Dobry blog firmowy to taki, w którym często pojawiają się interesujące wpisy. To wymaga poświęcenia czasu w pracy lub poza nią – na przemyślenie sprawy, zebranie materiałów, wreszcie stworzenie sensownego wpisu. Nie jest to prosta sprawa.
Blogi firmowe zwykle piszą osoby zajmujące się PR. W Polsce, w katalogu blogów firmowych http://blogifirmowe.wordpress.com/2008/09/08/katalog-polskich-blogow-firmowych/ jest ich niewiele – zaledwie 83. Na tak małą ich liczbę składa się zapewne kilka czynników – od nieświadomości, do czego może służyć dobry blog, do braku czasu lub chęci u osób, które mogłyby je redagować.
Firmy tworzą blogi by dostarczyć swoim klientom informacji o nowościach, zamierzeniach i planach. Często klienci kibicują firmie i taką grupę na pewno interesuje to, jak powstają produkty lub usługi. Stąd popularnym tematem blogów jest relacjonowanie powstawania projektów. Kolejna grupa to przyszli pracownicy, którym można pokazać, że firma nie jest miejscem monotonnej pracy od 9 do 17, ale także miejscem, gdzie można realizować swoje życiowe ambicje, gdzie panuje przyjazna i pozytywna atmosfera. Blog można również wykorzystać do przedstawienia produktów firmy w sposób mniej marketingowy np. pokazując poprawny sposób montażu produktu, czy umieszczenie projektów zrealizowanych z ich użyciem.
Największym atutem blogów firmowych jest ich formuła – mniej oficjalna i pozwalająca czytelnikowi odetchnąć od agresywnych przekazów marketingowych. Często najważniejszym argumentem przemawiającym za stworzeniem bloga firmowego jest chęć opowiedzenia o tym co się dzieje w firmie za pomocą języka innego niż ten używany w oficjalnych informacjach oraz pokazania „ludzkiej twarzy” firmy. Przykładami takich działań niech będą blogi prowadzone przez rzeczników TPSA, Play czy ZUS (ostatni trochę bardziej formalny, ale za to tytuły wpisów najciekawsze:))
Podsumowując – dobry blog firmowy kreuje wizerunek firmy otwartej i przyjaznej.