Im więcej produktów znajdujących się w portfelu marki, tym więcej decyzji strategicznych, które należy podjąć. Jak zatem definiować strukturę portfela marki oraz relację między poszczególnymi produktami, które się w nim znajdują? Co należy wziąć pod uwagę, wprowadzając nowy produkt na rynek? Na czym polega rozszerzanie marki, czyli brand stretching?
W kolejnym odcinku podcastu Mamy na to slajd, Marta i Kuba rozmawiają z Michałem Makowskim, senior brand managerem marki Tymbark, który od ponad 9 lat odpowiada za komunikację i rozwój tej marki.
Gdzie posłuchać i zobaczyć więcej?
- YouTube: https://youtu.be/tOUDdXk6PoU?si=d-FWCB_Gvh75PtFt
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/4lUdMsO4tG5sDIwo3Kpr5o?si=2bd04dd22b2b444e
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/portfolio-marki-od-kuchni-jak-tworzy%C4%87-i-zarz%C4%85dza%C4%87-nowo%C5%9Bciami/id1493538985?i=1000628711554
Czym jest portfel produktowy?
Zadaniem marketera kształtującego strategię zarządzania portfelem produktowym jest zadbanie, aby każdy z produktów w portfolio cechował się precyzyjnie zdefiniowaną rolą, indywidualną strategią oraz określonym budżetem promocyjnym.
Wprowadzanie nowego produktu do portfela, od czego zacząć?
Przede wszystkim warto pamiętać, że wprowadzenie nowego produktu na rynek nie jest rzeczą łatwą. Okazuje się, że cyfry są bezwzględne i większość nowych produktów nie odnosi sukcesu. Chcąc jednak budować przewagę rynkową, marki coraz częściej decydują się na brand stretching, czyli rozszerzanie swojej marki – nie tylko o nowe smaki czy warianty – ale poprzez wchodzenie w zupełnie nowe kategorie produktowe.
A jak to wygląda w praktyce? W najnowszym odcinku podcastu strategicznego „Mamy na to Slajd” słuchacze będą mogli bliżej przyjrzeć się marce Tymbark oraz poznać jak od kuchni wygląda proces wprowadzania nowych produktów na rynek – takich jak na przykład nowa linia napojów roślinnych Just Plants.
Slajd z podsumowaniem #43 odcinka
Poprzedni odcinek