O najważniejszych wydarzeniach branży reklamowej w Polsce i na świcie A.D. 2018 mówi Grzegorz Krzemień, prezes zarządu GoldenSubmarine.
Co należy uznać za wydarzenie roku w Polsce i na świecie?
Wydarzeniem globalnym mijającego roku są, w mojej opinii, problemy największych grup reklamowych na świecie. Rzeczywistość zmienia się tak szybko, że potężne organizacje marketingowe nie nadążają za nią. Te zmiany przekładają się również na realia rynkowe w Polsce. Łączenie kilku agencji w jeden podmiot, wygaszanie innych – to wszystko składa się na działania konsolidacyjne mające, zwiększyć efektywność biznesu tych wielkich holdingów.
Co było w 2018 roku największym sukcesem?
Zarówno w Polsce, jak i w skali międzynarodowej, za ogromny sukces uważam rosnącą popularność oraz prestiż DIMAQ-a. To program certyfikacyjny, adresowany do osób pracujących w branży e-marketingu. W szybkim czasie stał się najważniejszym standardem obiektywnej oceny wiedzy i umiejętności praktyków naszej branży. Dzięki wsparciu IAB Europe, DIMAQ trafia na kolejne rynki w Europie.
Porażka bądź rozczarowanie roku?
Znikają kolejne agencje z rynku, wcześniej wchłoniętych przez grupy reklamowe. To zjawisko mocno rozczarowujące, a coraz bardziej obecne na polskim rynku.
Oczywiście, korzenie tego trendu tkwią głęboko w przeszłości, kiedy największe międzynarodowe grupy reklamowe, poszukując źródeł poszerzania własnych kompetencji, dokonywały licznych akwizycji. Kupowane były rodzime agencje – zwłaszcza te, które działały w obszarze interaktywnym.
Dziś wielkie grupy reklamowe, pozbywają się przejętych marek, integrując je z własnymi strukturami, wchłaniając bądź likwidując w ramach szeroko zakrojonych akcji optymalizujących ich biznesy.
To smutne z mojej perspektywy – jako współtwórcy niezależnej agencji. Wiele ze znikających dziś z rynku agencji zaczynało razem z nami.
Człowiek roku w Polsce i na świecie to…
Globalnie na to miano zasługuje Jeff Bezos, który z biznesu e-commerce’owego stworzył jednego z najpotężniejszych biorców budżetów reklamowych. Niedawno bowiem okazało się, że Amazon w tym roku będzie w USA trzecią pod względem wielkości platformą, do której trafiają wydatki reklamowe – po Facebooku i Google’u. Jak szacuje eMarketer, przychody z tytułu reklamy w Amazonie osiągną na koniec 2018 roku 4,6 mld dolarów. Niewiarygodny sukces biznesowy.
W Polsce za człowieka roku uważam Włodzimierza Schmidta, który jako prezes IAB Polska awansował do roli szefa tego branżowego związku na całą Europę. To sukces całej branży e-marketingowej w naszym kraju. Gratulacje!
Co uznać należy za najważniejszy projekt (kampanię)?
Największym echem w mijającym roku odbiła się w moim odczuciu akcja #MeToo. Z oddolnej, rozpowszechnianej za pomocą social mediów, inicjatywy, stała się ważną akcją zwalczającą przemoc wobec kobiet stosowaną w relacjach służbowych. Pokazała ogrom i skalę problemu. Z czasem przerodziła się w coś więcej, inspirując wiele innych inicjatyw tego typu.
W Polsce ciekawą akcją była „wirtualna” tęcza, która wróciła na Plac Zbawiciela. Intencją także były działania równościowe, a inicjatorem przedsięwzięcia – stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza. Gratuluję agencji 180heartbeats + JUNG v MATT.
Nowość – premiera roku to…
Za najgłośniejszą premierę tego roku uważam wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną przez Elona Muska jego auta, Tesli Roadster, z „astronautą” za kółkiem. To efektowne zwieńczenie fantazji i uporu twórcy obu niezwykłych projektów – elektrycznego auta oraz rakiety nośnej. Można to – przełomowe moim zdaniem – wydarzenie potraktować jako wyjątkowy na skalę całych dekad event promocyjny. Był skok stratosferyczny promowany przez RedBulla. Teraz Musk wystrzelił w kosmos samochód własnej produkcji. Kto go przebije?
Niczego tak przełomowego w Polsce nie odnotowałem. Owszem, na rynku wiele dzieje się ciekawego czy innowacyjnego, ale też nieporównywalnego z jakimś prawdziwym przełomem.
Jaki będzie przyszły rok? Prognoza na 2019.
Oczekuję, że na polskim rynku nakłady reklamowe na Internet w Polsce wreszcie przewyższą telewizyjne. Według „Raportu strategicznego Internet 2017/2018” wydanego latem przez IAB Polska, może to nastąpić już na koniec 2018 roku. Oczywiście, wiele rynków ma to już za sobą. Z szacunków IAB AdEx Benchmark wynika, że w całej UE nastąpiło to już na koniec 2014 roku (36,2 mld euro wydatków reklamowych online przy 33 mld w telewizji).
Powyższe opinie zostały zebrane na potrzeby publikacji w portalu Wirtualne Media.