Web 3.0 to koncepcja, która dopiero zaczyna nabierać rozpędu, jednak już teraz przynosi ze sobą wiele innowacyjnych technologii, w tym m.in. blockchain. To właśnie dzięki tej technologii aplikacje internetowe przechodzą prawdziwie rewolucyjne zmiany – pozwalają na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i umożliwiają użytkownikom sprawowanie pełnej kontroli nad swoimi danymi. Zastępując tradycyjne, scentralizowane podejście do tworzenia aplikacji internetowych, technologia blockchain zapewnia większe bezpieczeństwo, przejrzystość i niezawodność.
Kluczowy aspekt Web 3.0 to eliminacja centralnego punktu kontrolnego i zastąpienie go zdecentralizowanymi sieciami, lepsza kontrola nad danymi oraz zwiększenie ochrony prywatności.
Kolejnym istotnym elementem technologii blockchain jest możliwość automatyzacji procesów za pomocą tzw. smart kontraktów. Są to zautomatyzowane protokoły, które wykonują określone funkcje, umożliwiające automatyzację wielu procesów i działań w aplikacjach internetowych.
Blockchain umożliwia także tworzenie spersonalizowanych aplikacji oraz integrację między nimi, dzięki czemu użytkownicy mogą przenosić swoje dane i preferencje między różnymi aplikacjami. Bez względu na to, czy mówimy o przeglądarkach, komunikatorach, przechowywaniu danych czy usługach bankowych – wiele aplikacji i usług ma już swoje zdecentralizowane odpowiedniki, które są stale rozwijane przez idące z duchem czasu firmy.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych przeglądarek wykorzystujących technologię blockchain jest powstała w 2016 roku przeglądarka Brave. Głównym celem Brave jest zapewnienie użytkownikom prywatności i bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci. W styczniu br. przeglądarka miała blisko 55 mln aktywnych użytkowników na całym świecie, podczas gdy Firefox osiągnęła wynik około 200 mln (https://data.firefox.com/dashboard/user-activity).
Brave, oprócz standardowego przeglądania stron internetowych, oferuje także program reklamowy, w ramach którego użytkownicy mogą „przyciągać reklamy” i otrzymywać w zamian kryptowaluty BAT (Basic Attention Token). Użytkownicy mają również możliwość przekazywania swoich BATów innym podmiotom, co pozwala im na wspieranie swoich ulubionych twórców treści.
Z ankiet przeprowadzonych przez twórcę przeglądarki Brave wynika, że użytkownicy, którzy już dziś korzystają z tego typu aplikacji, to w 86% mężczyźni, przeważnie w wieku 25-49 lat, którzy interesują się tematyką krypto i sami posiadają kryptowaluty (źródło: https://brave.com/brave-ads/audience/).
Podsumowując – technologia blockchain rewolucjonizuje sposób, w jaki aplikacje internetowe są tworzone i wykorzystywane. Pozwala na zwiększanie bezpieczeństwa zdecentralizowanych aplikacji, które dają użytkownikom pełną kontrolę nad danymi oraz bardziej spersonalizowane doświadczenia. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu wykorzystania technologii blockchain w aplikacjach internetowych oraz dalszego rozwoju Web 3.0.