Posłuchaj nowego odcinka podcastu!
Wraz z nastaniem jesiennej aury wraca wracamy na regularne podcastowe tory! W najnowszym odcinku Marta i Kuba zmierzą się z wrażliwym tematem odpowiedzialności biznesu, którw ostatnich czasach zmienia się dramatycznie. Branżowe media grzmią, że marki nie mają już sprzedawać produktów czy usług, ale robić jak najwięcej dla społeczności, którym służą: ratować świat, zapobiegać tonom śmieci, wzmacniać poczucie własnej wartości czy oddawać głos mniejszościom. Czy tak jest naprawdę? Czy konsumenci i organizacje wierzą w to, że marki powinny rozwiązać globalne problemy? Komu ufamy bardziej: markom czy rządom? Czy jako marketerzy jesteśmy jeszcze w stanie przekonać ludzi nie tylko, że mogą kupić cichszy odkurzacz, ale że mogą od nas kupić lepszy świat?
Głos strategów (i marketerów!)
Rozmawiając na temat społecznej odpowiedzialności biznesu ważne jest opieranie się nie tylko na danych rynkowych, czy intuicji, ale także na zdaniu bezpośrednio zainteresowanych, czyli marketerów, którzy mają znają perspektywę pełną dylematów, presji centrali zza granicy czy ograniczonych budżetów na CSR. Dlatego tego lata Marta oraz Kuba przygotowali ankietę wśród kilkudziesięciu pracowników działów marketingów, po to by spojrzeć na problem z drugiej perspektywy. Główne wnioski są omawiane podczas nowego odcinka podcastu.
Co najciekawsze, wbrew górnolotnej narracji prowadzonej przez działy PR wielu brandów, sami marketerzy przyznają, że ich pracodawcy nie mogliby zastąpić rządu, choć nie są w tej sprawie jednomyślni.
Marki nie zastąpią rządu, ale…
Z drugiej strony jakakolwiek rezygnacja z działań z zakresu odpowiedzialności społecznej nie wchodzi w grę. Wiele badań, w tym te których wyniki są przytaczane w podcaście potwierdza, że działalność społeczna marek może pozytywnie wpływać na deklaracje zakupu produktu. Istotność tego czynnika jest wyższa w młodszej grupie, co oznacza, że konsumentów na rynku z konkretnymi oczekiwaniami wobec marek zdecydowanie będzie przybywać. Co ciekawe nieco wyższą aprobatę zyskują produkty zgodne z ideą sprawiedliwego handlu – jest więc co robić na swoim podwórku. Oczekiwania są, i to większe niż realne możliwości marek. Jak zatem prowadzić takie działania, żeby miały one sens? Wskazówki czekają w podcaście.