Aktywistki, konsumentki, hyper social, kobiety niezależne i konsumentki popkultury – na takie grupy można podzielić użytkowniczki – fanki najpopularniejszych Fan Page marek kobiecych na Facebook.com. Wyniki badania zrealizowanego przez Interactive Research Center w formie infografiki przygotowała agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine.
Badanie objęło 31 społeczności skupionych wokół marek i produktów związanych z modą, urodą oraz usługami SPA. W badaniu wzięte zostały pod uwagę wszystkie treści, które pojawiły się w ramach badanych FanPage w grudniu 2010 roku. Badanie uwzględniało analizę profili aktywnych użytkowników.
Kim one są?
80,8% fanów badanych Fan Page stanowiły kobiety. Tylko 197 osób spośród aktywnych użytkowników podało swój wiek. Dominujące grupy to 16-24 lata (44,7%) oraz 25-34 lata (42,6%). 1/3 użytkowników badanych Fan Page pochodzi z 10 największych miast Polski.
Segmentacja aktywnych fanów badanych społeczności umożliwiła wyodrębnienie 5 grup użytkowników, wyróżniających się deklarowanymi zainteresowaniami. Aktywistki deklarują swoje poglądy polityczne i religijne, zainteresowane sportem, interesują się zwierzętami i ich ochroną. To kobiety dla których świat nie sprowadza się do konsumpcji. Konsumentki deklarują zainteresowania związane z motoryzacją, interesują się ofertami hoteli i SPA. To kobiety aspirujące do luksusu. Hyper social są osobami na kursach edukacyjnych, studentki i uczennice aktywnie uczestniczące w społecznościach, są fankami najpopularniejszych Fan Page na Facebook.com, takich jak Demotywatory, H&M czy Damska torebka nie jest po to, żeby cokolwiek w niej znaleźć, tylko po to żeby wszystko w niej było. Kobiety niezależne mają wyższe wykształcenie, korzystają z ofert restauracji i kawiarni, obserwują Fan Page marek napojów i produktów spożywczych takich jak Kit Kat, Grolsch czy Tchibo Polska. Dla nich istotny jest styl życia, który kryje się za marką. Konsumentki (pop)kultury interesują się telewizją i programami komediowymi, słuchają muzyki i czytają książki. Starają się być na bieżąco z tym co dzieje się w mediach i popkulturze.
Kiedy są aktywne?
Największy poziom aktywności odnotowany został w czasie aktywności konkursowej w głównych społecznościach. Najmniejszy udział w dyskusji odnotowany został w weekendy, w szczególności w niedzielę, gdy dyskusja praktycznie zamierała. Największy poziom aktywności odnotowany jest na początku tygodnia. Dyskusja na społecznościach kobiecych powinna być moderowana w poniedziałki o 7 rano oraz w ciągu tygodnia w godzinach popołudniowych. Udział dyskusji od środy wyraźnie spada osiągając najniższą wartość w okolicach weekendu.
Ruch
W badanym okresie największy poziom dyskusji został odnotowany w społecznościach skupionych wokół marek. W segmencie społeczności markowych, największy wzrost był udziałem marek, które nie angażowały uczestników ciągłymi konkursami. Społeczność marki, która przez cały grudzień prowadziła wzmożone działania komunikacyjne oparte o konkurs wzrosła o zaledwie o 7,8% – działania okazjonalne – konkursy jednodniowe lub nie prowadzone w sposób ciągły – przynoszą tylko chwilowe wzrosty widoczności społeczności.
Główne wnioski
Aktywność w ramach społeczności powinna być moderowana w zależności od konsumpcji medium przez grupę odbiorców. W szczególności należy uwzględnić godziny i dni aktywności fanów w celu przygotowania z wyprzedzeniem treści, które spowodują wzrost aktywności w ramach segmentu.
Działania komunikacyjne powinny uwzględniać pogłębioną charakterystykę i segmentację osób potencjalnie zainteresowanych dialogiem.
Konkursy nie stanowią klucza do zwiększenia liczby fanów.