Czy extranet to taki lepszy intranet? Po co mi w ogóle landing page? Jaka jest różnica między firmowym serwisem www a portalem korporacyjnym? Jeżeli znasz odpowiedzi na te pytania, możesz spokojnie wrócić do przeglądania Facebooka. W innym przypadku poświęć chwilę, a dowiesz się wszystkiego o rodzajach serwisów internetowych i ich podstawowych zastosowaniach.
Rodzaje serwisów internetowych – zestawienie
Strony internetowe dopasowujemy zawsze do potrzeb – naszych i klienta. To pod ich kątem wybieramy wszystkie parametry i skupiamy się na potrzebnych funkcjonalnościach. W ciągu lat na pokładzie GoldenSubmarine mieliśmy przyjemność zaprojektować praktycznie każdy rodzaj serwisu www.
Portal
Od niego zaczynamy poranną prasówkę przy kawie. Internetowy serwis informacyjny, którego jednym z najważniejszych celów jest… zachęcenie użytkownika, aby wybrał go na stronę startową przeglądarki. Portal zawiera szeroką ofertę treści informacyjnej i rozrywkowej, a także umożliwia założenie darmowego konta pocztowego. Od strony graficznej jest przeważnie minimalistycznym serwisem z prostym interfejsem, dużą ilością obrazów i przestrzeni reklamowej. Portalom zależy przede wszystkim na jak największej liczbie odwiedzin i klików w zalinkowane podstrony, ponieważ ich biznes opera się głównie na sprzedawaniu reklam skierowanych do użytkowników.
Portale internetowe przykłady: www.onet.pl, interia.pl, wp.pl
Vortal
Vertical portal to rodzaj serwisu zawierającego dużą ilość specjalistycznej treści i skierowanego do konkretnej grupy docelowej – np. fanów sportu, motoryzacji lub merketingowców. Dobre vortale mają dobrze działającą i rozbudowaną wyszukiwarkę, pozwalającą łatwo i szybko przeszukiwać ich zasoby. Utrzymują kontakt ze swoimi użytkownikami poprzez regularnie wysyłane biuletyny z informacjami o nowościach w serwisie. Od strony graficznej charakteryzują się prostotą i przejrzystym interfejsem.
Vortale utrzymują się głównie ze sprzedaży reklam skierowanych tematycznie do swoich odbiorców.
Vortal przykłady: www.wirtualnemedia.pl, brief.pl, nowymarketing.pl
Firmowy serwis www
Podstawowym celem tego narzędzia marketingowego jest przekazanie jak najszerszej informacji o firmie, jej produktach i usługach. Firmowy serwis stanowi też część z trudem budowanego wizerunku firmy. Dlatego niezmiernie ważny jest w nim wygląd witryny i łatwość nawigacji serwisu.
Duże serwisy firmowe skierowane są do kilku grup odbiorców – osób prywatnych, firm, potencjalnych pracowników i mediów. W ramach tego samego serwisu (i pod tą samą domeną) mogą istnieć różnie wyglądające jego odsłony. Każda z nich skierowana do różnych grup odbiorców. Najlepszym tego przykładem są strony dużych firm telekomunikacyjnych.
Serwisy firmowe uruchamiane są pod własną domeną. Najczęściej z nazwą firmy lub profilem jej działania w treści. Praktycznie nie znajdziemy już na rynku serwisu bez, służącego do zarządzania treścią, systemu CMS. Ten z reguły jest dostępny w kilku językach.
Bardzo często zdarza się, że firmowy serwis www jest pierwszym kontaktem potencjalnego klienta z marką. Dlatego istotne jest, aby strona wywoływała pozytywne odczucia i wrażenie pełnego profesjonalizmu. Zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Miłość od pierwszego wejrzenia do serwisu może być potem szybko podświadomie przeniesiona na samą markę.
Serwisy firmowe to miejsca bezpośredniego kontaktu z użytkownikiem zainteresowanym jej możliwościami. Dlatego podstawową funkcjonalnością tego typu serwisów powinna być opcja pozostawienia przez użytkownika maila. Umieszczona gdzieś w dobrze widocznym miejscu.
Serwisy www przykłady: www.skoda-auto.pl, www.wedel.pl
Intranet
Rodzaje serwisów internetowych uwzględniają również wewnętrzne serwisy www – np. firmowe. Intranety to serwisy skierowane do określonej grupy odbiorców, najczęściej pracowników firmy. Zawierają aktualności firmowe oraz inne, przydatne do codziennego funkcjonowania w środowisku, informacje. Na przykład o zbliżających się imprezach firmowych, konkursach na stanowiska czy programach szkoleniowych. Każdy taki serwis oferuje też szeroki zakres funkcji ułatwiających pracę lub współpracę z innymi np. kalendarz z rezerwacją sal konferencyjnych, informacje o urlopach lub stany magazynowe.
