W 61. rozmowie z cyklu „Mamy na to slajd” poruszyliśmy poważniejsze tematy: patriotyzm Polaków, ich stosunek do polskości, religijności oraz postrzegania śmierci. Gościliśmy Aleksandrę Gębarowską (NielsenIQ, PTBRiO) i Basię Zajączkowską (Esplori), badaczki rynku realizujące razem z zespołem projekt Trend Impact – insightowy spis powszechny Polaków.
- Link Apple Podcasts https://podcasts.apple.com/pl/podcast/b%C3%B3g-mantra-ojczyzna-w-co-i-jak-wierz%C4%85-polacy/id1493538985?i=1000701577278
- Link Spotify https://open.spotify.com/episode/6Ed57JQEGw9EPNSamzvwUd?si=db0470eefc8c42b4
- Link YT https://youtu.be/kvB8X4AuGak?si=_OW_PZznIzUwGdxh
A w Polskę wierzysz?
Patriotyzm kojarzymy głównie z wartościami symbolicznymi: szacunkiem do hymnu, flagi, historii i kultury. Jednak brakuje mu wymiaru praktycznego, jak np. kupowanie polskich produktów czy udział w wyborach. Co ciekawe, dla młodszych pokoleń patriotyzm jest bardziej abstrakcyjny – tylko połowa Zetek uważa płacenie podatków za jego przejaw, w porównaniu do 85% baby boomersów.
Polacy i obcy
Po wybuchu wojny w Ukrainie Polska stała się jednym z głównych kierunków migracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie przebywa tu ok. 2,5 mln cudzoziemców. Najmłodsze pokolenie wykazuje największą niechęć do wielokulturowości – aż 49% uważa ją za zagrożenie. Nasze rozmówczynie podkreślają jednak, że podejście do „innych” jest zróżnicowane – jednych akceptujemy, wobec innych mamy mieszane uczucia, a niektórych odbieramy negatywnie.
A w Boga wierzysz?
80% Polaków deklaruje się jako chrześcijanie. Najwięcej wierzących jest wśród rodzin z dziećmi, mniej wśród singli i par bezdzietnych. Wierzymy coraz bardziej indywidualnie – duchowość ma odpowiadać osobistym potrzebom, a nie instytucjonalnym wymaganiom. Ola podkreśla trend „self-focus”: „Wiara ma być dostosowana do mnie, a nie do tego, że o określonej porze muszę gdzieś być.”
Co z tą śmiercią?
61% Polaków boi się śmierci. Wypieramy ją, medykalizujemy, choć jednocześnie rośnie zainteresowanie praktykami, które mają oswoić ten temat – od bio urn po diamenty z prochów. Nasi eksperci zauważają też ogromny potencjał “biznesu funeralnego i prognozują, że będzie się on coraz bardziej rozwijał. Nowe technologie również wkraczają w ten obszar, ale na razie ostrożnie: tylko 20% Polaków zgodziłoby się na stworzenie pośmiertnego awatara AI do kontaktu z bliskimi. Czy z czasem staniemy się bardziej otwarci na takie rozwiązania?
Insighty prosto z Polski, ciekawostki z pogranicza wiary i biznesu oraz szczypta humoru, bo bez tego byłoby chyba ciężko z ciężarem tematów dzisiejszej rozmowy – wszystko to znajdziecie w naszym najnowszym odcinku. Zapraszamy!
Jeśli temat Trend Impact Was zainteresował, raport dostępny jest na stronach PTBRiO: https://ptbrio.pl/trendimpact/raporty/