W najnowszym odcinku podcastu „Mamy na to slajd”, Marta i Kuba zapraszają Martę Krasowską, socjolożkę i doświadczoną badaczkę kreacji reklamowych z zespołu Creative Excellence w Ipsos. Razem podejmują oni próbę rozwikłania jednego z dylematów w świecie marketingu – czy badania marketingowe mogą ograniczać kreatywność w reklamie, czy też stanowią jej nieodłączną część.
Gdzie posłuchać i zobaczyć więcej?
- Apple Podcasts:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/badanie-marketingowe-killer-kreatywno%C5%9Bci-rozmowa-z/id1493538985?i=1000638298771
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/3IjpN7SzosRbo5xSkj4Q9v?si=984dfaa23ef8471a
- YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=rMHJUmlRALY
Czy napięcie pomiędzy kreatywnymi i badaczami w ogóle istnieje?
Przy mikrofonach gospodarze podcastu wspólnie z ekspertką analizują napięcie między kreatywnością a danymi, zwłaszcza w erze data science i jego wpływ na proces twórczy w marketingu. Z jednej strony agencje i przemysł kreatywny narzekają na ograniczające wnioski płynące z badań kreacji, z drugiej strony firmy badawcze dzielą się argumentami, dowodzącymi skuteczności tych kreacji, które przejdą przez badawcze sito. Marta Krasowska przyznaje jednocześnie, że obu stronom zależy na tym, żeby twórcze i niestandardowe kampanie wypełniały rynek Z bazy danych Ipsos wynika, że 75% zdolności reklamy do pozostawienia wspomnień związanych z marką wynika z kreatywności. Pomaga to wyjaśnić to, co wykazali Binet i Field: że długoterminowe skutki to nie tylko kumulacja efektów krótkoterminowych i że długoterminowe budowanie marki ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej rentowności.
Dobra kreacja – perswazyjność i kreatywność
Gospodarze i gość programu omawiają znane przypadki kampanii, które dzięki odpowiedniej i przebadanej egzekucji kreatywnej osiągały stawiane wcześniej cele, Rozmówcy poruszają także wątki dotyczące roli, jaką badania odgrywają w kreatywnym procesie tworzenia kampanii reklamowych. Rozważają, czy w rzeczywistości badania mogą sprzyjać kreatywności, zamiast ją hamować, pod warunkiem odpowiedniego zastosowania i interpretacji wyników.
Dlaczego boimy się ryzyka w kreacjach reklamowych?
Na podstawie wyników badań World Federation of Advertisers z 2022 roku, główne przeszkody w forsowaniu kreatywnego podejścia w komunikacji marketingowej to nie proces badawczy, a bardziej – niechęć do ryzyka i short-terminism. Dyskusja ta wyraźnie pokazuje, jak te czynniki wpływają na podejście do kreatywności w reklamie, podważając jej potencjał i zmniejszając przestrzeń na innowacyjne myślenie.
Badania a Proces Twórczy
Ostatnia część odcinka przechodzi przez różne typy badań, które są stosowane w branży marketingowej, analizując, jak mogą one wpływać na proces twórczy. Dyskusja koncentruje się na tym, jak badania mogą służyć jako narzędzie wspierające kreatywność, a nie ograniczające ją. Ponadto, gospodarze dzielą się praktycznymi wskazówkami dla mniejszych marek i studentów, którzy nie dysponują dużymi budżetami na badania, pokazując, jak mogą oni zwiększać prawdopodobieństwo sukcesu swoich kampanii.
Zainteresowani? Posłuchajcie odcinka na Waszych ulubionych platformach podcastowych lub na YouTube. Głodnych inspiracji nie zostawiamy z pustymi rękami – poniżej znajdziecie tytułowy slajd, wypełniony inspirującymi źródłami i cytatami dla dociekliwych.