Intranet charakteryzuje się prostą nawigacją, która jest nastawiona na jak największą efektywność. Dobrze zaprojektowany i administrowany serwis idealnie spełnia potrzeby w zakresie obiegu danych. Jest świetną formą komunikacji wewnętrznej, a w firmach o dużym rozprzestrzenieniu geograficznym jest wręcz niezbędny.
Informacje i funkcje dostępne w serwisie zmieniają się w zależności od poziomu uprawnień użytkownika.
Intranet przykład: do zobaczenia… u naszych partnerów, o ile z nimi współpracujecie :)
Extranet
Serwis www dostępny po zalogowaniu dla konkretnej grupy odbiorców. Najczęściej grupą tą są firmy/partnerzy współpracujący z firmą, np. dilerzy marki motoryzacyjnej lub franczyzobiorcy sieci sklepów.
Extranet zawiera zawsze mnóstwo przydatnych informacji do wykorzystania w codziennej działalności np. aktualności lub/i cenniki. Posiada również funkcje ułatwiające pracę, np. narzędzia obliczające poziom rabatu czy nawet całe szablony umożliwiające przygotowanie ulotek do druku lub banerów internetowych do zamieszczenia na ogólnodostępnej witrynie sklepu.
Extranet przykład: partnerzy.taxcare.pl
Portal korporacyjny
Portal korporacyjny reprezentuje bardziej rozbudowane rodzaje serwisów internetowych. Łączy w sobie funkcje extranetu i intranetu. Korzysta z niego wiele grup docelowych – często o bardzo różnych potrzebach i wymaganiach.
Ze względu na szeroką grupę swoich odbiorców, ma większe znaczenie komunikacyjne niż typowa strona firmowa. Dobrze zaprojektowany model komunikacji z interesariuszami pozwala na skuteczne informowanie ich o podejmowanych inicjatywach związanych z CSR.
W wielu przypadkach strona korporacyjna posiada również bardzo ważną sekcję relacji inwestorskich. Skuteczne prowadzenie komunikacji z inwestorami przekłada się na większe szanse pozyskania kapitału.
Portal korporacyjny przykład: www.ciechgroup.com
Serwisy produktowe
Skoncentrowane są na prezentacji pojedynczego produktu lub kategorii produktów oferowanych przez firmę. Skupia się na pokazaniu ich z jak najlepszej… strony.
Na serwisie dominują duże, efektowne zdjęcia i infografiki z danymi. Ważne jest, by nie przeładować go niepotrzebnie treścią. Dlatego artykuły i ich zalety przedstawia się obecnie najczęściej w postaci filmów lub interaktywnych animacji. Serwis produktowy posiada często funkcję sklepu lub informację, gdzie można nabyć produkt.
Serwis produktowy przykład: www.felixpolska.pl, moreview.eu
Mikroserwis
Nie, wcale nie serwis dla krasnoludków ;) Mowa tu o stronie poświęconej w pełni aktywności marketingowej, np. konkursowi lub promocji konsumenckiej. Zorientowana ona jest na zaangażowanie użytkowników w akcję, przedstawienie zasad i regulaminu konkursu. Od strony graficznej mikroserwisy charakteryzują się prostą, zachęcającą grafiką o intuicyjnym interfejsie i nakierowaniem na realizację zadania konkursowego – np. załadowanie konkursowego zdjęcia, wykonanie prostej grafiki.
Graficznie mikroserwis najczęściej projektuje się jako landing page lub longscroll. Dzięki temu możliwe jest zapoznanie się z całą zawartością serwisu bez uciążliwego klikania i przechodzenia pomiędzy poszczególnymi podstronami.
Mikroserwis przykłady: przysnacki.pl
Landing page
Serwis nastawiony na realizację konkretnego celu, np. zebranie kontaktów w czasie trwania kampanii reklamowej. Zoptymalizowany i dostosowywany do konkretnej, nieraz bardzo wąskiej i specjalistycznej, grupy odbiorców.
Od strony graficznej przygotowanie „landinga” jest ekstremalnie proste. Liczy się w nich przede wszystkim użyteczność. Odwiedzający ma scrollować po zaplanowanej ścieżce, realizując oczekiwane zadania krok po kroku. W każdej tego typu stronie ważnym elementem jest formularz, w którym użytkownik pozostawia dane do kontaktu.
Landing page przykład: pomagam.wwf.pl/adopcja/
Blog
Powstaje w opozycji do firmowego serwisu www, który w sposób oficjalny przedstawia swoją ofertę. Blog jest miejscem, gdzie firma może przedstawić swoje drugie, luźniejsze oblicze.
