Technologia Augmented reality to wg Ronalda Azuma, autorytetu w dziedzinie rzeczywistości rozszerzonej, system:
- łączący w świat realny z rzeczywistością wirtualną,
- interaktywny w czasie rzeczywistym,
- umożliwiający swobodę ruchów w trzech wymiarach.
Jak to się zaczęło?
Początki rozszerzonej rzeczywistości sięgają lat 90’. Pierwszy system oparty o augmented reality został opracowany w 1990 roku przez U.S Air Force Research Laboratory. 10 lat później augmented reality znalazło swoje zastosowanie w pierwszej grze – AR Quake (oprócz okularów gracze nosili plecak z komputerem i żyroskopami).
Czy augmented reality ma przed sobą przyszłość?
Dziś rozszerzoną rzeczywistość możemy spotkać praktycznie w każdej branży – od reklamy, przez medycynę i archeologię , po przemysł kosmiczny. Do jego obsługi wystarczy telefon. Prognozy mówią, że w 2024 roku światowy rynek Augmented Reality osiągnie zawrotną wartość 72,7 miliardów dolarów (w 2019 wart był niecałe 11 miliardów dolarów). Z kolei inne dane zapowiadają wzrost użytkowników AR do2,4 miliarda – rok do roku ich liczba rośnie o kilkaset milionów.
AR w służbie marketingu
Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w marketingu i reklamie jest ograniczone jedynie przez naszą kreatywność. A interaktywne połączenie świata online i offline daje niesłychane możliwości budowania wizerunku marek, a także sprzedaży produktów i usług. Mimo ponad 30 lat system rzeczywistości rozszerzonej ze swoimi grafikami, animacjami i elementami 3D wciąż wyróżnia się z szarego tłumu, zapewnia wiele bezcennych korzyści, a w percepcji użytkownika jest rozwiązaniem supernowym.
Korzyści płynące z augmented reality
- Wyróżnia i budzi naturalne zainteresowanie
- Angażuje odbiorców mocniej niż inne formaty – współczynnik interakcji może sięgnąć 20% a CTR nawet o 33%
- Zatrzymuje użytkownika na dłużej przy komunikacie. Raport The Drum potwierdza, że AR może przyciągać uwagę przez ponad 85 sekund (tradycyjne formaty to średnio 8 sekund a baner 2-3 sekundy)
- Unaocznia usługę lub produkt konsumentowi
Przykład augmented reality
Marka Magnum i lody własnego projektu – po kliknięciu w baner, właściciel telefonu przenosił się do świata AR (bez instalacji apki). Rozglądając się po okolicy, z lewitujących elementów wybierał on dodatki do swojego spersonalizowanego loda Magnum. Następnie użytkownik mógł urzeczywistnić swój wybór w Magnum Pleasure Store, do którego otrzymywał kupon rabatowy.
- Wskaźnik zaangażowania 48.5%
- Średni czas wyświetlania 123 sekundy
- 77% użytkowników zapisało kupon rabatowy na telefonie
- 21% szukało wskazówek dojazdu do Magnum Pleasure Store
https://www.blippar.com/work/magnum
Jaguar Land Rover i nowy model Velar – zintegrowano augmented reality z banerem internetowym. Dzięki czemu można było skorzystać z możliwości rozszerzonej rzeczywistości bez instalowania apki. Użytkownik klikając w format, przenosił się do wnętrza auta z widokiem 360 stopni, a za oknem mógł podziwiać swój ogród czy salon.
- Średni czas wyświetlania 121 sekund
- Współczynnik klikalności 38%
Max Factor i kieszonkowa wizażystka – fanki skanując dowolny produkt, otrzymują unikalny kontent. Z jego pomocą mogą znaleźć idealny tusz do rzęs, poznać opinie innych czy obejrzeć wideoporadniki. 82% użytkowniczek kliknęło, aby dokonać zakupu.