Rzeczywistość, w której funkcjonują dziś marki, bardzo szybko się zmienia. Funkcjonują w świecie napędzanym niebywałym postępem cyfrowym, co ma ogromny wpływ na komunikację e-marketingową. Poznajcie kluczowe trendy w digitalu.
Myśląc o komunikacji marki oraz jej obecności w digitalu, warto zwrócić uwagę na pewne trendy, które cały czas ewoluują i stają się coraz bardziej widoczne, a coraz więcej marek z nich korzysta. Warto przy tym zauważyć, że nie są to zjawiska rewolucyjne, istnieją bowiem od pewnego czasu. Trendy w digitalu mają jednak coraz większe znaczenie w e-marketingu. Poniżej – najważniejsze z tych trendów wraz z przykładami ich zastosowania w praktyce.
Personalizacja
Trend personalizacji wiąże się wprost z wykorzystaniem danych na temat użytkowników. Daje to możliwość bardzo precyzyjnego dotarcia do interesującej nas grupy odbiorców. To zaś, możliwość odpowiadania na jej rzeczywiste potrzeby i oczekiwania.
Co ważne, również sami konsumenci w coraz większym stopniu oczekują ze strony marek bardziej dopasowanych treści. Jak wynika z badania Personalization Pulse Check 2018, aż 91 proc. konsumentów chętniej wybiera te marki, które ich rozpoznają oraz proponują oferty i rekomendacje dostosowane do ich faktycznych potrzeb.
Orange przeprowadzając wysyłkę spersonalizowanych propozycji dokupienia dodatkowych pakietów, przygotował dla każdego z klientów wiadomość w formie zindywidualizowanego materiału wideo. Efekt – prawie co trzecia osoba po obejrzeniu filmu kliknęła w ofertę, a co dziesiąta dokonała zakupu.
Mikromomenty
W dzisiejszych czasach smartfon to jedno z pierwszych narzędzi poszukiwania informacji. Globalnie, już ponad połowa wpisywanych w wyszukiwarkach zapytań pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Taki sposób wyszukiwania informacji bezpośrednio wiąże się również z pojęciem mikromomentów.
Czym są mikromomenty? To sytuacje, w których szybko sięgamy po smartfona, aby odszukać w sieci czegoś, co jest nam potrzebne tu i teraz. Google wyróżnia 4 podstawowe rodzaje takich momentów: chcę to wiedzieć, chcę tam pójść, chcę to zrobić, chcę to kupić.
To właśnie ich wychwycenie jest szansą dla marek na dotarcie ze swoim przekazem do konsumentów – w odpowiednim miejscu i czasie.
Obejrzyj film. W odpowiedzi na hasła wpisywane do wyszukiwarki, Ikea wyświetlała reklamę dopasowaną tekstem do każdego konkretnego zapytania użytkowników.
Marketing Automation
Martketing Automation to technologia, która w bardzo szerokim rozumieniu pozwala firmom automatyzować oraz usprawniać przepływ pracy.
Obok zastosowania w takich kanałach, jak strona internetowa czy e-mail marketing, jednym z ciekawszych trendów w digitalu są także chatboty, które pozwalają na stworzenie automatycznej rozmowy z użytkownikiem, prowadzonej np. przez komunikator Messenger. Samych możliwości na wykorzystanie chatbotów jest wiele: mogą służyć między innymi do obsługi klienta, przeprowadzania konkursów czy automatyzacji sprzedaży.
Obejrzyj film. Dzięki wykorzystaniu chatbota marka M&M’s mogła przeprowadzić ponad 5000 konwersacji z użytkownikami, wymieniając przy tym ponad 150 000 wiadomości.
Mobile
Na przestrzeni kilku ostatnich lat możemy dostrzeżemy istotną zmianę świata online, który coraz intensywniej i sprawniej dostosowuje się do potrzeb użytkowników urządzeń mobilnych. Świetnie ilustruje to wzrost udziału reklamy online w rynku (z 25,5 do 35,5 proc. w ciągu roku). W praktyce wymaga to od marek myślenia o treściach przede wszystkim pod kątem urządzeń mobilnych, tak aby content pasował do rzeczywistych oczekiwań i potrzeb użytkowników.
