W najnowszym odcinku podcastu „Mamy na to Slajd” gościliśmy ekspertów z agencji badawczej Minds & Roses – Marię Filcek i Jacka Grzeszaka, którzy zaprezentowali fascynujący portret polskich konsumentów z prowincji, inny od tego, do którego przywykliśmy w mediach masowych i popkulturze. Dziś Marta Ulman i Kuba Kwaczyński przyglądają się razem z goścmi nad przyczynami tego jak różnorodna jest polska wieś i dlaczego jej wizerunek w branży nadal jest dość jednowymiarowy. Jedziemy na wieś!
Gdzie posłuchać i zobaczyć więcej?
- Link Apple Podcasts:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/wsi-spokojna-wsi-weso%C5%82a-portret-konsument%C3%B3w-z-prowincji/id1493538985?i=1000657940783
- Link Spotify: https://open.spotify.com/episode/0GrczCbXwbwGV6AihPmJUG?si=a32ca87b251b4855
- Link YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=cgQSuFx8J2Y
Wieś w reklamie – komunikacyjny status quo
Inspiracją do nagrania wspólnego odcinka było wystąpienie gości w roli prelegentów na ubiegłorocznym festiwalu insightów i innowacji Insummit 2023, gdzie zaprezentowano typologię polskiej wsi i sporo danych jej dotyczących. Wątki z prelekcji „Wieś tańczy i śpiewa, czyli kilka liczb o tym, czego nie widać z Warszawy” doczekały się swojego rozwinięcia w formie rozmowy
Jednym z głównych tematów naszej rozmowy było zjawisko marginalizacji wsi w branży marketingowej. Pomimo że według danych GUS aż 40% Polaków mieszka na wsi, większość kampanii reklamowych skierowana jest do mieszkańców miast. wieś często traktowana jest przedmiotowo w narracjach reklamowych, które wykorzystują sielskie i nostalgiczne obrazy, zamiast ukazywać rzeczywistość i różnorodność wiejskiego życia. Co ciekawe, mediana wieku mieszkańców wsi jest niższa niż w miastach, co oznacza, że wieś ma również młodszą demografię.
Stereotypy i rzeczywistość
W trakcie dyskusji zwróciliśmy uwagę na liczne stereotypy związane z życiem na wsi. W powszechnym wyobrażeniu wieś często kojarzy się z rolnictwem, bezrobociem i wykluczeniem transportowym oraz kulturowym. Jak przekonują jednak goście te przekonania są często nie oddają stanu rzeczywistego. Dzięki postępowi technologicznemu, dostęp do internetu na wsi jest powszechny, co zmienia sposób życia i pracy jej mieszkańców. Wieś nie jest już tylko miejscem, z którego młodzi ludzie uciekają do miast, ale coraz częściej staje się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy. Wieś to nie tylko miejsce sielskich krajobrazów, ale dynamiczna przestrzeń z potencjałem demograficznym i kulturowym.
Typologia polskiej wsi
W rozmowie pojawił się także temat typologii polskiej wsi. Maria i Jacek przedstawili zróżnicowanie wsi cztery i pół (!) kategorie. Jakie to grupy? Poznajcie je, odsłuchując najnowszy odcinek naszej serii – znajdziecie go we wszystkich głównych serwisach podcastowych. Warto, aby branża marketingowa zwróciła na nią większą uwagę, dostrzegając jej różnorodność i unikalne możliwości.