Czy istnieją biznesy niekorzystające z Google Analytics? Otóż w Austrii, Danii i Francji na stronach urzędowych jest zabronione korzystanie z oprogramowania Google. Ma to związek z wygaśnięciem w 2020 tzw. Tarczy Prywatności, która służyła do wymiany danych między USA a UE. 16 lipca 2020 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zniósł te prawa twierdząc, że narzędzia Google mają zbyt niski poziom zabezpieczeń.
To również ma wpływ na korzystanie z Google Analytics. Póki co w naszym kraju narzędzie to jest ogólnodostępne, ale jeśli mamy podobne zdanie jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości, to czy istnieją alternatywy dla naszych internetowych biznesów? Odpowiedz brzmi – tak. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania na rynku, które mogą zastąpić Google Analytics.
HubSpot Marketing Analytics – analityka internetowa w chmurze
HubSpot Analytics to oprogramowanie, które swoją funkcjonalność opiera na działaniu w chmurze. Zostało ono opracowane w 2005 roku jako pakiet narzędzi dla marketerów. Oprogramowanie mierzy i prowadzi rejestr wszystkich najważniejszych interakcji użytkownika, który odwiedza naszą stronę. Ponadto dzięki swojej funkcjonalności jest wstanie wskazać, gdzie trafiają użytkownicy po opuszczeniu naszej strony. Narzędzie posiada pakiety płatne, ale wersję podstawową możemy przetestować bezpłatnie.
Dzięki temu narzędziu możemy mierzyć:
- klikalność przycisku CTA na stronie internetowej,
- optymalizować wersją mobilną strony www,
- które strony docelowe najlepiej konwertują,
- podobnie jak przy Google Analitycs 3, możemy także ustawić cele marketingowe,
- optymalizację strony za pomocą testów A/B.
Narzędzie posiada wtyczki do integracji z Salesforce.
Mixpanel – analizowanie danych w czasie rzeczywistym
Jest to narzędzie, które opiera swoje zbieranie danych na zdarzeniach i interakcjach użytkowników z naszą stroną www. Oprogramowanie posiada możliwość mierzenia i analizowania danych w czasie rzeczywistym. Pokazuje nam także trendy zachowań użytkowników. Mixpanel, podobnie jak Google Analytics 4, opiera swój model zbierania danych na zdarzeniach.
Dzięki temu narzędziu, możemy:
- stworzyć zaawansowane pulpity nawigacyjne,
- tworzyć zapytania za pomocą SQL,
- skorzystać z 2 296 wbudowanych raportów, które możemy dostosować do swoich potrzeb,
- segmentować użytkowników w oparciu o określone zachowania,
- wprowadzić automatyzację segmentów i przesyłania raportów konwersji na e-maila.
Piwik PRO Analytics Suite (Obecnie Matomo Analytics) – bezpłatne narzędzie do analityki internetowej
Jeśli chcemy korzystać z darmowego rozwiązania do mierzenia statystyk na stronie www, to oprogramowanie PIWIK jest do tego idealnym rozwiązaniem. W ramach narzędzia dostaniemy raporty dotyczące ruchu na naszej stronie, wyszukiwanych słów kluczowych, zachowań użytkowników czy najczęściej odwiedzanych podstron na naszym serwisie.
Piwik oparty jest na PHP MySQL. Po zainstalowaniu go na serwerze należy pobrać kod Java Script. Umieszczamy go na stronach, które chcemy mierzyć i analizować za pomocą tego oprogramowania.
Chartbeat – analityka internetowa dla wydawców
Jest to platforma analizy treści dla wydawców. Dzięki jej funkcjom jesteśmy w stanie analizować nasze treści na stronie, które angażują użytkowników do interakcji z naszą firmą. Narzędzie pozwala w czasie rzeczywistym testować nagłówki.
Dzięki funkcjom tego narzędzia możemy:
- analizować dane w czasie rzeczywistym,
- przeglądając historię,
- optymalizować nagłówki artykułów.
Adobe Analytics – segmentowanie danych na podstawie preferencji użytkownika
Narzędzie pomoże nam w zbieraniu danych na podstawie preferencji użytkownika. Optymalizuje skuteczność działań reklamowych i poprawia ROI.
Dzięki wbudowanym funkcjonalnościom możemy uzyskać:
- raporty dostosowane do naszych potrzeb (niestandardowe raporty),
- interaktywne pulpity nawigacyjne (ścieżki zakupowe oraz segmenty użytkowników),
- analizę w czasie rzeczywistym.
Jeśli nie chcemy korzystać z Google Analytics, musimy zadać sobie pytanie – jakie dane chcemy zbierać? Proponujemy też zrobić krótki resaerch po narzędziach. Inne dane są ważne dla wydawnictwa, a inne w przypadku sklepu internetowego.
Jeśli zdecydujemy się na opcję bezpłatną konkretnego narzędzia, warto sprawdzić co zawiera taki pakiet i czy nie zbiera np. danych do celów marketingowych w zamian ze bezpłatne korzystanie.