Poniższy artykuł opisuje w skrócie jak robi się serwis www w agencji interaktywnej.
Minimalna wielkość zespołu zaangażowanego w realizację serwisu www to 7 specjalistów. Liczba ta wynika z rozbicia procesu tworzenia na etapy: analizy, opracowania koncepcji graficznej, tworzenia szablonów HTML, tworzenia elementów flaszowych (animacje) oraz oprogramowania całości (instalacja systemu CMS, stworzenie unikalnych narzędzi dla klienta itp.), testowanie.
Więc jak robi się serwis www
Nad koordynacją projektu w ramach zespołu i kontaktem z klientem – czuwa account manager. W zależności od ilości poszczególnych prac na poszczególnych etapach, liczba osób zwiększa się. Średnio po stronie agencji nad wykonaniem jednego dużego serwisu pracuje około 10 specjalistów.
Krótki opis pracy poszczególnych specjalistów.
- Analityk – czuwa nad prawidłowością proponowanych rozwiązań marketingowych, technologicznych, nad strukturą informacji; opracowuje wymagania dotyczące funkcjonalności i narzędzi dostanych w serwisie. Spoczywa na nim bardzo odpowiedzialne zadanie, błędy na tym etapie mogą rzutować na powodzenie całego projektu. Stanem idealnym jest, jeżeli jego praca jest “audytowana” przez badania proponowanych rozwiązań – na grupie docelowej, do której kierowany jest serwis www.
- Grafik (osoba kreatywna, art director) – odpowiada za stworzenie wizualizacji serwisu www, bazując na wytycznych od klienta oraz na informacjach, których dostarcza analityk. Bardzo często od efektów jego pracy zależy to, czy klient zdecyduje się na realizację projektu.
- Copywriter – przygotowuje zawartość merytoryczną serwisu – innymi słowy – pisze teksty.
- Fleszowiec (flash developer) – “ożywia” elementy graficzne, tworząc animacje. Tworzy małe aplikacje, np. wyświetlające kursy walut, lub przeliczające różne dane klienta. Jest też odpowiedzialny za tworzenie widżetów – praktycznych okien, pól edycji, suwaków i przycisków poprawiających funkcjonalność serwisu.
- Web-developer – przygotowuje szablony HTML. Zamienia projekt graficzny na formę czytelną dla przeglądarek www. Dzięki niemu widzimy stronę www w takiej postaci, w jakiej wyświetla się w przeglądarce.
- Programista – instaluje system CMS, tworzy poszczególne funkcjonalności, np. związane ze sklepem internetowym czy newsletterem, dla konkretnego klienta. Uaktywnia otrzymane od Web-developera szablony HTML tak, że są one dostępne z poziomu CMSa.
- Tester – przed wysłaniem do akceptacji klienta, osoba ta dokonuje testów gotowego rozwiązania, aby wyeliminować ewentualne błędy powstałe w procesie tworzenia.
W zależności od wymagań klienta, w proces tworzenia strony www mogą być zaangażowani także inni specjaliści, np. od pozycjonowania, czy tworzenia filmów.
A na deser jak robi się serwis WWW: