Google Analytics 4 to najnowsze narzędzie wydane przez Google, umożliwiające zbieranie i badanie informacji o zachowaniu użytkowników Twojej strony internetowej. GA4 jest całkowicie oddzielone od Universal Analytics (którego prawdopodobnie każdy z nas określa jako Google Analytics). Zanim jednak przejdziemy do konkretów i znaczących różnic między tymi dwoma wersjami, przedstawię po krótce czym jest Analytics.
Zasada działania Google Analytics
Z pewnością wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wiele czasu i wiedzy wymaga zebranie odpowiedniej ilości wiarygodnych danych o naszych klientach. Bez odpowiedniego urządzenia, wywnioskowanie co nam się krótko mówiąc opłaca, jest jak wróżenie z fusów. Na szczęście, Google daje nam do ręki odpowiednie narzędzie, dzięki któremu dowiemy się m.in.:
- które działania reklamowe są najskuteczniejsze,
- kim są odbiorcy strony (płeć, wiek, lokalizacja),
- w jaki sposób odbiorcy korzystają ze strony i co podoba im się na niej najbardziej,
- co zrobić, by witryna spełniała oczekiwania użytkowników, a co za tym idzie – pozwalała nam zarabiać więcej.
Google Analytics 4: ile się zmieniło?
W skrócie…DUŻO.
Google Analytics 4 jest bardziej uniwersalny, bardziej dokładny, a zarówno interfejs jak i terminologia uległy zmianie w porównaniu do wersji, którą znamy od 2012 roku. GA4 pozbył się odsłon stron, transakcji czy interakcji społecznościowych uchwyconych w UA, na rzecz zdarzeń. Zamiast znanego nam wcześniej współczynnika odrzuceń znajdziemy współczynnik zaangażowania, a średni czas spędzony na stronie zastąpiony został średnim czasem zaangażowania.
Sesje z zaangażowaniem to liczba sesji trwających dłużej niż 10 sekund, podczas których zarejestrowano zdarzenie konwersji lub co najmniej 2 odsłony.
Universal Analytics obsługuje pięć rodzajów celów takich jak miejsce docelowe, czas trwania, strony/sesja, cele inteligentne i cele zdarzeń, podczas gdy GA4 obsługuje tylko i wyłącznie zdarzenia konwersji. W UA definiujemy cel wskazujący, tj. że konkretne działanie użytkownika na stronie ma być uznane za konwersję. Jako przykład podam cel „przesłanie formularza” – konwersja będzie rejestrowana za każdym razem, gdy użytkownik prześle formularz, przy czym 1 sesja = 1 formularz. W GA4 natomiast, dla konwersji należy określić zdarzenie konwersji. Określając, że zdarzeniem konwersji jest zdarzenie „przesłanie formularza”, konwersja będzie rejestrowana za każdym razem, gdy użytkownik prześle formularz. W ten sposób GA4 zlicza każde wystąpienie zdarzenia konwersji, nawet jeśli zostanie ono zarejestrowane więcej niż raz podczas tej samej sesji.
Usługa wykorzystuje również znacznie inną strukturę danych i logikę ich zbierania. Przykładowo, podczas gdy GA4 pokaże 9 160 użytkowników korzystających z urządzeń typu desktop, w tym samym czasie UA pokaże 9 857 użytkowników odwiedzających witrynę z tego samego typu urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ Universal Analytics w większości raportów kładzie nacisk na dane Całkowita liczba użytkowników (wyświetlane jako Użytkownicy), natomiast GA4 koncentruje się na danych Aktywni użytkownicy (także wyświetlanych jako Użytkownicy.). Mimo stosowania tego samego terminu Użytkownicy, usługi UA i GA4 obliczają te dane w różny sposób.
Jak widać, Google Analytics 4 nie przypomina niczego, co znamy z poprzedniego doświadczenia z Universal Analytics. W rzeczywistości omawiane narzędzie ma zupełnie inne, nowe spojrzenie na dane i sposób ich prezentowania się.
Jedno z ważniejszych pytań w tym temacie brzmi: czy Universal Analytics zniknie?
Otóż wszystkie standardowe usługi UA przestaną przetwarzać nowe działania 1 lipca 2023r., a finalnie zostanie usunięte. Zaleca się więc już teraz przeprowadzić migrację, gdyż im większy i bardziej skomplikowany jest Twój obecny system śledzenia, tym dłużej potrwa skuteczne przejście na GA4. Dodatkowo, zmiana modelu danych, nowy interfejs mogą być początkowo trudne do zrozumienia, a nabranie płynności w poruszaniu się po tym narzędziu wymaga czasu.