Generację Z odmieniamy przez wszystkie przypadki. Czytamy raporty, przeglądamy globalne trendbooki i zachwycamy się kejsami „do młodych”, a jednak w rezultacie gonimy klisze za kliszą i ostateczny spot pokazuje młodego chłopaka jeżdżącego na deskorolce w towarzystwie znajomych kręcących się w pustym wózku na zakupy. Czy taka narracja może być skuteczna? Dlaczego tak często stereotypizujemy młodych w przekazie reklamowym? Kim naprawdę są przedstawiciele generacji Z? W odkryciu i zrozumieniu tego pokolenia pomoże nam założycielka agencji Y&LOVERS, badaczka i antropolożka kultury, Anna Maria Szutowicz.
Posłuchaj:
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/mamy-na-to-slajd/id1493538985?uo=4
- Spotify: https://open.spotify.com/show/6ghSR6N4C5SzUWPtTq1y5k
- YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=s9wO3Ig4YO4&list=PLxuObgmyh25NY55E_4cfoaZ_aIpt3oOV_
DEMITOLOGIZACJA POKOLENIA Z
Nie da się ukryć, że Zetki to oczko w głowach marketerów. Agencje i marki mają na nie wielki apetyt! Z globalnych raportów wynika, że jest to liczna grupa, ale czy na pewno? Nic bardziej mylnego – wcale nie jest ich aż tak dużo! To grupa licząca 7 mln wg GUS w 2022 roku – wciąż najmniejsza pod kątem liczebności, choć bardzo ważna ze względów wizerunkowych dla starzejących się marek. Co więcej, utożsamiają się z zupełnie innymi wartościami, niż powszechnie nam się wydaje. To pokolenie tęskniące za fikołkami na trzepaku i jednocześnie odpowiedzialne za naprawę zepsutego świata. To grupa szalenie niejednorodna i jak się okazuje podzielona, bowiem dziewczyny są bardziej lewicowe, a mężczyźni prawicowi. Kluczowe jest więc, dogłębne zrozumienie bolączek i potrzeb Zetek, by tworzyć trafne komunikaty marketingowe, pamiętając o tym, że nie wszyscy młodzi mieszkają w Warszawie.
NIEWOLNICY GLOBALNYCH TRENDBOOKÓW
Czyli my, marketerzy. Jesteśmy niewolnikami globalnych trendbooków, mocno nasączonych kliszami młodziaków ze stocka, które namiętnie przeglądamy i czerpiemy inspirację, podczas gdy często nie mówią one zbyt wiele o polskiej perspektywie, co zniekształca postrzeganie marketerów na tą grupę docelową. Marki przez to algorytmizują młodych i działają według stereotypów.
REL, KOKONING I TOGETHERNESS
Zamiast powielać stereotypy, które męczą zetki, warto postawić na relewantność i wiarygodność. Docenią proste komunikaty, na które odpowiedzą „REL” i nie będzie ich to kosztowało zbyt wiele „pracy”. Zetki chcą widzieć autentyczność! To, co kiedyś było postrzegane za defekt, dziś w oczach młodych jest czymś wyjątkowym… jest ich supermocą. To, co warto zauważyć, to również zmiana w spędzaniu wolnego czasu. Po pełnym dniu pracy, uczelni i innych zmagań nie lecą na imprezę z przyjaciółmi, a zostają w domu z Netflixem, nierzadko w towarzystwie rodziców.
TO… KTÓRĘDY DO ZETKOWEGO ŚWIATA?
Nie ma lekko, ale bez obaw! Jesteście wciąż głodni ciekawych insightów i inspiracji w tworzeniu treści marketingowych do młodych? Posłuchajcie całego odcinka podcastu strategicznego z udziałem gościa na YouTube i głównych platformach streamingowych od teraz również w wersji wideo! A garść cennych wskazówek, o których warto pamiętać w komunikacji do zetek, aby nie powielać utartych, stereotypowych schematów znajdziecie na slajdzie podsumowującym poniżej.