Jednym z przykładów na to, że mobile cały czas zyskuje na znaczeniu, może być również wprowadzony niedawno przez platformę YouTube wertykalny format reklamowy, dostosowany właśnie do urządzeń mobilnych.
Data Driven Marketing
Na przestrzeni ostatnich kilku lat marketing oparty na danych stał się bardzo gorącym temat. Jak pokazują badania aż 93 proc. polskich marketerów korzysta w kampaniach reklamowych z danych.
Nowe technologie oraz rozwój takich dziedzin takich jak big data, pozwalają zdobywać coraz bardziej szczegółowe informacje na temat konsumentów i ich zachowań. To zaś sprawia, że możemy lepiej i w bardziej precyzyjny sposób trafić z przekazem do grupy docelowej. Coraz częściej dane wykorzystywane są również w procesie tworzenia kreacji reklamowych. Znakomitym przykładem jest głośna kampania Spotify, w której na billboardach wykorzystano dane o nieoczywistych i zabawnych zachowaniach użytkowników serwisu.
Multiscreening
Multiscreening, czyli zjawisko polegające na jednoczesnym korzystania z kilku ekranów (i różnych konsumpcji przekazów) jest coraz powszechniejsze. Badania wskazują, że taką cechę posiada już 76 proc. konsumentów treści online w Polsce. Najczęściej wykorzystywaną w ten sposób parą urządzeń jest oczywiście telewizor i smartfon. Dlatego przy planowaniu działań, warto rozpatrzyć strategię oraz dobór przekazu na kilku płaszczyznach.
Obejrzyj film. Przykładem takiego podejścia do komunikacji może być kampania marki Ford.
Content Marketing
Content marketing to działania oparte na tworzeniu oraz dystrybucji wartościowych treści; takich, które pozwolą pozyskać i utrzymać zainteresowanie użytkowników, bez nachalnego reklamowania produktu. Tego typu treści stanowią przede wszystkim ważny element w budowaniu wizerunku marki, ale pośrednio mogą przełożyć się także na wymierne korzyści sprzedażowe.
Marka American Express od wielu lat tworzy w internecie przestrzeń dla małych przedsiębiorców, gdzie mogą oni znaleźć przydatne artykuły dotyczące prowadzenia biznesu. Co ważne, wszystkie treści publikowane są w oparciu o rzeczywiste zapytania i zainteresowania użytkowników.
Wideo
Kolejny rok z rzędu wykorzystanie wideo w komunikacji marketingowej rośnie szybciej niż pozostałe formaty, stając się główną siłą napędową dla reklamy digitalowej. Najlepszym dowodem na to, że jest to wciąż ewoluujący trend, są działania podejmowane przez największe platformy społecznościowe.
Oprócz wprowadzania tzw. stories czy bumper adsów, czyli krótkich, kilkusekundowych wideo, na znaczeniu zyskują również dłuższe formy, jak chociażby nowa aplikacja Instagrama – IGTV. Wniosek? Już nie tylko samo wideo jest ważne, ale przede wszystkim przygotowanie takich treści, które będą wpisywać się w specyfikę danego kanału.
Obejrzyj film. Volkswagen w swojej kampanii postanowił dopasować wideo nie tylko do mobilnego formatu, ale również do tego, w jaki sposób użytkownicy trzymają swój telefon.
Omnichannel
Omnichannel to trend, który zakłada nowe spojrzenie na wielokanałowość oraz sprzedaż oferowanych produktów i usług. Jego główna zasada jest prosta: zakupy mają być zawsze szybkie do sfinalizowania, wygodne i możliwe do zrealizowania – w dowolnym miejscu i czasie.
Celem jest zapewnienie konsumentowi spójnego doświadczenia, bez względu na to, w którym kanale trafi na markę i z nią w interakcję.
Przykładem umiejętnego połączenia wszystkich kanałów, w tym internetowych i mobilnych, może być Carrefour oferujący swoim klientom różne możliwości dokonywania zakupów, zarówno na płaszczyźnie offline, jak i online.
***
Wskazane przeze mnie trendy cały czas się rozwijają i ewoluują. Warto uważnie je śledzić.