Najważniejszy sukces 2017
Aparat w smartphone’ach, który nie jest dodatkiem, ale często głównym driverem zakupu. Widać, że producenci także skupiają się na nim w swoich kampaniach. W tym roku tym bardziej można uznać to za sukces, bo jest on związany podniesieniem poprzeczki jakościowej w social mediach, z większą ilością robionych filmów czy zdjęć, z relacjami na żywo. Telefon, nasza prawa ręka, staje się świetnym narzędziem dla profesjonalnych twórców, ale i także tych amatorskich, którzy mogą tworzyć co raz lepsze materiały.
Największa porażka 2017
Nie przywołując konkretnych potknięć czy niepowodzeń, za największą porażkę mogę uznać powielanie schematów i wtórność. I nie dotyczy to tylko 2017 roku. Z jednej strony niemalże sztuczne wywoływanie wzruszenia czy wzbudzanie emocji na zawołanie w filmach, z drugiej zaś bezpodstawną i ślepą wiarę w zasięgi influencerów i umieszczanie swoich produktów w możliwie każdej nieprzemyślanej konfiguracji.
Najważniejsza zmiana w 2017
Popularyzacja live streamingu w mediach społecznościowych do tego stopnia, że najwięksi gracze – Facebook i Instagram opierają na tym swoje strategie dotarcia do konsumentów. Jesteśmy dzięki temu z nimi wszędzie i ochoczo zapraszamy ich do naszego świata. Czy to jest zmiana na lepsze? Trudno powiedzieć, z pewnością oceni to historia.
Najważniejsze wydarzenie w 2017
Myśląc o polskim rynku – launch Showmax, który staje się godnym konkurentem dla Netflixa oraz wzrost produkcji oryginalnych dużych platform video. Showmax pokazuje, że można, wytycza nowe standardy, przejmuje niektóre formaty z Internetu czy zza Wielkiej Wody i stara się je adaptować na rodzimym poletku. Raz lepiej, raz gorzej, ale doceniajmy tych co próbują. Duży plus także za samą kampanię launchującą Showmaxa, która wyszła poza clutter.
Najciekawsze trendy w 2017
Sprzedawanie emocji. Handel tak nienamacalnym „towarem” jest bardzo skomplikowany, łatwo wpaść we własne wnyki, ale jest bardzo atrakcyjny. Mniej ważne staje się co sprzedajesz, ważne łapało za serce.
Najtrudniejsze wyzwania w 2017
Niewątpliwie, jak co roku, najtrudniejszym wyzwaniem dla twórców jest utrzymanie atencji widza. Mamy co raz więcej bodźców, komunikatów, które przykrywają otaczający ze wszech stron co raz lepszy content video. Trudno jest się wyróżnić, zainteresować widza, nie wspominając o skłonieniu do interakcji, ale nie jest to niemożliwe.
Najciekawsza kampania/akcja 2017
Osobiście oczarowała mnie ostatnio kampania The missed speceflight dla Samsunga. Dobrze wyważona, gdzie emocje i technologia grały w jednej drużynie. Dodatkowo to świetna historia, o której pewnie mało kto słyszał. O przełamywaniu granic, o realizacji tego, co wydaje się niemożliwe. Inspirująca akcja.
Ocena obecnej kondycji branży
Jest dobrze, nie psujmy tego. Cieszy to, że powstaje co raz więcej produkcji o naprawdę dobrej jakości. Że stale podnosimy wzajemnie sobie poziom. Obraz, także ruchomy, już dawno wygrywa ze słowem. Ciekawe co w przyszłości zwycięży tego pierwszego.
Jakie zmiany czekają nas w 2018
Telewizje internetowe i platformy VOD nabiorą na sile i zwiększą swój udział w rynku. Telewizja nie upadnie, tak jak nie upadła prasa mimo szumnych zapowiedzi. Jeżeli telewizje znajdą odpowiedź na rosnącą popularność oryginalnych produkcji, seriali czy programów takich graczy jak Netflix czy Showmax, to znajdą swoje miejsce i swoich zwolenników.
Jakie wyzwania czekają nas w 2018
Jak jeszcze trafniej dobierać content do nośnika czy kanału komunikacji. Wciąż jeszcze praktykuje powielanie kopii emisyjnych – telewizyjnych czy dłuższych formatów internetowych. Zmienia się sposób konsumowania przez użytkowników materiałów video. Szybko, w autobusie, na telefonie, w domu na tablecie przed kolacją – urządzenia mobilne stają się główną platformą do oglądania online video. Musimy zastanowić się jak jeszcze lepiej wykorzystać natywne możliwości smartphone’a. Jak produkować i przerabiać materiały pod dedykowane platformy czy urządzenia.
Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018
Rozwoju VR. Już ten rok pokazał, że nie jest to tylko zabawka dla gamerów. Wciąż jednak brakuje mi wykorzystania technologii w wielu aspektach i jej spopularyzowania. Na pewno w segmencie rozrywkowym czy sportowym jest na to miejsce. Nie chciałbym aby VR podzielił los np. beaconów.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018
Na dobre historie, opowiedziane za pomocą ruchomych obrazów. Ich nigdy za wiele