Skierowany jest do wybranej grupy docelowej, np. potencjalnych pracowników lub osób zainteresowanych konkretnymi produktami. Informacje posegregowane są w kategorie, a w celu łatwiejszego odnajdywania powiązanych tematów, otagowane. Blog posiada wewnętrzną wyszukiwarkę treści i archiwum. Nawigacja po nim jest prosta, a język komunikacji mniej oficjalny niż w serwisie firmowym.
Blog służy firmom do budowania wizerunku, edukacji klientów lub do informowania o nowościach. Ważnym elementem bloga jest możliwość komentowania wpisów i interakcja między użytkownikami. Odbiorcy o nowych wpisach powiadamiani są przez biuletyn lub za pomocą mediów społecznościowych.
Osobną kategorią blogów są blogi osobiste, gdzie ludzie piszą o swoich zainteresowaniach lub budują swój internetowy wizerunek.
Aha, vlog to też blog. Po prostu dominują w nim treści wideo. My stoimy na stanowisku, że od czasu do czasu warto się popisać ;)
Blog przykład: właśnie go przeglądasz! blog.goldensubmarine.com :)
Sklep internetowy – ecommerce
Reprezentuje rodzaje serwisów internetowych, które są nakierowane ściśle na prezentację oferty i jej sprzedaż. Zawierają mechanizm umożliwiający zakup i przetworzenie zamówienia. Finalizacja zakupów, czyli zapłata, odbywa się dzięki podpiętym mechanizmom internetowej płatności. Ważnym elementem budowy sklepu internetowego jest jego wizerunek – dlatego szata graficzna musi być estetyczna i budząca pełne zaufanie. Równie istotny jest prosty proces zakupowy oraz jasne i przejrzyste informacje dotyczące towaru, ceny i formy wysyłki oraz ewentualnych zwrotów.
Od strony interfejsu sklep internetowy musi być tak funkcjonalny, aby użytkownicy w czasie dokonywania zakupów wiedzieli, jakie są następne kroki. I mogli wygodnie i szybko dokończyć zakupy, nie porzucając po drodze koszyka.
Sklep internetowy przykład: www.superpharm.pl
Serwisy dedykowane
Serwisy dedykowane projektowane są w celu komunikowania treści optymalnie dopasowanych do wybranej grupy docelowej. Tworzone są np. w branży farmaceutycznej i dla lekarzy określonych specjalności. Serwisy specjalistyczne są stosowane w przypadku, gdy wydzielona grupa docelowa ma specyficzne oczekiwania co do treści i formy przekazywanej im przez organizację informacji.
Z reguły nie są to rozbudowane serwisy www, ale ich grafika jest ściśle dostosowana do gustu grupy docelowej.
Serwis dedykowany przykład: www.seatmedia.pl
Serwisy społecznościowe
Serwisy, za pomocą których osoby o zbliżonych poglądach czy zainteresowaniach mogą wymieniać się treścią. Ważną rolą w serwisach społecznościowych odgrywa treść tworzona przez użytkowników (UGC – user generated content) oraz możliwość komentowania treści. Użytkownicy mają możliwość ustawienia sposobu informacji o nowościach w serwisie. Podstawową jego formą jest email z informacjami o aktualizacjach, wysyłany w celu przypomnienia o odwiedzinach w serwisie.
Oddzielną duża grupę stanowią serwisy społecznościowe o międzynarodowym zasięgu, takie jak Facebook, YouTube czy Twitter. To wręcz gigantyczne multiprzedsiębiorstwa, które mają na celu zebranie pod swoim parasolem jak najszerszej grupy odbiorców. W jakim celu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tego typu serwisy zarabiają, wyświetlając użytkownikom reklamę, którą odpowiednio personalizują na bazie ich zachowań i preferencji. W przypadku danych wrażliwych użytkownik ma możliwość ograniczenia ich dostępności. W dużych serwisach społecznościowych opcje konfiguracji prywatności są bardzo rozbudowane.
A co pod kątem graficznym? Tu obowiązuje zasada – im prościej tym lepiej. W społecznościówkach wszystko jest ukierunkowane na prostą i efektywną prezentację różnego rodzaju treści.
Serwis społecznościowy przykład: https://www.nivea.pl/moja-nivea/moje-konto/logowanie
Serwisy narzędziowe
Serwisy oferujące funkcje, za pomocą których możemy dokonywać przydatnych operacji. Zawierają dedykowane rozwiązywania konkretnych problemów użytkownika np. konwersji plików graficznych na format pdf.
Takie serwisy oferują z reguły bezpłatny dostęp dla użytkowników dokonujących podstawowych czynności. Opcje zaawansowane są już płatne.
Serwis narzędziowy przykład: ostagram.ru
I to tyle jeżeli chodzi o rodzaje serwisów internetowych.
Zobacz także powiązany temat: