Agencja reklamowa może być zaangażowana przez klienta albo doraźnie, albo długofalowo. Dlaczego rekomenduje się drugie z tych rozwiązań jako korzystne dla obu stron?
Ścieżką, którą zazwyczaj stosuje się do wyłonienia agencji reklamowej, jest przetarg bądź konkurs ofert. Podstawą zaś brief – a więc dokument, który zawiera cele do osiągnięcia, informacje o produkcie oraz grupie docelowej (do kogo i z jaką ofertą firma chce dotrzeć?). Powody, dla których marka planuje kampanię, też mogą być różne. Na przykład, wejście na rynek z nowym produktem bądź usługą (i potrzeba zakomunikowania tego klientom) albo też poprawa rozpoznawalności marki wśród konsumentów.
Współpraca na czas kampanii
W przypadku takiej kampanii, projekt jest zamknięty w konkretne ramy czasowe, choćby 1-2 miesięcy, kiedy dana oferta jest komunikowana (np. pojawiają się spoty w telewizji i internecie, reklamy w outdoorze i prasie, kampania w mediach społecznościowych itd.). W tym czasie marka oczekuje od agencji, że zostaną zrealizowane konkretne cele (np. wzrost sprzedaży o dany wskaźnik albo też w badaniach poprawi się ocena marki bądź jej spontaniczna rozpoznawalność).
Korzyści ze stałej obsługi
Ale cele marketingowe mogą mieć charakter długofalowy, i dotyczyć w ogóle obecności marki w przestrzeni publicznej. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór agencji na obsługę stałą. Taką, która obejmuje zarówno ciągłą aktywność marki (np. w mediach społecznościowych), jak i doraźną (np. w ramach kampanii promocyjnej, która trwa kilka tygodni).
Za wyborem agencji do stałej obsługi przemawia rozpoznanie rynku i marki. Agencja, z którą firma już współpracuje, lepiej zna jego charakter (cechy marki, jej wyróżniki) oraz potrzeby (cele strategiczne oraz taktyki w których klient dobrze się sprawdza). Jeśli agencja zaczyna stałą współpracę, inaczej podejdzie do zadania pod kątem inwestycji w wewnętrzne zasoby czy kompetencje, a także rozpoznanie otoczenia rynkowego klienta.
Poza tym, olbrzymią rolę w takich działaniach odgrywa czynnik ludzki, a więc relacje międzyludzkie – przede wszystkim między działem obsługi klienta w agencji a działem marketingu reklamodawcy. Ze strony agencji przeważnie do takiej współpracy dedykowany jest konkretny pracownik bądź team. To zaś sprzyja płynności codziennej współpracy, jak również – sprawniejszemu reagowaniu na potencjalne kryzysy czy problemy.
Dobra agencja, czyli jaka?
Istotne są kompetencje agencji. Może ona specjalizować się np. w komunikacji digitalowej, więc klient powierzy jej pewnie część komunikacji. Może też jednak mieć – dodatkowo – doświadczenie w obszarze tzw. starych mediów (ATL), np. telewizji czy outdooru, a także BTL (wsparcie w miejscach sprzedaży). Wówczas okaże się, że agencja ta może kompleksowo zaspokajać potrzeby klientów. Warto przy tym pamiętać o rosnącej roli komunikacji digitalowej (online), która coraz częściej staje się kluczowym elementem marketingu marki, a sprzedaż coraz mocniej przenosi się do internetu (wartość e-commerce w Polsce wciąż rośnie).
Dobrym kryterium wyboru agencji są rekomendacje i dotychczasowe realizacje, jak również zdobyte nagrody i tytuły branżowe.