Na prośbę NowyMarketing.pl mijający rok w branży projektowania UX podsumowuje Rafał Niemczynowicz – GoldenGrid.
3 kreacje/wdrożenia, które najbardziej Cię zachwyciły swoim designem/użytecznością w 2021 roku
– Aplikacja TooGoodToGo – nie dość, że służy planecie, to i ludziom. Jej użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne, a design aplikacji jest minimalistyczny, estetyczny i przyjemny dla oka.
– Storytel „Random” – markaróżnymi kanałami docierając do wielu odbiorców poruszyła bardzo ważną społecznie tematykę samotności. Słuchowisko to świetna forma przekazu – słuchasz i odpalasz, kiedy i gdzie chcesz. Aplikacja i strona internetowa są na tyle przemyślane, że użytkownik, nie ma trudności z szybkim powrotem do słuchanej przez niego historii.
– Aplikacja CCC – od czasu rozpoczęcia pandemii bardzo się rozwinęła w stronę innowacyjności i zaadaptowała się do nowej rzeczywistości, wykorzystując wiele rozwiązań out of the box
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na web i app design/UX
Pandemia w wielu obszarach naszego życia nadal pozostaje dominującym wydarzeniem – w dalszym ciągu będzie wpływać również na to jak będzie rozwijać się web i app design/UX.
Za sprawą pandemii ewoluowaliśmy w stronę społeczeństwa bardziej cyfrowego, nauczyliśmy się załatwiać wiele rzeczy przez Internet i nie chcemy wracać już do tego co było. Za tymi zmianami konsumenckich zachowań muszą nadążać także organizacje.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed web i app designem/UX w 2022 roku.
Przede wszystkim dopracowanie zdalnych doświadczeń, poprzez wprowadzanie nowych produktów, ale też rozwijanie tych obecnych. Ostanie dwa lata pandemii to czas, gdzie wiele firm w pośpiechu tworzyło swoje produkty cyfrowe, uczyło się na własnych błędach, a badania potrzeb użytkowników były często marginalizowane (również z powodu logistycznych problemów z organizacją takich badań) – dlatego rok 2022 to przede wszystkim rok optymalizacji, poprawiania jakości i badań z użytkownikami.
Jednym z ważniejszych wyzwań w nadchodzącym roku będzie również łączenie kanałów online i offline. Nie jest to trend nowy, bo o sprzedaży w modelu omnichannel mówi się od dawna, jednak pandemia pokazała, że nie możemy tych kanałów traktować jako czegoś rozłącznego.
Kolejnym ważnym obszarem z którym w przyszłym roku będzie musiało się zmierzyć wiele organizacji jest osiągnięcie dojrzałego podejścia w procesie projektowania. Ważne jest tutaj przede wszystkim przeanalizowanie istniejących procesów oraz wzorców projektowych oraz opracowanie jasnych metod działania, które poprawią jakość realizacji projektów.
Jakie nowinki technologiczne, trendy będą miały istotny wpływ na web i app design/UX w Polsce w 2022 roku?
Dziś dobry projekt jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i estetyczny. Ale w metaversie, o którym mówi się coraz częściej, dobry projekt to coś zupełnie innego — jest całkowicie wciągający. W 2022 roku z pewnością coraz więcej organizacji będzie szukać sposobów na to jak dostarczyć takich doświadczeń swoim użytkownikom.
COVID-19 znacznie przyspieszył rozwój VR i AR w projektowaniu UX, w 2022 roku będziemy mogli zobaczyć wykorzystanie tych technologii w kolejnych projektach.