Kilka słów o ekonomii behawioralnej – posłuchaj w nowym podcaście! Marta Ulman i Kuba Kwaczyński z GoldenSubmarine w nowym odcinku podcastu zaglądają w nasz umysł. To on potrzebuje do swojego funkcjonowania ok. 500 kalorii dziennie, a mimo to lubi „chodzić na skróty” i kierują nim zróżnicowane czynniki psychologiczne.
Zapraszamy do odsłuchania 9. odcinka: Ekonomia behawioralna
Czym jest ekonomia behawioralna?
Ojcem tradycyjnej ekonomii behawioralnej jest Adam Smith, który zauważył, że świat zaludniają osoby racjonalne, kalkulujące sensowność podejmowanych decyzji i dążące do osiągania z nich maksymalnych korzyści (homo economicus). To podejście zmieniło się w latach 70tych, kiedy Daniel Kahneman wspólnie z Amosem Tverky’m wprowadzili pojęcie ekonomii behawioralnej. W swoich pracach udowodnili, że przy wielu decyzjach nie jesteśmy racjonalni tylko działamy „na skróty”, intuicyjnie i szybko. Okazuje się, że 90% naszych wyborów powstaje w sposób zautomatyzowany. Nie dość, że jesteśmy irracjonalni, to jesteśmy również przewidywalni. Oznacza to, że nasze zachowania mają skłonność, by się powtarzać i działać według utrwalonych w mózgu schematów.
Autorzy podcastu zastanowią się, jakie leki częściej wybieramy i dlaczego. Jakim cudem niektóre nazwy i opisy hamburgerów wydają się nam bardziej apetyczne? Kiedy wybieramy to co inni, a kiedy wolimy się wyróżnić?
Aha – i niestety bardziej intensywne myślenie wcale nie oznacza, że zrzucimy więcej kalorii i będziemy szybciej chudnąć ;)
W poprzednim odcinku briefing kreatywny