Na początku marca branżę reklamową obiegła informacja o kolejnych karach nałożonych przez Prezesa UOKiK na znanych influencerów za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie. Kary nie są małe, bo na trzech influencerów Filipa Chajzera, Dorotę Rabczewską i Małgorzatę Rozenek-Majdan nałożono kary, które łącznie dają kwotę prawie pół miliona złotych.
Dużo? Dużo!
Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych ujrzały światło dzienne we wrześniu 2022 roku, a cała akcja informacyjna działała pod hasłem #OznaczamReklamy. Po ich publikacji nie sposób było nie zauważyć zmian jakie zaszły w sposobie komunikacji influencerów w SoMe, jedni robili to lepiej inni gorzej, ale w końcu konsumenci mogli zauważyć co jest a co nie jest współpracą reklamową, ale czy na pewno?
Jak pokazują wyniki ostatniego postępowania Prezesa UOKiK nawet ci najbardziej znani popełniają błędy. Prezes UOKiK raz jeszcze podkreślił, że treści komercyjne należy oznaczać jasno, czytelnie i zrozumiale.
Na jakie kwestie Prezes UOKiK zwrócił uwagę?
1. Transparentność materiałów reklamowych
Konsument musi zostać wyraźnie poinformowany o tym, że dany materiał ma charakter reklamowy, jeszcze przed zapoznaniem się z jego treścią. Zwykłe umieszczanie informacji o współpracy reklamowej na końcu posta jest niewystarczające, ta informacja powinna się znaleźć na samej górze.
2. Oznaczenie #współpraca to za mało
Samo wskazanie nazwy marki w poście i użycie hashtagu #współpraca na końcu opisu nie jest wystarczająco czytelne. Prezes UOKiK podkreśla, że takie praktyki mogą wprowadzać w błąd, zwłaszcza gdy informacja o współpracy pojawia się dopiero po rozwinięciu opisu.
3. Linki i kody rabatowe
Publikowanie linków lub kodów rabatowych bez wyraźnego wskazania, że ich wykorzystanie wiąże się z wynagrodzeniem lub prowizją dla influencera, jest niezgodne z zasadami rynkowymi. Tutaj również konieczne są właściwe oznaczenia.
4. Konsumenci muszą być informowani cały czas
Założenie, że odbiorcy influencera są świadomi jego stałej współpracy z danym reklamodawcą, nie jest wystarczające. Prezes UOKiK wymaga, aby każdorazowo, niezależnie od charakteru współpracy, w każdym materiale promocyjnym pojawiało się jednoznaczne oznaczenie informujące o współpracy.
5. Spontaniczność materiałów
Tworzenie postów, które wydają się spontaniczne lub mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytania odbiorców, a w rzeczywistości stanowią reklamę, również wymaga wyraźnego oznaczenia ich charakteru jako materiału reklamowego.
Kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać:
1. Sprawdź oznaczenie reklamy
Przed opublikowaniem materiału sprawdź, czy oznaczenie reklamy jest jednoznaczne, czytelne i zrozumiałe dla konsumentów.
UOKiK wskazuje, że sam #współpraca to za mało. Upewnij się, że informacja o reklamowym charakterze jest widoczna na samym początku posta lub wideo. Należy używać rekomendowanych określeń, np. #reklama, (reklama), [reklama], #materiał sponsorowany, (materiał sponsorowany), [materiał sponsorowany], napisanych wystarczająco dużą i wyraźną czcionką.
2. Oznaczaj reklamy dwupoziomowo
Post powinien być oznaczony jako sponsorowany również za pomocą funkcji udostępnianych w tym celu przez dany portal społecznościowy (nie tylko w opisie!).
3. Oznaczaj linki i kody promocyje
Jeżeli w poście znajduje się link lub kod promocyjny, które wiążą się z korzyścią finansową dla influencera zaznacz, że jest to płatna współpraca reklamowa.
4. Używaj zalecanych oznaczeń
W opisie posta używaj rekomendowanych przez Prezesa UOKiK oznaczeń, takich jak #reklama lub #materiałsponsorowany, aby jednoznacznie wskazać na charakter promocyjny materiału. Poniżej znajdziesz informacje na temat oznaczania materiałów reklamowych zgodnie z wytycznymi UOKiK https://uokik.gov.pl/influencer-marketing
5. Weryfikuj przed publikacją
Przed opublikowaniem materiału upewnij się, że wszystkie powyższe wymagania zostały spełnione, a post jest zgodny z wytycznymi dotyczącymi transparentności reklamy.
Konsument powinien od razu „na pierwszy rzut oka” móc odróżnić reklamę od neutralnej treści. Odpowiedzialność za takie nieuczciwe praktyki ponoszą nie tylko influencerzy ale również agencje i reklamodawcy. Właściwe oznaczenie współpracy reklamowej to klucz do budowania zaufania i przestrzegania zasad uczciwego rynku.