W drugim odcinku cyklu „Rozgrzewka przed Forum IAB” Marta Ulman i Jakub Kwaczyński, współtwórcy podcastu „Mamy na to slajd”, rozmawiają tym razem z Ewą Walas, szefową strategii w Gazeta.pl, i Rafałem Madajczakiem, red. Naczelnym Gazeta.pl, m.in. o kryzysie zaufania do mediów, brutalnie szczerej ankiecie czytelników i o tym, co się dzieje, gdy medium faktycznie słucha odbiorców. Tematem przewodnim rozmowy są media i informacje – ich kondycja, grzechy i szansa na zmianę podejścia.
Odcinek jest częścią cyklu podcastowego „Rozgrzewka przed Forum IAB”, który poprzedza konferencję Forum IAB zaplanowaną na 4–5 czerwca w warszawskich Złotych Tarasach.
Słuchaj:
- Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/co-nas-wkurza-w-mediach-rozgrzewka-przed-forum-iab-2/id1493538985?i=1000708427788
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/5WMPz96qtYHb4cZ9cNZELA?si=F905iwe1Tq23m2NIYS5T7A
- YouTube: https://youtu.be/k1DaARhRiSE
Co nas wkurza w portalach?
Ewa Walas i Rafał Madajczak opowiadają o momencie, w którym Gazeta.pl decyduje się wyjść poza bańkę medialnego samozadowolenia. W tym celu przeprowadzili badanie „Co cię wkurza w portalach?”.
W podcaście mówią, jak wyniki badania – zaskakujące w swojej skali – konfrontują zespół redakcyjny z opiniami, których nikt wcześniej nie chciał słuchać. Rozmówcy mówią o reakcjach zespołu, o szoku, ale i o decyzji, by nie zamiatać wyników pod dywan, tylko zmierzyć się z nimi strategicznie.
Reader first – strategia pisana przez odbiorców
Rozmowa schodzi na temat strategii „reader first”, która staje się odpowiedzią na zarzuty użytkowników. Madajczak i Walas mówią o tym, jak wyglądały zmiany w treściach, podejściu do języka, interfejsu i komunikacji z odbiorcami. Poruszają też temat „grzechów” portali – clickbaitów, przesadnych powiadomień, niskiej jakości treści oraz mówią, jak Gazeta.pl próbuje sobie z tym radzić.
Co robimy źle?
W trakcie rozmowy prowadzący wspólnie z gośćmi analizują, jak pogoń za innowacjami – algorytmem, viralem, rewolucją – doprowadziła media do miejsca, w którym są dziś.
Rozmówcy opowiadają też o błędach, które popełniono, próbując „robić nowoczesny internet”, o utracie kontaktu z rzeczywistym odbiorcą i o tym, jak próba nadążania za tym, co nowe i zaawansowane technologicznie oddaliła branżę od realnych potrzeb użytkowników.
Nowy kontakt z odbiorcą
Walas i Madajczak podejmują temat przyszłości. W rozmowie pojawia się koncepcja nowego sposobu myślenia o medium, które nie tylko mówi, ale też słucha.
Ponadto rozmówcy stawiają pytania o to, jak powinny wyglądać media w trzeciej dekadzie XXI wieku – z perspektywy zaufania, jakości, relacji i przejrzystości.