Na prośbę NowyMarketing.pl mijający rok w influencer marketingu podsumowuje Marcin Biziorek – Social Media Manager.
3 najciekawsze akcje/kampanie influencer marketingowe z 2021 roku w Polsce
Jednymi z ciekawszych akcji były te, które odbiły się najszerszym echem. Wprowadzone przez markę Koral lody Ekipy pokazały siłę influencer marketingu. Wiele emocji wywołała także współpraca Maty z McDonald’s, a na naszych ekranach często pojawiał się Robert Makłowicz, m.in. w spocie Virgin Mobile.
W kampaniach reklamowych firmy Koral brały wcześniej udział słynne gwiazdy z branży filmowej czy muzycznej, jednak dopiero akcja przeprowadzona w tym roku z popularnymi youtuberami zelektryzowała rynek, a młode osoby oszalały na punkcie lodów sygnowanych logo Ekipy. Produkt bardzo szybko znikał ze sklepów, a papierki po lodach pojawiały się na serwisach aukcyjnych w zabójczych cenach. Podobnym hitem był także zestaw Maty, dzięki któremu sprzedaż i odwiedziny aplikacji McDonald’s osiągnęły rekordowe wyniki. Reklama Virgin Mobile, gdzie Robert Makłowicz nawracał na “gooddyzm” bardzo dobrze wyostrzyła najlepsze cechy oraz wizerunek krytyka kulinarnego i dziennikarza.
Sukcesem tych kampanii było odpowiednie dobranie grupy docelowej, ale każdą z nich cechowało coś jeszcze: dla lodów Ekipy była to z pewnością przemyślana dystrybucja – dzięki temu, że popyt przewyższył podaż, stały się one produktem swego rodzaju ekskluzywnym, którego chcieli spróbować wszyscy. Roberta Makłowicza z kolei dobrze znają i młodsi i starsi, a kampania, w której zachęcał do dzielenia się dobrem była ukoronowaniem jego pozytywnego wizerunku w sieci.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na influencer marketing
Sposób komunikacji marki Żabka w mediach społecznościowych zaczął w tym roku do złudzenia przypominać memy tworzone przez influencerkę Violę z frogshoposting. Zamiast wykorzystać jej potencjał postawiono na odtwórcze treści, które spotkały się z ostrą krytyką. Użytkownicy zdecydowanie stanęli po stronie frogshoposting, co wiele mówi o dzisiejszej społeczności w Internecie. Odbiorcy szybko i łatwo wyłapują różne niuanse i przede wszystkim cenią szczery oraz autentyczny przekaz. Warto, aby marki podążały tą drogą, zamiast silić się na trendy komunikację.
Gorącym tematem w kwestii autentyczności są także działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zaczął uważnie przyglądać się treściom publikowanym przez influencerów. Sprawdzane są one pod kątem poprawnego oznaczenia publikacji sponsorowanych, weryfikując czy nie doszło do kryptoreklamy. Już teraz widoczne są duże wzrosty odpowiednich oznaczeń i z pewnością wpłynie to na odbiór influencerów przez użytkowników – na ile była to ich szczera recenzja, a kiedy zwykła reklama? Teraz powinno być to jeszcze bardziej przejrzyste i może wpłynąć na wiarygodność wielu twórców.
Z drugiej strony czy totalna transparentność zbliża influencerów do użytkowników i pokazuje ich ludzką stronę czy może ich poglądy oraz prywatne opinie tolerowane są do pewnego poziomu? Inny aspekt autentyczności pokazują działania Barbary Kurdej-Szatan na jej własnym profilu. Pomimo szybkiej reakcji i przeprosin za wpis na temat Straży Granicznej, kryzys wizerunkowy dosięgnął nie tylko aktorkę, ale sytuacja odbiła się także na marce Play, która otrzymała wiele skarg w związku z wypowiedzią. Pomimo burzy w Internecie i dużej ilości hejtu, wielu użytkowników wyraziło także słowa wsparcia.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed influencer marketingiem w 2022 roku. Z jakimi problemami i zagadnieniami będziemy musieli się zmierzyć w 2022 roku?
Liczba platform społecznościowych i formatów reklamowych ciągle rośnie, a użytkownicy posiadają zwykle kilka profili na różnych kanałach. Wyzwaniem jest i będzie więc właściwe dobranie komunikatów oraz adekwatne stworzenie contentu przy utrzymaniu spójności komunikacji. Mimo, iż niektóre platformy mogą funkcjonować na podobnych zasadach (dobrym przykładem jest Tik Tok oraz Instagram Reels), ważne jest, aby odpowiednio różnicować i dopasowywać kreacje pod konkretne kanały. Kluczem dla influencerów będzie dobra znajomość wybranych społeczności, funkcjonalności oraz możliwości platform. To umożliwia tworzenie właściwej i przystosowanej do danego kanału formy komunikacji, a tym samym pozytywnie rzutuje na rozgłos wokół kampanii czy samego siebie.
Na popularności zyskuje podejście always-on, gdzie influencerzy związują się z daną marką na dłużej i jeszcze bardziej może być ono widoczne w nadchodzącym roku. Zamiast polegać na kilku-, kilkunastodniowych akcjach, ważniejsza staje się stała obecność i komunikacja produktowa za pośrednictwem pewnych influencerów, których obserwuje pożądana przez markę grupa docelowa. Długotrwała współpraca, spójność i konsekwencja w komunikacji to klucz do zbudowania zaufania wśród odbiorców, ale także większe prawdopodobieństwo wbicia się w „okno zakupowe” konsumentów – co często przy jednorazowych kampaniach jest dużo trudniejsze.
Wyzwaniem w 2022 roku może być także rozwijający się sposób współpracy opartej na danych. Marki inwestują coraz więcej pieniędzy w influencer marketing, a co za tym idzie coraz ważniejszy staje się realny zwrot z inwestycji, a wymierne dane stają tak samo integralne jak na pozostałych kanałach. Wielu twórców skupia się na indywidualnym sposobie komunikacji czy estetyce, a na pierwszym planie zaczynają się pojawiać tematy związane z zarządzaniem i raportowaniem przeprowadzonych kampanii, zbieranie danych i tworzenie odpowiednich wskaźników KPI. Wszystko po to, aby śledzić skuteczność i odpowiednio optymalizować działania.
Jakie nowinki technologiczne, trendy będą miały istotny wpływ na influencer marketing w Polsce w 2022 roku?
W 2022 roku przewiduje się mocny rozwój social commerce, czyli sprzedaży produktów bezpośrednio podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych. Influencerzy mogą tu odegrać znaczącą role – prowadzenie tego typu livestream’ów daje im możliwość prezentowania produktów w użyciu, bezpośredniego dzielenia się rekomendacjami (co dla wielu użytkowników jest ważne, bo często opierają swoją decyzję zakupową na opinii obserwowanych przez siebie osób), czy bieżącego odpowiadania na pytania użytkowników oraz fanów, a co za tym idzie także poszerzenia swoich zasięgów. Na pewno zwiększy to także widoczność danej marki, produktów, ale również zintensyfikuje ich sprzedaż poprzez spontaniczne zakupy.