Masz 15 sekund, żeby przykuć uwagę internautów – co zrobisz? Możesz dosłownie wszystko, ale pamiętaj, że pomocna może być ciekawa forma, dopasowanie popularnych hashtagów, wzięcie udziału w najnowszym challengu i dobry podkład muzyczny… zapnij pasy, bo oto właśnie wkroczyłeś do świata TikToka, gdzie wszystko dzieje się z prędkością energicznego scrollowania feeda.
Słowem wstępu
TikTok to chińska aplikacja, która we wrześniu 2017 połknęła Musical.ly. Jej działanie opiera się na publikowaniu krótkich – zazwyczaj 15 sek. filmów. Użytkownicy mogą wzbogacać je o filtry, muzykę, animacje, specjalne efekty i wiele innych rzeczy. Jak w podobnych tego typu aplikacjach social-mediowych można followować, lajkować oraz komentować zamieszane tu treści. TikTok działa na androidzie i iOS.
Kto tam rządzi?
Giganci TikToka posiadają dziesiątki milionów obserwujących. Niezagrożoną królową platformy jest Charli D’Amelio @charlidamelio (rocznik 2004), która zgromadziła prawie 56 mln obserwujących. Wyprzedza o ponad 10 mln dwóch kolejnych twórców: Loren Gray i Zacha Kinga. Każdy może spróbować swoich sił i zrobić karierę na TikToku… ale im jesteś młodszy i masz więcej muzyczno-tanecznego contentu, tym powinno być Ci łatwiej – tak to przynajmniej wygląda w teorii.
Chcesz mocniej zagłębić się w to, jaki content najlepiej sprzedaje się na TikToku? Najlepiej sam przeklikaj twórczość top 3-4 twórców światowych i polskich – to powinno dać Ci przynajmniej zgrubne pojęcie na ten temat.
Lista najpopularniejszych twórców ze świata: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-followed_TikTok_accounts
Lista najpopularniejszych polskich twórców: https://ddob.com/ranking/tik_tok
Kto z tego korzysta?
Tylko 9,6% polskich użytkowników TikToka ma więcej niż 19 lat. Ponad ¼ zarejestrowanych kont należy do młodzieży w wieku 9-13 lat. To medium to nie tylko platforma do wymieniania się śmiesznymi filmami z kolegami ze szkoły. TikTokerami zostają celebryci, aktorzy, a ostatnio nawet Andrzej Duda.
Ogromne kompendium wiedzy o polskim TikToku i jego odbiorcach stanowi raport przygotowany przez agencję Get Hero: https://www.gethero.pl/raport-tiktok/
Chcesz się reklamować? Uważaj!
Młodzież to grupa, która jest najbardziej wrażliwa na fałsz. Jeśli nie będziesz używać właściwego języka, kodów, pojęć, to od razu wyczują, że nie jesteś z ich świata, a Twój przekaz zostanie zignorowany. Chcesz dotrzeć do nich ze swoim produktem? Warto w takim przypadku rozważyć współpracę z kimś kto, czuję się w tu jak ryba w wodzie, czyli ze znanym tiktokerem. Tu jednak też musimy mocno uważać, bo platforma broni się przed umieszczaniem typowo promocyjnych materiałów na kanałach twórców – jeśli na przykład będziemy chcieli stworzyć stricte produktowy konkurs, którego twarzą będzie twórca, to TikTok szybko się o tym dowie i obetnie zasięgi takiej aktywacji.
A może zwykła reklama? Też można!
Obecnie na Tik Toku funkcjonuje kilka narzędzi reklamowych. Możemy reklamować się podczas otwierania aplikacji lub w feedzie. Niektóre formaty, jak np. Hashtag challenge, polegający na stworzeniu dedykowanego przez markę challenge’u, Ta reklama to oficjalna forma konkursowa wspierana przez aplikację. Ma podobno dawać ogromne możliwości dotarcia do użytkowników, co jednak ma się wiązać ze sporymi kosztami takiej kampanii.
Dlaczego TikTok?
Z punktu widzenia twórców – medium daje dużo łatwiejszy dostęp do zdobycia followersów niż jakakolwiek inna platforma społecznościowa. Nie trzeba być celebrytą, nie trzeba angażować dużo czasu i pracy jak na YouTube i w końcu TikTok to nie Facebook, który stara się dopuszczać do nas głównie content stworzony przez znajomych.
Z punktu widzenia odbiorców – fajny content, który jest szyty pod nich. Poza tym, mogą inspirować się tym, w co są ubrani ich idole, czego słuchają i jakie są ich pasje. Nie muszę chyba dodawać, że młodzi ludzi są bardzo podatni na tego typu treści, bo są na etapie, na którym kształtują samych siebie, swoje potrzeby i światopogląd.
O czym jeszcze warto pamiętać
Na TikToku nie ma za dużego pola do popisu i to dosłownie – limit opisu filmu w aplikacji wynosi sto znaków. Nie za wiele się zmieści, ale pokolenie użytkowników komunikuje się właśnie w taki, skrótowy sposób. Mocno preferowane są wizualne wiadomości: gify, emotki i krótkie formy video. Trzeba o tym pamiętać i nie rozwlekać przekazów, bo nieważne, jak będą ciekawe, to nikt nie będzie się chciał z nimi zapoznać.
Na sam koniec kilka słów o kulcie kreatywności – innej jednak niż tej dekodowanej przez starsze pokolenia, która polega na wymyśleniu czegoś zupełnie nowego. Użytkownicy TikToka traktują ją jako element własnej ekspresji, możliwość wybicia się z tłumu, pokazania całemu światu, że oni też są w stanie stworzyć coś ciekawego. Przejawia się ona np. na interpretacji jednego z popularnych challengy i odtworzeniu go we własny, unikalny sposób. Każdy, kto chce tu w jakikolwiek sposób zaistnieć, powinien o tym pamiętać.