Jakie rodzaje agencji reklamowych działają na rynku i na czym polegają różnice między nimi?
Podział ten może dotyczyć zarówno zakresu obsług, jak i relacji właścicielskich. Agencja reklamowa może bowiem zajmować się kompleksową obsługą bądź specjalizować się w wybranym obszarze komunikacji. Z drugiej strony – może należeć do grupy reklamowej, bądź działać samodzielnie, niezależnie.
Niezależna albo sieciowa
Większość dużych agencji należy do międzynarodowych holdingów. W istocie zaledwie kilka takich grup zdołało zdominować rynek reklamowy w Polsce (podobnie jest w wielu innych krajach). Po drugiej stronie „barykady” są agencje niezależne od międzynarodowych, sieciowych struktur.
Z perspektywy klienta podział ten może odgrywać znaczącą rolę. Z reguły bowiem niezależne agencje są sprawniejsze w działaniu i bardziej elastyczne pod kątem potrzeb klienta. Znacznie szybciej reagują na obowiązujące trendy i zmienne wymogi reklamodawców. W przypadku sieciowych agencji, wiele decyzji podejmowanych jest w zagranicznych centralach, procedury wdrażane są globalnie i trwają znacznie dłużej.
Kompleksowa obsługa czy specjalizacja?
Tradycyjny podział agencji pod kątem zakresu działań wygląda następująco:
– agencje ATL-owe, zajmujące się komunikacją w „starych” mediach;
– agencje BTL-owe, zajmujące się wsparciem w miejscach sprzedaży;
– agencje digitalowe (interaktywne), skupiające się na komunikacji online, w internecie.
– agencje UX/UI (projektujace interfejsy użytkownika)
Podział ten dziś już nie odzwierciedla sytuacji rynkowej, wiele agencji posiada już większe kompetencje niż komunikacja obejmująca wyłącznie jeden z trzech powyższych obszarów.
Wiele z agencji, które dziś oferują full service, ma w istocie specjalistyczny rodowód. Oznacza to, że dawniej mogły zajmować się na przykład wyłącznie reklamą w tradycyjnych mediach („starych”, np. telewizja, radio, prasa, outdoor), aby z czasem poszerzać swoje kompetencje o kolejne obszary. Inne mogły zacząć od digitalu i jako agencje interaktywne poszerzać zakres obsługi o inne kanały komunikacji (np. wsparcie sprzedaży).
Nowe obszary działania
Warto też zauważyć, że wraz z utrwalaniem się nowych kanałów komunikacji bądź trendów w reklamie, pojawiają się agencje specjalizujące się w wąskich, specjalistycznych obszarach. Na przykład – zajmujące się strategią i egzekucją obecności marki w social mediach albo też angażowaniem do działań marketingowych influencerów. Wcześniej zaś, na rynku pojawiało się wiele spółek koncentrujących swoje działania na wynikach wyszukiwania (SEO/SEM). Wszystkie te kompetencje starają się rozwijać agencje istniejące od lat, zwłaszcza te o rodowodzie digitalowym.