Na prośbę NowyMarketing.pl mijający rok w gamingu podsumowuje Karolina Bąkowska – Social Media Specialist.
3 najciekawsze akcje/kampanie marek w e-sporcie i gamingu w 2021 roku w Polsce
Na wstępie zaznaczę, że to był świetny rok dla gaming marketingu i naprawdę jest w czym wybierać! Na działania w obszarze gamingu decyduje się coraz więcej marek, nieustannie pojawiają się nowe i niekonwencjonalne rozwiązania, a marki które weszły w temat jako pierwsze konsekwentnie budują swoją pozycję wśród graczy – dlatego chcę wyróżnić kampanie w każdej z tych kategorii.
Po pierwsze dość oczywisty wybór, czyli Danio za bardzo kreatywne odświeżenie swojego brand hero i fajne wykorzystanie możliwości, które oferuje inSTREAMly. Kolejny przykład to zupełnie nieendemiczna marka ERBUD ze swoją kampanią Walka o Koszyki, czyli turniejem CS:GO rozegranym na mapie flagowej rewitalizacji wykonanej przez ERBUD, wyłonionej w poprzedzającym turniej konkursie. Mamy tutaj zgrabny in-game marketing, podkreślenie własnych atutów, ale przede wszystkim przyciągnięcie młodych odbiorców i potencjalnych stażystów, bo taki był główny cel działań.
Last but not least wyróżnię Monte, czyli markę która jako jedna z pierwszych w polsce zainwestowała w gaming pozycjonując przekąskę Monte Snack na młodych graczy. W tym roku ponownie pod szyldem #BRB Monte Snack i przy wsparciu licznych influencerów rozegrały się turnieje i konkursy angażujące do wspólnego grania (i komentowania w ramach Casters Academy) tysiące młodych użytkowników.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na e-sport i gaming
Trudno wyróżnić konkretne wydarzenia, bo na tym etapie żaden pojedynczy event e-sportowy czy wyczekiwana premiera nie mają decydującego wpływu na dynamicznie rozwijający się i różnorodny świat gier i graczy. Mijający 2021 to z pewnością kolejny rok w cieniu pandemii, która ograniczyła kontakty społeczne w świecie realnym i przyciągnęła nowych użytkowników.
Cały czas obserwujemy pozytywne zmiany jeśli chodzi o zainteresowanie gamingiem ze strony dziewczyn i kobiet, których jest więcej za sprawą popularnych tytułów jak Animal Crossing: New Horizons czy Among Us i czują się pewniej jako graczki w ogóle. Niestety są też duże utrudnienia związane z obostrzeniami, szczególnie jeśli chodzi o przesuwające się daty premier, dystrybucję czy dostęp do sprzętu, co wyraźnie widać na przykładzie cen kart graficznych czy nadal problematycznym deficycie PlayStation 5.
Na szczęście dynamiczna specyfika gamingu i kreatywność osób w niego zaangażowanych nierzadko sama przynosi rozwiązania – ostatnio udało mi się trafić na ciekawy startup CLASTR umożliwiający zarejestrowanym w bazie użytkownikom wynajęcie swojego sprzętu do grania okolicznym graczom tylko na czas rozgrywki. To świetne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczone możliwości inwestycji lub planują zakupy, ale wolą najpierw przetestować.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed e-sportem i gamingiem w 2022 roku. Z jakimi problemami i zagadnieniami będziemy musieli się zmierzyć w 2022 roku?
Największym wyzwaniem stojącym przed e-sportem i gamingiem na najbliższe lata jest nie zostać ofiarą własnego sukcesu. ;) Ogromną widownię, ale przede wszystkim potencjał biznesowy dostrzegają marki nieendemiczne, celebryci, inwestorzy spoza branży i chcą z tego „tortu” uszczknąć coś dla siebie. Oczywiście daje to ogromny potencjał fantastycznych działań, warto jednak pamiętać o konieczności ścisłej współpracy z ekspertami, którzy lepiej czują temat i odbiorców. Niestety, często widać drogę na skróty czy to w kampaniach czy w wypuszczanych produkcjach i na takie wątpliwej jakości efekty w 2022 też musimy być mentalnie przygotowani.
Kolejnym trudnym zagadnieniem dotyczącym całej branży jest pytanie czy to już pik zainteresowania gamingiem na świecie? Czy kategoria wciąż będzie tak szybko rosnąć? Warto być przygotowanym na każdy scenariusz. Na bazie doświadczenia wiemy jednak, że gaming ma dużą zdolność ewoluowania w rozmaitych kierunkach wychodząc z potencjalnych kryzysów obronną ręką.
Co do samych gier wyzwaniem powoli staje się cały rynek, mocno już nasycony i jednocześnie zdominowany przez gigantów. Ciężko jest pozyskać inwestorów, bo studia gier indie wyrastają jak grzyby po deszczu, równie trudno jest sprostać oczekiwaniom fanów danego tytułu tworząc jego kontynuację. Czego bym sobie życzyła w 2022, a czego pewnie nie zobaczę, to więcej wyrozumiałości na linii twórca-gracz.
Jakie trendy będą miały istotny wpływ na e-sport i gaming w Polsce w 2022 roku?
Dokładnie takie same jak na całym świecie, bo nasz rodzimy rynek w szerszej skali niczym się nie różni od reszty Europy czy innych kontynentów – cloud gaming i metaverse.
Swoje usługi grania w chmurze z różnym efektem oferują już PlayStation, Xbox, Google, ale co najciekawsze tematem interesuje się Netlix i Amazon. Dopracowywanie technologii i jakości streamingu przez tych gigantów z dużym zapleczem finansowym będzie z pewnością jednym z najbardziej absorbujących tematów w 2022. Póki co nie jest to rozwiązanie dla hard-userów, u których szybkość reakcji postaci jest kluczowa i każdy lag doprowadza do szału, ale dla casualowych użytkowników – i przy okazji marketerów – to zupełnie nowe możliwości łatwiejszego i częstszego konsumowania gamingu.
Co do metaverse jest to temat bardziej obszerny, dla niektórych wręcz niepokojący i trudny do zrozumienia. Szeroko komentowaną próbę przybliżenia zagadnienia podjął ostatnio Mark Zuckenberg przy okazji premiery nowej nazwy Facebooka, swoją drogą – Meta. W wirtualnej przestrzeni częściowo funkcjonujemy już wszyscy, a granice między światem realnym będą się jeszcze bardziej zacierać. Od wirtualnej mody, NFT, koncertów i wydarzeń sportowych in-game aż po bardziej biznesowe odsłony jak konferencje na sprzęcie VR. Najmłodsi internauci traktują taki stan rzeczy jako normę, po zajęciach spotykając się, w zależności od obozu, w Robloxie czy Fortnite i na taką komunikację z nimi należy się nastawiać.