Drugi taki globalny problem, wiąże się z tym, że klienci za bardzo koncentrują się na rozwiązaniach graficznych. Mamy badania dotyczące użyteczności, mamy badania dotyczące tego jak użytkownik porusza się po stronie. W związku z tym, my możemy już dyskutować na temat grafiki. Trzecim, głównym błędem jest niedostrzeżenie cms’u jako narzędzia funkcjonalnego. Czyli, tak naprawdę od tego jak prosty cms jest i jakie daje możliwości, klient będzie potem mógł rozbudowywać ten serwis sam, przy pomocy agencji. Jest również kwestia aktualizacji. Bardzo często zdarza się tak, że klient uruchomi serwis i zapomina. To nie jest projekt typu wystrzel i zapomnij. To jest projekt, który trzeba cały czas rozwijać.