Jak wyglądają szczeble kariery na stanowisku account manager’a?
Szczeble kariery zależą głównie od miejsca, w którym się pracuje oraz rozpiętości struktury organizacyjnej. W jednej firmie będziesz mechanizmem łączącym wszelkie funkcje, a w drugiej tylko trybikiem koncentrującym się na konkretnych zadaniach. Wtedy nie ważne jaką masz wizytówkę, ale czy dobrze wykonujesz swoją robotę. Bo z Senior Managera, łatwo spaść na Ex-Managera.
Account manager i jego obowiązki?
Przede wszystkim należy słuchać i czytać. Także w myślach. Nie mówić, ale rozmawiać. Być otwartym na krytykę, dyskusję. Szukać kompromisu. Inspirować – siebie i innych. Wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim.
Kogo poszukuje się na stanowisko accounta manager? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Istnieje dość powszechna opinia, że być accountem, to być maszyną do przekazywania maili. Ale to, czy zostanie przypięta do Ciebie łatka forłardera, zależy głównie od Ciebie samego.
Co powinno się spakować, wybierając się na to stanowisko? Chęć do codziennej pracy, do rozwoju, nauki. Wytrzymałość na stres. Warto mieć refleks, umiejętność pracowania w grupie, zarządzania czasem i umiejętnościami swoimi i innych, trafność wyboru, analizy zysków i strat. No i przede wszystkim wysoki poziom kultury osobistej, bo tego niestety nie nauczymy się już na miejscu.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy account manager’a?
Nie będę tutaj oryginalny. Praca z ludźmi i codzienna nauka wszystkiego od nowa.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Kiedy myślę o plusach i minusach mojej codziennej pracy, przychodzi mi na myśl most. Dlaczego? Ponieważ jest to obiekt łączący, a nie dzielący obie strony. I czasem trzeba stać murem za jednymi i drugimi. Minusem na pewno jest to, że jako most trzeba wytrzymać duże napięcie czy natężenie ruchu, ale plusem jest bycie w dwóch miejscach na raz. Bo, parafrazując, co dwa punkty widzenia, to nie jeden. A to zawsze pomaga w pracy.
Jak kształtują się zarobki na stanowisku account manager’a?
W wielu miejscach pewnie podobnie na określonych szczeblach, są zależne od doświadczenia, od tego czy jest system prowizyjny. Najlepiej poszukać w raportach, aby nie przestrzelić na rozmowie kwalifikacyjnej :-)
Gdzie szukać pracy jako account manager?
Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z marketingiem, to najlepiej pierwsze kroki postawić w agencji. Dobra szkoła, interdyscyplinarność, zmiany. Oczywiście panuje zasada, że „ekanci” prędzej czy później kończą u klienta. I tak też można. Natomiast warto szukać miejsca z wizją, jakością. Gdzie nie podcinają, a pomagają rozwinąć skrzydła. Potrzebne jest zaufanie ze strony pracodawcy, który da poczucie niezależności.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać account manager’em?
By nie poddawali się zbyt łatwo. Nasza praca przeplatana jest porażkami i sukcesami, a dzień podpisania kontraktu jest pierwszym, zagrożonym jego rozwiązaniem. Mam wrażenie, że łatwo popaść w samo zachwyt i niebezpiecznie balansować na krawędzi spoufalenia się z klientem i samym sobą. Słuchaj, obserwuj, myśl, działaj.
A jak Ty zostałeś account manager’em?
Aby zachować tak zwaną poprawność polityczną, tym samym połechtać własne ambicje, powinienem powiedzieć, że to wciąż trwający proces doskonalenia siebie, który raczej można scharakteryzować jako stawanie się accountem, a nie de facto bycie nim. Oczywiście w obliczu takiego podejścia, prawnik nie byłby prawnikiem, lekarz lekarzem i tak dalej. No to do rzeczy.
Moment dziewiczego zetknięcia się z zawodem, to moment pierwszej rozmowy z klientem i zlecenia, które zrealizowaliśmy z kolegą na pierwszym roku studiów. Organizowaliśmy biuro hiszpańskich tłumaczy. Podłączaliśmy komputery i sprzęt, instalowaliśmy oprogramowanie, zaprojektowaliśmy wizytówki, robiliśmy stronę www, przywieźliśmy meble. Full-service. Wszystko w przerwie między zajęciami, po godzinach, w nocy. Ale właśnie wtedy powstał pomysł założenia tandemu do zadań specjalnych i otworzył się w moim życiu rozdział pod tytułem „Marketing”.