Autorzy podcastu GoldenSubmarine nie zwalniają tempa. Nowy odcinek dotyczący gender neutral trafił na platformy streamingowe i pod kilkoma względami wyróżnia się od pozostałych z serii.
6. odcinek: Odcinek bezpłciowy
Kuba Kwaczyński, head of strategy i Marta Ulman, senior strategic planner tym razem podjęli się trudnego i nieczęsto poruszanego w debacie publicznej tematu. Niektórzy uważają, że dyskusja o niebinarności w reklamie niepotrzebnie zahacza o kwestie światopoglądowe. Inni przyklaskują kolejnym markom, które w tym duchu neutralizują swój przekaz. Kiedy w Polsce na drugim planie toczy się dyskusja o wykorzystywaniu stereotypów płciowych w reklamie, w krajach Europy Zachodniej już powstają kolekcje ubrań gender neutral oraz całe sklepy tego typu, zabawki przeznaczone dla obu płci, świeczki dla facetów i piwa unisex.
Wiele badań pokazuje, że niebinarny trend na stałe zagości na rynku – szczególnie interesujące są te dotyczące młodszego pokolenia. Aż 81% pokolenia Z jest zdania, że płeć nie definiuje już tak mocno człowieka, jak uważano w przeszłości. Według badań Havasu z 2017 roku 61 % kobiet i 46% mężczyzn chciało, by ich dzieci wychowywały się w środowisku gender neutral, a wszystko po to, by chronić je od stereotypów płci.
Zmiana w kierunku gender neutral jest istotna i wszystko wskazuje na to, że będzie dalej postępować. Marki które chcąc podążać za trendami i komunikować się z konsumentami (szczególnie tymi młodszymi) muszą otworzyć się na płynność płci.
Kuba z Martą w dzisiejszym (zdalnie nagranym!) odcinku szukają źródeł popularności zjawiska gender neutral w marketingu. Wymienią również sposoby jego wykorzystania na polskim rynku. Na słuchaczy czeka sporo inspiracji zamkniętych w najdłuższym do tej pory, ponad 40-minutowym nagraniu. Nie trzeba notować na bieżąco, bo stratedzy tradycyjnie już przygotowali tytułowy slajd, podsumowujący inspiracje i wnioski z cytowanych badań.
Slajd towarzyszący 6. odcinkowi
W poprzednim odcinku reklamowy przemysł nostalgii
Badanie o seksualności generacji Z w USA i wpływie płci na tożsamość